Birleşik Krallık’ta Facebook/Meta aleyhine açılan – sosyal medya devinden bir grup dava yoluyla milyarlarca dolarlık zararı almak isteyen – yeni rekabet davası, Meta’nın ardından Ocak 2023’ün sonunda bir sertifikasyon duruşmasına devam edecek. iddiayı duymak için forum seçimine meydan okumayın.

Dava, talebin toplu bir dava olarak onaylanıp onaylanmayacağına karar verecek ve tam bir yargılamaya devam edip etmeyeceğine karar verecek olan Rekabet Temyiz Mahkemesi’ne Ocak ayında yeniden sunuldu.

Davacı adına hareket eden hukuk firması LLP Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan UK’den Kate Vernon yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu yılın başlarında Facebook/Meta, Mahkemenin Meta Inc (Facebook’un ABD’deki ana şirketi) üzerindeki yargı yetkisine itiraz etmemeye karar verdi. ve Meta Ireland (Facebook’un İrlanda’daki yan kuruluşu), yani dava artık önerilen üç sanığın tümüne karşı ciddi bir şekilde ilerleyebilir. Bu, iddia için önemli bir adımdı – çünkü iddianın ilk maddi duruşmaya daha hızlı ilerlemesine izin veriyor. Davanın ilerlemesinden gerçekten memnunuz ve Ocak 2023’ün sonunda yapılması planlanan sertifikasyon duruşmamız var.”

Mahremiyet ihlalleri için toplu tazminat talep eden toplu dava tarzı davalar, Birleşik Krallık’ta zorlu bir mücadeleyle karşı karşıya kaldı – geçen Kasım ayında Google’ın bir Safari gizliliğiyle ilgili uzun süredir devam eden davaya karşı Yüksek Mahkeme temyizinde galip gelmesiyle kategoriye bir çekiç darbesi indirildi. mahkeme, davacıların tek tip bir kontrol kaybı için tazminat talebini reddettikten sonra, tazminat talebinde bulunmak için kayıp/hasarın bireysel olarak kanıtlanması gerektiğine hükmetti – bu nedenle, bir rekabet tazminatı şikayetinin uygun olup olmadığını görmek ilginç olacaktır. sınıf eylemi olarak devam etmesine izin verildi.

İddiayı öne süren ve önerilen sınıf temsilcisi olarak hareket eden uluslararası rekabet hukuku uzmanı Dr Lovdahl Gormsen, davasında, Facebook’un Birleşik Krallık Facebook kullanıcılarına haksız şartlar, fiyatlar ve/veya diğer ticaret koşulları dayattığını – kullanıcıların devretmesini zorunlu kılmak da dahil olmak üzere – savunuyor. Facebook sosyal ağına erişim koşulu olarak kişisel verilerini ve bu verilerden elde ettiği karı kullanıcılarla paylaşmamayı. Bu nedenle mahremiyet kaybı aynı zamanda rekabet davalarının da temelini oluşturmaktadır.

Mahkemenin talimatıyla, bir iddiayla ilgili yasal uyarı yayınlandı Önerilen sınıftaki herhangi birine (11 Şubat 2016 ile 31 Aralık 2019 arasında Birleşik Krallık’ta ikamet eden ve Facebook’u en az bir kez kullanan tüm kişiler) veya iddiada meşru menfaati olan herhangi bir üçüncü tarafa sözlü ve/veya veya Mahkemeye yazılı olarak sunulabilir.

Bildirim aynı zamanda birSınıf temsilcisi olarak hareket eden Dr Lovdahl Gormsen’e veya iddianın kendisine itiraz etmek isteyen iddiayla ilgisi olan hiç kimse.

Dr Lovdahl Gormsen yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Sertifika duruşması için tarihlerin bize verilmesinden çok memnunum. Bu, 30 Ocak ve 1 Şubat 2023 tarihleri ​​arasında Londra’daki Rekabet Temyiz Mahkemesinde görülecek. Talebin toplu bir dava olarak devam edip edemeyeceğine ve Önerilen Grup Temsilcisi olarak yetkilendirilip yetkilendirilmeyeceğime karar verecek.”

“Önerilen Sınıfla ve iddiayla ilgilenen diğerleriyle etkileşim benim için çok önemli. Herhangi bir Önerilen Grup Üyesi veya önerilen iddiada meşru menfaati olan herhangi bir üçüncü taraf (Önerilen Grup üyesi olmayan), onay duruşmasında sözlü ve/veya yazılı beyanda bulunmak için Mahkemeye başvurabilir. Bu tür bir başvuru, gerekçelerle desteklenerek yazılı olarak yapılmalı ve 10 Ekim 2022 günü saat 16:00’dan önce Mahkeme tarafından alınmalıdır.”

“Benzer şekilde, Toplu Yargılama Emri başvurusuna ve/veya Önerilen Grup Temsilcisi olarak benim yetkime itiraz etmek isterseniz, aynı tarihe kadar itiraz nedenlerinizi belirterek Mahkemeye yazmalısınız.”

Davayla ilgili ayrıntılı bilgi adresinde bulunabilir. facebookclaim.co.uk.

Yorum için Meta ile iletişime geçildi.

Rekabet kanunu ve mahremiyet endişelerinin iç içe geçmesi, rekabet düzenleyicisinin farklı hizmetlerde kullanıcı verilerini bir araya getirmesiyle ilgili olarak teknoloji devine karşı yıllarca “sömürü amaçlı suistimal” davası açmak için yıllarca uğraştığı Almanya’daki Meta için de bir baş ağrısına neden oluyor. kullanıcı ‘süper profilleri’ olarak adlandırılır.

Eğer hüküm sürerse, öncü prosedür, Meta’nın iş imparatorluğunun Almanya tarafından dayatılan yapısal bir ayrılmasını, işini bozma emri vermesine gerek kalmadan görebilir. Alman FCO’nun davasıyla ilgili yasal sorular geçen yıl Avrupa’nın en yüksek mahkemesine havale edildi ve hemen bir karar bekleniyor. Bu da izlenmesi gereken başka bir vaka.genel-24