Honda Motor ve LG Energy, ABD'de EV pil tesisi kuracak

Japonya’nın Honda Motor Şirketi Koreli pil tedarikçisi ile Amerika Birleşik Devletleri’nde elektrikli araçlar için yeni bir lityum iyon pil tesisi kuracak LG Enerji Çözümü Ltd, iki şirket söyledi.

Pil üreticileri, ülke daha katı düzenlemeler uyguladığı ve vergi kredisi uygunluğunu sıkılaştırdığı için elektrikli araçlara (EV) geçişin artabileceği yerlerde üretimi artırmayı planlıyor.

İki şirketten yapılan açıklamada, yatırımın 4,4 milyar dolar olacağı ve yalnızca ABD’ye tedarik edilen pillerle yıllık yaklaşık 40 GWh üretim kapasitesi hedeflendiği belirtildi. Honda tesisler Kuzey Amerika Honda ve Acura EV modellerine güç sağlamak için.

Çiftin, 2023’ün başlarında inşaatın başlaması ve 2025’in sonunda seri üretim için planlanan tesisi inşa etmeden önce bir ortak girişim kurması bekleniyor.

Yerin kesinleşmediğini söylediler, ancak Nikkei günlük gazetesi, Honda’nın ana fabrikasının bulunduğu Ohio’yu düşündüklerini bildirdi.

Hükümet, ülkeye daha fazla pil ve elektrikli araç üretimi getirmek için tasarlanmış politikaları zorluyor.

Başkan Joe Biden Kuzey Amerika dışında monte edilen elektrikli araçları vergi kredisi için uygun hale getirecek 430 milyar dolarlık bir iklim, sağlık ve vergi faturasını bu ay imzaladı.

California, geçen hafta eyalette 2035 yılına kadar satılan tüm yeni araçların elektrikli veya plug-in elektrikli hibrit olmasını gerektiren bir plan duyurdu.

İki şirket, güçlü yerel elektrikli araç üretimi ve zamanında pil tedarikinin bir kombinasyonunun onları “hızla büyüyen Kuzey Amerika EV pazarını hedeflemek için en iyi konuma” getireceğini söyledi.

Ağırlıklı olarak lityum iyon pil malzemeleri ve yeni nesil pillerin geliştirilmesiyle uğraşan LG Energy Solution, aynı zamanda EV pilleri de sağlıyor ve General Motors, Hyundai Motor Co ve Stellantis ile ortak girişim anlaşmaları imzaladı.

Temmuzda, Panasonic Enerji A.Ş.bir teknoloji holdingi birimi Panasonic Holdings Corp ve büyük bir Tesla Inc tedarikçisi4 milyar dolara varan yatırımla yeni bir pil tesisi için yer olarak Kansas’ı seçtiğini söyledi.

Bu yılın başlarında Honda, 2030 yılına kadar dünya çapında 30 EV modelini piyasaya sürmeyi ve yılda yaklaşık 2 milyon EV üretmeyi hedeflemişti.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9