Elon Musk, Nisan ayında önerdiği 44 milyar dolarlık Twitter satın alımından çekilme nedenleri listesine Twitter güvenlik muhbiri Peiter “Mudge” Zatko’nun iddialarını ekliyor.

Musk’ın dağınık satın alma teklifi, Tesla ve SpaceX CEO’sunun nihayetinde Twitter’ı satın almak istemediğine karar vermesiyle, Nisan ayından bu yana çok sayıda bükülme ve dönüş yaptı ve Twitter’ın bot verileri üzerindeki netlik eksikliğini gösterdi. Ancak Twitter, Musk’ın fesih teklifini tanımayı reddetti ve Musk’ı orijinal teklifini yerine getirmeye zorlamak için yasal işlem başlattı – şu anda 17 Ekim’de bir deneme yapılması planlanıyor.

İçinde taze dosyalama Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Musk’ın hukuk ekibi, Twitter’ın eski güvenlik başkanı tarafından geçen hafta yapılan ifşalara atıfta bulunarak anlaşmanın feshedildiğine dair ek bir bildirimde bulundu. Zatko, kimdi? Ocak ayında Twitter tarafından kovuldu Rolde bir yıldan biraz daha uzun bir süre sonra, sosyal ağın güvenlik protokollerinin gücü konusunda herkesi aldattığını belirterek, şirkette “korkunç eksiklikler, ihmal, kasıtlı cehalet ve ulusal güvenlik ve demokrasiye yönelik tehditlere” tanık olduğunu kaydetti. . Zatko, Twitter’ın eksikliklerini düzenleyicilerden ve yatırımcılardan gizlemeye çalıştığını da söyledi.

mühimmat

Zatko’nun bilgi uçurma çabalarının Musk’ın satın alma teklifinden cayma girişimlerini ne ölçüde artıracağı açık olmasa da, ona kesinlikle daha fazla mühimmat veriyorlar. Dün, hukuk ekibinin spam, güvenlik açıkları, Twitter’da çalışan yabancı casus iddiaları ve temelde Musk’ın davasını desteklemeye yardımcı olabilecek her şeyle ilgili kanıt arayan Zatko’yu mahkemeye çağırdığı haberi ortaya çıktı.

SEC dosyasının gösterdiği gibi, Musk’ın hukuk ekibi, daha önce gönderdikleri fesih bildiriminin “herhangi bir nedenle geçersiz olarak belirlenmesi” durumunda pozisyonlarını güçlendirmeye çalışıyor. Temel olarak, Musk’ın Twitter’ın bot verilerini eksik saydığına dair argümanları tutmazsa, daha fazla faktörün geri çekilmesini istiyor.

Musk’ın yasal temsilcisi Mike Ringler, “Zatko Şikayeti, Twitter’daki geniş kapsamlı suistimal iddialarını iddia ediyor – bunların tümü Twitter yöneticilerine ve Parag Agrawal (Twitter’ın CEO’su) dahil üst düzey yöneticilerine ifşa edildi – bunun Twitter’ın işi için ciddi sonuçları olması muhtemel” dedi. . “Örneğin, Bay Zatko, Twitter’ın hem 2011 FTC muvafakat kararnamesi kapsamındaki yükümlülüklerine hem de veri gizliliği, haksız ticaret uygulaması ve tüketici koruma yasaları ve yönetmelikleri kapsamındaki genel yükümlülüklerine esaslı bir şekilde uymadığını iddia ediyor.”

Ringler, Twitter’ın yönetim ekibinin iddiaya göre saklamaya çalıştığı veri merkezi arızaları veya kötü niyetli aktörlerden kaynaklanan “sistemik bozulmaya karşı benzersiz bir şekilde savunmasız” olduğu da dahil olmak üzere Zatko tarafından ileri sürülen diğer iddialara işaret etti. Ayrıca Zatko’nun, Hindistan hükümetinin Twitter’ın aracılarını işe alması ve kullanıcı verilerine erişim izni verilmesi yönündeki taleplerine Twitter’ın boyun eğdiği iddiasını da vurguladı.

Kısacası, Musk ve hukuk ekibi şimdi Twitter’ın birleşme anlaşmasının şartlarını ihlal etmiş olabileceği daha fazla yol arıyor – ve gerçekten de yardım etmesi için Zatko’ya ihtiyacı var.

Ayrı ayrı twitter bir yanıt gönderdi Musk’ın en son SEC dosyasına göre, Musk tarafından sağlanan nedenlere bir şekilde karşı çıkıyor. Twitter’ın yasal temsilcisi William Savitt, Musk’ın yeni fesih bildiriminin “yalnızca Twitter’ın daha önce de belirttiği gibi tutarsızlıklar ve yanlışlıklarla dolu ve önemli bir bağlam içermeyen üçüncü bir tarafça yapılan açıklamalara dayandığını” söyledi.

Savitt, “8 Temmuz 2022 tarihli fesih bildiriminizde olduğu gibi, 29 Ağustos 2022 tarihli mektubunuzda belirtilen sözde fesih de Sözleşme kapsamında geçersiz ve haksızdır” diye yazdı. “Mektubunuzdaki iddiaların aksine, Twitter, Sözleşme kapsamındaki beyan veya yükümlülüklerinin hiçbirini ihlal etmedi ve Twitter, Şirketin Maddi Olumsuz Etkisinden zarar görmedi ve maruz kalması da muhtemel değil. Twitter, Anlaşmayı yürürlüğe koymayı ve Misk Tarafları ile üzerinde anlaşılan fiyat ve şartlarda işlemi kapatmayı planlıyor.”genel-24