ABD Hava Kuvvetleri, B-2 gizli bombardıman uçaklarını güncel tutmak için sürekli çalışıyor. The National Interest’e göre, başka bir yükseltmeden sonra, Amerikan yükseltilmiş B-2 Spirit stratejik bombardıman uçağının, Rus hava savunma sistemine (hava savunması) pratik olarak yenilmez olduğu ortaya çıktı.

Son yıllarda ABD Hava Kuvvetleri, B-2 Spirit’i modernize etmek için aktif olarak çalışıyor ve ilerleme kaydetti. Buna savunma yönetim sistemi (Savunma Yönetim Sistemi) eklendi. Yeni sensörler, B-2’nin düşman hava savunma sistemlerini tespit etmesine ve bir saldırı durumunda ateşlenen füzelerden kaçmasına izin veriyor.

Bunun, yeni nesil Rus hava savunma sistemlerinin gizli uçakları izlemeyi öğrenmesinden sonra özellikle alakalı hale geldiği belirtilmektedir. Ancak kaynak, hedefi “görmek” ile onu yenmek için radar takibi kurmanın aynı şey olmadığını yazıyor.Northrop B-2 Spirit, Northrop Grumman tarafından geliştirilen bir Amerikan ağır gizli stratejik bombardıman uçağıdır. Bu, “uçan kanat” tasarımına sahip ilk modern seri üretim ağır uçaktır. Yoğun hava savunmasını (AD) kırmak ve konvansiyonel veya nükleer silahları teslim etmek için tasarlanmıştır. Uçak, radar emici malzemelerle kaplanmış ve havacılık tarihinin en pahalı uçağıdır.

Ayrıca B-2 Spirit gizli bombardıman uçağının modernizasyonundan sonra, en yeni nesil termonükleer bomba B61-12’nin herhangi bir hedefi vurabilen evrensel bir silah haline geldiği açıklandı.genel-22