Geçen yıldan bu yana dokuz departmanda yapılan deneylerde, Kamu Maliyesi Genel Müdürlüğü (DGFiP) bu yıl vergiye beyan edilmeyen inşaatları tespit etme sistemini yaygınlaştırmaya karar verdi. Yapay zeka (AI) sayesinde ülke genelinde 20.000 havuz tespit edildi ve bildirilmeyen olarak sınıflandırıldı.

Bildirilmemiş yüzme havuzlarını tespit etmek için AI kullanan bir cihaz

“Innovative Land” olarak adlandırılan DGFiP’nin kullandığı sistem, Fransız dijital hizmetler şirketi (ESN) Capgemini ve Amerikan teknoloji devi Google ile birlikte geliştirildi. Bu araç, hava görüntülerindeki gelişmeleri veya yapıları tespit etmeyi ve beyan edilip edilmediğini ve/veya doğru bir şekilde uygulanıp uygulanmadığını kontrol etmeyi mümkün kılar.

Aynı kategoride

New York Menkul Kıymetler Borsası alınlığı

New York Menkul Kıymetler Borsası’ndaki Çinli dijital şirketlerin geleceği kurtarıldı mı?

Yapay zeka sayesinde çalışan bu cihaz, geçen yıldan beri Alpes-Maritimes, Var, Bouches-du-Rhône, Ardèche, Rhône, Haute-Savoie, Morbihan, Maine-et-Loire’da test edildi. ve Vendee. DGFiP’ye göre, 20.000 kayıt dışı yüzme havuzu bulundu, bunlar “ sadece 2022 yılı için ilgili belediyeler için yaklaşık 10 milyon avro ek geliri temsil ediyor “.

Fransa’da, tüm yüzme havuzları, ister yer üstünde, ister gömülü olsun, beyan edilmelidir. Bu yapılar, yıkılmadan taşınamayacakları için bir mülkün kira değerini önemli ölçüde artırır. Yüzme havuzları emlak vergisi ve konut vergisi için dikkate alınır.

Vergi makamları, her türlü inşaat türünü tespit etmek için araçlarını genişletmek istiyor

Vergi makamları tarafından toplanan 10 milyon avronun 5,7 milyonu önceki yıllarda vergi eksikliğini gidermek için toplandı ve 4,1 milyonu vergi mükelleflerinin 2022 emlak vergisinde haksızlığa uğraması için mahsup edildi. DGFiP, “ yerel doğrudan vergilerdeki kazançlar 2023’te yaklaşık 40 milyon avroya ulaşacak » cihazın ne zaman genelleştirileceği.

2021 ve 2023 yılları arasında yüzme havuzları için uygulanması için cihazın maliyetinin 24 milyon Euro olduğu tahmin ediliyor. Bu nedenle, uygulanması için taahhüt edilen kaynaklar, ikinci kullanım yılından itibaren karlı olmalıdır. Şu an için cihaz yüzme havuzları için genelleştirilecekse, DGFiP aracının optimize edilmesini istiyor ” diğer bildirilmemiş bina formları » örneğin müştemilatlar, verandalar veya büyük bahçe barakaları gibi.

Bu, DGFiP’nin yeni teknolojilere ilk kez ilgi duyması değil. Üç yıl önce, Anayasa Konseyi, vergi makamlarının, çeşitli vergi suçlarını tespit etmek için belirli web platformlarını otomatik olarak izleme yetkisi veren dijital gözetim projesini onayladı. Şu anda böyle bir araç uygulamaya konmamıştır, ancak yüzme havuzları için yeni sistem, DGFiP’nin dolandırıcıları yakalamak için elindeki teknolojik araçları kullanmaya istekli olduğunu göstermektedir.genel-16