Maymun çiçeği döküntülerine bir örnek.

Maymun çiçeği döküntülerine bir örnek.
resim: Shutterstock (Shutterstock)

İtalya’da 36 yaşındaki bir adam, Temmuz ayında tek bir hafta içinde hastaneye kaldırılıp covid-19, maymun çiçeği ve HIV teşhisi konulduktan sonra benzersiz bir şekilde şanssız görünüyor. Neyse ki, covid ve maymun çiçeği ortak enfeksiyonları sorunsuz bir şekilde ortadan kalktı ve o zamandan beri HIV tedavisine alındı.

Doktorları bu talihsiz tıbbi hikayeyi bir vaka raporu Geçen hafta Enfeksiyon Dergisi’nde yayınlandı. Rapora göre, adam ilk olarak İspanya gezisinden döndükten dokuz gün sonra 29 Haziran’da ateş, boğaz ağrısı ve baş ağrısıyla hastalandı. 2 Temmuz’da SARS-CoV-2 koronavirüsü için pozitif test etti, ancak aynı gün sol kolunda da bir kızarıklık gelişmeye başladığını fark etti. Sonraki birkaç gün içinde kızarıklık, yüzüne, gövdesine, alt uzuvlarına ve kalçalarına yayılan küçük, ağrılı kabarcıklara dönüştü. 5 Temmuz’da, İtalya’nın Katanya kentindeki yerel bir hastanenin acil servisine başvurdu ve daha sonra bulaşıcı hastalık birimine yatırıldı.

Adamın semptomları ve yakın zamanda İspanya’ya yaptığı seyahat göz önüne alındığında, doktorlar hızlı bir şekilde maymun çiçeği enfeksiyonundan şüphelendiler ve test için numuneler topladılar (ülke bu yıl vakaları ilk bildiren ülkelerden biriydi). Adam İspanya’dayken, mevcut salgın sırasında maymun çiçeği için bir risk faktörü olan diğer erkeklerle kondomsuz seks yaptığını da bildirdi. Son olarak, 6 Temmuz’da adam maymun çiçeği, HIV ve koronavirüs, özellikle de Omicron BA.5.1 varyantı için pozitif test yaptı.

Yazarlar, “Bugüne kadar, maymun çiçeği virüsü ve SARS-CoV-2 ile ortak enfeksiyon raporu yayınlanmadı” diye yazdı. “Bu nedenle, bu çalışmada, maymun çiçeği virüsü, SARS-CoV-2 ve HIV-1 ile ilk belgelenmiş koenfeksiyon vakasının klinik özelliklerini ve tanı prosedürünü sunuyoruz.”

İlgili kuluçka süreleri nedeniyle, adam aynı anda hem koronavirüs hem de maymun çiçeği kapmış olabilir. Herhangi bir yerden alınması düşünülüyor üç ila 17 gün Maymun çiçeği semptomlarının ortaya çıkması için maruz kaldıktan sonra ve çevresinde iki ila 14 gün covid-19 semptomlarının ortaya çıkması için (kuluçka dönemi muhtemelen ortalama olarak kısaldı Omicron için). HIV enfeksiyonuna gelince, adam doktorlara Eylül 2021’de bunun için negatif test ettiğini söyledi. Ve CD4 lenfosit sayısı hala normal olduğundan, bu enfeksiyona da yakın zamanda yakalanmış olması muhtemeldir. alabilir 10 ila 90 gün Kullanılan teste bağlı olarak HIV pozitif teste maruz kaldıktan sonra ve birkaç hafta ila bir ay içinde erken grip benzeri semptomlar ortaya çıkabilir.

Birlikte enfeksiyonlar bazen daha ciddi hastalıklara katkıda bulunabilse de, bunun bu durumda herhangi bir rol oynayıp oynamadığı açık değildir. Adamın hastaneye yatışının üçüncü gününde, çoğu döküntüleri kabuk bağlamaya başladı; beşinci güne kadar semptomları neredeyse tamamen düzeldi ve kısa süre sonra eve gönderildi. 13 Temmuz’a kadar artık koronavirüs için pozitif test yapmıyordu ve 19 Temmuz’da doktorlara yapılan bir takip ziyareti, bir sürüntü testinde maymun çiçeği için hala pozitif olmasına rağmen, huysuz döküntülerinin neredeyse tamamen iyileştiğini ortaya koydu. Ayrıca, düzenli olarak alındığında kronik enfeksiyonu uzak tutmada çok etkili olduğu bilinen HIV için standart bir kombinasyon tedavisine de başlandı.

Maymun çiçeği her türlü uzun süreli yakın temas yoluyla başkalarına bulaşabilse de, kanıtlar bu salgın sırasında vakaların büyük çoğunluğunun seks sırasında bulaşanve çoğunlukla yakın zamanda birden fazla partneri olan gey ve biseksüel erkekler arasında -belki hem bulaşıcı döküntülerle yakın temastan hem de bulaşıcı meni veya diğer vücut sıvıları. Covid-19 pandemisi hala devam ettiği ve maymun çiçeği vakaları arttığı için yazarlar, doktorların yüksek risk gruplarında koenfeksiyon olasılığının farkında olması gerektiğini söylüyorlar. Ayrıca, vakalarının, maymun çiçeğinin yayılmasında cinsiyetin sahip olabileceği baskın rolü vurguladığını da ekliyorlar.

“Bu nedenle, maymun çiçeği teşhisi konduktan sonra tam CYBE taraması önerilir” diye yazdılar.genel-7