YouTube'un 'Yıkım Öncesi' Bulduğunu İçeren Devasa Çalışma başlıklı makalenin resmi  İnsanları Yanlış Bilgilere Karşı Aşılar

Çarşamba günü yayınlanan büyük bir hakemli araştırmaya katılan araştırmacılar, insanların internette gördükleri yanlış bilgilere inanmalarını engellemek için geliştirilmiş en iyi yöntemin “ön ödeme” olduğunu söylüyorlar. Çalışma YouTube ve başka bir Google yan kuruluşu olan Jigsaw ile birlikte çalışan Cambridge ve Bristol’deki İngiliz üniversiteleri ile araştırmacılar tarafından yaklaşık 30.000 katılımcıyı içeren toplam yedi farklı deney yapmak için gerçekleştirildi. Bu deneylerin arkasındaki amaç,hey, web kullanıcılarını web’in en zararlı içeriğinden uzak durmaya ikna edebilir.

Deneyler, “pre-bunking” veya araştırmacının tabiriyle “tutumsal aşılama” olarak bilinen nispeten yeni bir kavram kullandı. aşılama teorisi. Teori, çeşitli iletişim biçimleri kullanılarak insanların ikna edilebileceğini varsayar. ikna edilmemek diğer argümanlar veya inanç sistemleri tarafından. Kısacası, “bunking öncesi”, web kullanıcılarına çevrimiçi manipülasyonun nasıl göründüğüne dair bir fikir vermek, böylece daha sonra tanımlayabilmeleri ve daha sonra kendilerini gelecekte bundan koruyabilmeleri anlamına gelir.

Bu teoriyi test etmek için araştırmacılar, izleyicileri platformda karşılaşabilecekleri yanlış bilgilendirme taktikleri hakkında bilgilendirmek için YouTube’un reklam alanına 90 saniyelik videolar yerleştirdi. Bu PSA’lar belirli içerik türlerine odaklanmıyordu, bunun yerine izleyicilere yanlış bilgilendirme kampanyalarında kullanılabilecek farklı türde manipülatif söylemler hakkında bilgi vermeye çalıştı. Özellikle videolar, izleyicileri “duygusal olarak manipülatif” dil, yanlış ikilemler, ad hominem saldırıları, günah keçisi yapma ve tutarsızlık gibi iyi bilinen numaralar konusunda uyardı.

Videolar gösterildikten sonra, çalışma katılımcılarına çeşitli sosyal medya gönderileri gösterildi – bazıları manipülatif taktikler içeren ve diğerleri “tarafsız” olan – ve bunları güvenilirlik açısından derecelendirmeleri istendi. Araştırmacılara göre, videolar iyi çalışmış gibi görünüyor. Katılımcıların manipülatif söylemleri belirleme yeteneğinin, videoları izledikten sonra ortalama yüzde 5 arttığını iddia ediyorlar. Yakın zamanda yayınlanan bulgular şunları not eder:

Toplamda yaklaşık 30.000 katılımcının yer aldığı, YouTube’da bir saha deneyi de dahil olmak üzere, ön-kayıtlı yedi yüksek güçlü çalışmada, kısa aşılama videolarını izlemenin, hem laboratuvar ortamında hem de çevrimiçi yanlış bilgilendirmede yaygın olarak kullanılan manipülasyon tekniklerini belirleme becerisini geliştirdiğini gördük. ve yanlış bilgilere maruz kalmanın yaygın olduğu gerçek dünya ortamında.”

Projede yer alan önde gelen araştırmacılardan biri olan Jon Roozenbeek, aşılamanın her kesimden insan için işe yaradığını söyledi. “Aşı etkisi liberaller ve muhafazakarlar arasında tutarlıydı. Farklı eğitim seviyelerine ve farklı kişilik tiplerine sahip insanlar için çalıştı. Bu, yanlış bilgilere karşı genel bir aşılamanın temelidir” dedi.

Ölçekli Çözüm

Ön-bunking’in destekçileri, bunun yanlış bilgiyle mücadele için şu anda mevcut olan en etkili, ölçeklenebilir yöntem olduğunu söylüyor. En çok yapılanlardan biri olan gerçek kontrolü yaygın olarak kullanılan çevrimiçi saçmalıklara karşı mücadelede araçlar, ölçeklenmesi zordur çünkü imkansız çevrimiçi yayınlanan her bir yanlış şeyi doğrulamak için gereken çaba miktarı. Alternatif olarak, ön ödemenin web kullanıcılarını tüm türler manipülatif taktikler veya anlatılar, vahşi doğada karşılaşmadan önce. Bu, belirli bir viral komplo teorisinin özellikleri ne olursa olsun, izleyicilerin bu tür bilgiler ortaya çıktığında savuşturmak için zihinsel olarak silahlandırılacağı anlamına gelir.

Araştırmacılar, yöntemlerinin o kadar iyi çalıştığını ve belirli coğrafi bölgelerde belirli içerik türlerini hedeflemek için kullanılacak yeni “bunking öncesi” kampanyalar başlatma sürecinde olduklarını söyledi. Google’ın Jigsaw’ı şu anda “Orta ve Doğu Avrupa’daki mülteci karşıtı anlatılara karşı Google, YouTube ve yerel uzmanlarla ortaklaşa bir video kampanyası başlatma” sürecinde. Bu çaba, web kullanıcılarını mültecileri şeytanlaştıran veya onları ev sahibi ülkeler üzerinde zararlı bir etki gibi gösteren içerikle etkileşime girmekten caydırmak için kullanılacak.

“Bu bulgular heyecan verici çünkü reklamları bir araç olarak kullanarak ön ödemeyi çok geniş bir alana ölçekleyebileceğimizi ve ön ödeme videolarının sosyal medyada ve kontrollü bir laboratuvar testinin dışında “ekolojik olarak geçerli bir ortamda” etkili olduğunu gösteriyorlar.” Jigsaw Araştırma ve Geliştirme Başkanı ve makalenin ortak yazarı Beth Goldberg, Gizmodo’ya yaptığı açıklamada.

Kalan Sorular

Ancak tüm bunlar kulağa çok etkileyici geliyorsa, düşünmeden edemeyeceğiniz bazı sorular var. Sadece bir dakikalığına düşünürseniz, tüm “bunking öncesi” konseptinde pek çok şeyin ters gidebileceği oldukça açıktır.

Doğal olarak akla gelen bir soru şudur: Neyin yanlış veya “manipülatif” bir anlatı olarak sayılacağını kim belirleyecek? Hükümet mi? Google gibi bir şirket mi? Akademik uzmanlardan oluşan seçkin bir panel mi? Kısacası: Bu çok önemli epistemolojik işlevin hakemi kim olacak? Ve yanlış bilgi krizinin büyük bir kısmı resmi anlatılara duyulan güvensizlikten kaynaklanıyorken, bu hakeme olan güveni nasıl koruyorsunuz?

Son zamanlardaki “bunking” örneklerine baktığınızda, her zaman bu kadar sorunsuz gitmediğini görebilirsiniz. En belirgin “bunking” örneklerinden biri, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline giden yolda, Dışişleri Bakanlığı’nın tartışmalı bir şekilde tartıştığı sırada meydana geldi. ilan edildi Rusya’nın, piroteknik ve “kriz aktörleri” içeren profesyonelce üretilmiş bir propaganda videosunu dağıtmayı planladığını söyledi. ABD, videonun sivillere yönelik terörist saldırılar için Ukrayna’yı suçlamak için kullanılacağını ve işgali haklı çıkarmaya yardımcı olacağını söyledi. Ne yazık ki, herkes Dışişleri Bakanlığı’nın sattığını satın almadı: Bir Associated Press muhabiri, iddialara inanmadığını ve bariz bir şekilde dile getirdi. seslendi hükümetin “Alex Jones” tarzı bunkum’u yaydığı için.

Daha da sorunlu olan, video asla gerçekleşmedi. Amerika’nın “yatırım öncesi” çabaları Rusları videolarını yayınlamaktan alıkoyduğu için mi? Yoksa video hiç var olmadığı için miydi? Bu koşullar altında, bunu söylemek imkansız – ve bu nedenle, ABD’nin iyi niyetli bir “sığınak öncesi” olup olmadığını veya aslında kendi dezenformasyonunu yaydığını ölçmek de imkansız.

Yanlış ellerde, ön ödeme (veya daha da ürkütücü bir şekilde, “psikolojik aşılama”), çevrimiçi anlatıları yönlendirmenin ve şekillendirmenin başka bir yolu olabilir; İnternetteki bazı paranoyak serseriler yerine yetkili kurumlar. Roozenbeek, yanlış bilgilendirmeyle mücadele için gerekli olan tek stratejinin “ön ödeme” olmadığını ve bu bilgilerin, bilgiyi alan izleyicilere karşı dikkatli ve duyarlı bir şekilde yürütülmesi gerektiğini kabul etmekte dikkatlidir.

Roozenbeek, “Açıkça yapmaya çalıştığımız nokta şu: İnsanlara neyin doğru neyin yanlış olduğunu söylemiyoruz” dedi.

Ayrıca bakılması gereken bu platformları yöneten algoritmalar olduğunu söyledi. “Onlar [YouTube] Roozenbeek, YouTube’un insanları aşağı gönderme eğilimine atıfta bulunarak, insanların giderek düşük kaliteli içeriğin bu sarmallarına girmesiyle büyük bir sorunu var – bu kesinlikle bir sorun” dedi. zehirli içerik tavşan delikleri. “En azından yüzeyde, bu konuda bir şeyler yapmaya çalışıyor olmaları övgüye değer” dedi. “İyi olmayacağını düşündüğüm şey… ‘Algoritmalarımız için endişelenme, biz her şeyi önceden öderiz’ deselerdi… Ön ranza tek çözüm değil, vurguluyor – bu sadece çözümün bir parçası.genel-7