Baidu, Qianshi adlı ilk kuantum bilgisayarını ortaya çıkardı

Çinli arama motoru devi Baidu Inc ilkini ortaya çıkardı kuantum bilgisayar ve teknolojiyi pratik kullanımlara uygulamak için küresel yarışa katılarak, harici kullanıcıların kullanımına sunmaya hazırdır.

bu BaiduBaidu yaptığı açıklamada, “Qianshi” olarak adlandırılan gelişmiş kuantum bilgisayarın 10 kuantum bit (qubit) işlemciye sahip olduğunu söyledi. Pekin merkezli şirket ayrıca 36 kübitlik bir kuantum çipio dedi.

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler ve şirketler, bilgisayarları benzeri görülmemiş işlem hızlarına getirecek olağanüstü soğuk sıcaklıklarda yüksek hızlı bir hesaplama biçimi olan kuantum hesaplamanın potansiyelini yıllardır öne sürüyorlar.

Bununla birlikte, sahadaki mevcut gerçek dünya uygulamaları hala çok basit ve küçük bir ilk müşteri grubuyla sınırlı.

Birleşik Devletler, Çin ve Avrupa Birliği genellikle yeni küresel üstünlüğün belirleneceği temel taşlardan biri olarak kabul edilen alanda ilerlemeyi umarak kuantum hesaplamada büyük ölçüde finanse edilen projeler başlattılar.

Küresel hükümetler ve şirketler yaklaşık 16,4 milyar dolar yatırım yapacak. kuantum gelişimi Pazar araştırmacısı IDC’ye göre 2027’nin sonuna kadar.

ABD teknoloji devi IBM 2025 yılında 4.000’den fazla qubit işlemciye sahip bir kuantum bilgisayarı ticari kullanıma hazır hale getirmeyi planladığını söyledi. IBM, şimdiye kadar 127 kübitlik kuantum işlemcileri piyasaya sürdü.

Alphabet Inc’in Google’ı da bu on yılın sonuna kadar 1.000.000 kübitlik bir bilgisayar geliştirmeyi hedefliyor.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9