Hindistan'da siber suç vakaları 2017'den bu yana iki katından fazla arttı;  işte neden

Yeni Delhi, Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte siber suçlar ülke genelinde önemli bir sorun olarak ortaya çıktı.

Bu suçlar, suçluları takip etmeyi zorlaştıran coğrafi sınırları aşıyor. Dolandırıcılar, saf insanları kandırmak için yeni yollar bulmaya devam ederken, polis için de büyük bir zorluk haline geldi.

Hükümet verileri siber suçların artan eğilimine işaret ediyor ve NCRB verilerine göre vakalar 2018’de 21.796’dan 2020’de 50.035’e yükseldi.

Son raporunda, Parlamento Daimi Kurul İçişleri Bakanlığı, polisin suçlular tarafından benimsenen yeni çalışma biçimleri ve teknoloji trendleri konusunda güncel kalmasının önemli olduğunu gözlemledi.

Komite, yükselen eğilime ilişkin derin endişelerini dile getirdi ve hem Merkez ve eyalet hükümetlerinin büyüyen tehditle mücadele etmek için bir araya gelmesi gerekiyor.

Raporda ayrıca birçok eyalette siber suç tehdidiyle mücadele etmek için yeterli altyapının bulunmadığı da ortaya çıktı. dedi ki PencapRajasthan, Goa, Assam’da tek bir siber suç hücresi bile yok. Andra Pradeş, Karnataka ve Uttar Pradeşsadece bir veya iki tanesi kuruldu.

Bunu dikkate alan Komite, Birlik İçişleri Bakanlığı (MHA), devletlere tüm ilçelerde siber hücreler kurmalarını tavsiye edebilir.

Devletler, suçların hızlı bir şekilde tespit edilmesine yardımcı olacak siber suç noktalarının haritasını çıkarmalı ve bunları önlemek için proaktif önlemler almalıdır.

Komite, bu suçların ağırlıklı olarak mali işlemlerle ilgili olduğunu ve suçluların başta yaşlılar olmak üzere sadece masum ve savunmasız kişileri hedef alıp birikimlerini yanıltmadıklarını, aynı zamanda tanınmış kişileri ve ünlüleri de hedeflediklerini gözlemlemiştir.

“Komite, ülkede artan siber suçlarla başa çıkmak için özel eğitimin gerekli olduğu görüşündedir. Komite, SVPNPANEPA, siber yasalar, siber suç soruşturması, dijital adli tıp hakkında gerekli bilgiye sahip polis personelini eğitmek ve bunları zaman zaman siber suçlarla başa çıkmak için yeni teknolojik araçlar konusunda geliştirmek için devlet eğitim akademileriyle koordine etmelidir.”

“Komite, devletlerin siber suç soruşturmalarını yönetmede insan gücü ve kaynak kısıtlamaları ile karşı karşıya olduğunu gözlemledi. MHA’nın, siber hırsızları takip etmek ve onları suç örgütüne getirmek için yöntemler geliştirmeye katkıda bulunabilecek sivil toplumdan gönüllü BT uzmanlarından oluşan yardım grupları oluşturmayı düşünmesini tavsiye etti. adalet.

“Eyalet/UT polisi, siber suçların derhal bildirilmesi için bir siber suç yardım masası oluşturmalıdır, bu da onlar tarafından erken bir soruşturmaya yol açar. Zamanında müdahale, bu tür suçların önlenmesinin yanı sıra mağdurlara da kolaylık sağlayabilir.”

Komite, MHA’nın tüm eyaletlerde ve birlik bölgelerinde siber eğitim laboratuvarlarının kurulması ve mevcut siber eğitim altyapısını güçlendirmesi/yükseltmesi için yeterli fonları tahsis etmesini ve gerekli kaynakları genişletmesini tavsiye etti.

Polis personelinin geleneksel eğitiminin siber suçlarla başa çıkmak için yeterli olmadığını, çünkü bu suçluların teknoloji konusunda bilgili olduklarını ve düzenli olarak yeni usulleri takip ettiklerini gözlemledi.

–IANS

kvm/ksk/

FacebookheyecanLinkedin
genel-9