Kendi sektörlerinde dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden ikisi – kurumsal yazılımlar için VMware ve üst düzey bilgi işlem donanımı için Nvidia – geleneksel veri merkezlerini meta veri tabanından çağa getirme fikrinde ortak yeteneklerini birleştiriyor. Bunu yapmak için yapay zeka ve “Sıfır Güven” güvenlik yaklaşımını en baştan sunuculara entegre etmeyi planlıyorlar.

İki şirket bugün San Francisco’daki VMware Explore 2022 konferansında, yapay zeka çağı için tasarlandığını söyledikleri yeni bir veri merkezi platformunu duyurdular. Ero Trust’ta – dünya çapındaki sunucularda.

Paket, Dell’in en yeni PowerEdge sunucularını Nvidia’nın BlueField-2 DPU’ları (veri işleme birimleri), GPU’ları ve kurumsal AI yazılımlarıyla birleştirir ve tümü yeni Dell iş yükü platformu için optimize edilmiştir.Bugünkü etkinlikte de sergilenen VMware’den Enterprise vSphere 8. Şirketler, veri bilimcileri için uçtan uca AI iş akışları oluşturmak için donanım ve yazılımlara erişim ve kontrol sağlayan kullanışlı bir laboratuvar platformu olan Nvidia LaunchPad’de bu öğelerin işlevlerini seçip dağıtabilir.

Güvenlik bir numaralı görevdir

Birden çok güvenlik duvarı kullanarak bu yeni nesil iş yükleri için güvenliği artırmak, bu ortaklık projesinin arkasındaki birincil güçtür.

VMware güvenlik mühendisliği başkan yardımcısı Brad Doctor gazetecilere verdiği demeçte, “Bu paketle iş yüklerini yeni nesil güvenlik duvarlarıyla koruyoruz” dedi. “Artık her sunucuda güvenlik duvarları göreceksiniz. Dolayısıyla artık önceki veri merkezlerinin nasıl inşa edildiğiyle sınırlı değiliz. »

“Bu (geleneksel) modelle, veri merkezinin ucunda bir yönlendirici veya güvenlik duvarınız var. Veri merkezi içindeki tüm trafiğin güvenilir olduğu varsayılmıştır. Burada, bir CPU üzerinde çalıştırmak yerine, her sunucuya NSX’li (VMware’den) yeni nesil bir güvenlik duvarı yerleştireceğimiz ve onu GPU’ya aktaracağımız bir modele geçiyoruz. Böylece izinsiz giriş tespiti ve izinsiz giriş koruma sistemleri gibi şeyler yapabiliriz. »

Doctor, güvenlik sisteminin, bir sunucuya yetkisiz erişim elde etmeye çalışırken olası bir davetsiz misafirin parolayı çok yavaş yazdığını hemen fark etmesi kadar ayrıntılı olabilir, dedi.

Veri izolasyonu anahtardır

Nvidia’nın kurumsal BT başkanı Manuvir Das, “Bütün bunlarda izolasyon çok önemlidir – dünyadaki en iyi güvenliktir” dedi. “Güvenlik her zaman VMware NSX platformunun odak noktası olmuştur ve şimdi onu Bluefield’de barındırmak bize uygulama işleme alanı ile bilgi işlem alanı altyapısı arasında yeni bir yalıtım katmanı sağlıyor. »

Brad Doctor’a göre, vSphere 8’i Bluefield DPU’larda çalıştırmak, üretim iş yüklerini önemli ölçüde hızlandırıyor. Verileri DPU’ya boşaltarak, kullanıcılar CPU döngülerinden tasarruf ederken ağ ve güvenlik hizmetlerini hızlandırabilirler, diye ekledi.

VMware Cloud Platform Business’ın kıdemli başkan yardımcısı ve genel müdürü Prasad, bir notta, Krish, AI/ML ve analitik ile dağıtılmış uygulamaların, hızlandırıcıları kullanarak ve ortak uygulama altyapısının bir parçası olarak daha iyi güvenlik sağlayarak veri merkezi mimarisinin dönüşümünü ilerlettiğini söyledi. basına.

Krish Prasad, “En son VMware vSphere 8 yenilikleri üzerine inşa edilen ve BlueField-2 DPU’lar tarafından hızlandırılan Dell PowerEdge sunucuları, kurumsal bulut uygulamaları için yeni nesil performans ve verimlilik sağlarken, işletmeleri çoklu bulut ortamlarında yan akış tehditlerine karşı daha iyi korur” dedi.

Bulutta yerel yapay zeka ve veri analizi yazılımı paketi olan Nvidia AI Enterprise, işletmelerin yapay zekayı tanıdık altyapılarda kullanmaları için optimize edilmiştir. Manuvir Das, kurumsal veri merkezinden genel buluta kadar herhangi bir yerde kurulabilme sertifikasına sahip olduğunu ve AI projelerini yolunda tutmak için küresel kurumsal desteği içerdiğini söyledi.

Doctor, BlueField-2 DPU’larda vSphere 8’e sahip Dell sunucularının bu yıl içinde kullanıma sunulacağını söyledi. vSphere özellikli Nvidia AI Enterprise artık kullanıma sunuldu ve LaunchPad uygulamalı laboratuvarları kullanılarak dağıtılabilir.

Kaynak : ZDNet.comgenel-15