Google, uygulamaları birden fazla cihazda kullanmayı kolaylaştırmayı amaçlayan Android geliştiricileri için yeni bir araç yayınladı. Örneğin, bu yeni SDK, akıllı telefonda bir görevi başlatmayı ve tablette bitirmeyi mümkün kılacaktır.

  • Cihazlar Arası SDK, Google I/O’da sunuldu.
  • Sonuç olarak, bu SDK Android, Chrome OS, Windows ve hatta iOS çalıştıran tüm cihazlarda kullanılabilecektir.
  • Cihazlar arası SDK, geliştiriciler için zaten mevcut.

Google, Android 13’ü Pixel 6 cihazlarında kullanıma sunduktan sonra bile boşta kalmıyor. Mountain View şirketi şimdi Çapraz Cihaz SDK’sını yayınladı. Bir hatırlatma olarak, bir SDK, bir geliştiricinin işini kolaylaştırmak için tasarlanmış bir dizi araç içeren bir yazılım geliştirme kitidir. Google, yeni SDK ile cihazlar arası prensibi geliştirmek ve Apple’ın işletim sistemleriyle sunduğu bir yazılım deneyimine yaklaşmak istiyor.

Farklı cihazlar arasında daha iyi etkileşim

Google I/O 2022’de duyurulan Cihazlar Arası SDK, geliştiricilerin her tür cihazda çalışan uygulamalar oluşturmasına yardımcı olmayı amaçlıyor. Google, Chromebook’lara ve Android cihazlara dosya aktarımını kolaylaştıran Nearby Share ile bu yönde ilk adımı atmış durumda.

Google, bir blog gönderisinde Cihazlar Arası SDK’nın cihazlar arası deneyimi teknik olarak kolaylaştıracağını duyurdu. Bu, yakındaki cihazları bulmayı içerir, ancak aynı zamanda basitleştirilmiş bağlantı protokolleri ve kimlik doğrulama ile ilgilidir. Tüm bunlar Wi-Fi, Bluetooth ve ultra geniş bant tabanlı olacaktır.

Android akıllı telefonda Yakındakilerle Paylaş

Yeni Cihazlar Arası SDK sayesinde Yakınlarda Paylaşım olanakları önemli ölçüde genişletilmelidir. / © Android Merkezi.

Basitçe söylemek gerekirse, bu, örn. B. Akıllı TV’de başlattığınız bir ödemeyi akıllı telefonunuzdan tamamlayabilir veya önce tablette bir makale okuyup Chromebook’ta bitirebilirsiniz. Bir arkadaşınızla yalnızca bir rota veya konum paylaşmakla kalmaz, aynı zamanda akıllı telefonunuzu herkese vermek zorunda kalmadan bir restoranda toplu sipariş verebilirsiniz.

Bunların hepsi çok heyecan verici ve geliştiricilerin yeni Çapraz Cihaz SDK’sı ile ne yapacaklarını görmek için sabırsızlanıyorum. Google’ın yeni SDK’sı, Android akıllı telefonlar ve tabletlerdeki geliştiriciler için zaten mevcut. Daha sonra Chrome OS, Windows veya iOS gibi diğer sistemlere sahip cihazlarda da görünmelidir.

Google’ın farklı cihazlar arasındaki etkileşimi iyileştirme çabaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Google’ın yazılım deneyimi açısından Apple’ı yakalayacağını düşünüyor musunuz?genel-27