Stresli bir gezegende, çalışan refahı işyerinde önemli bir husus haline geliyor ve bu nedenle, Apple çalışanlarının şirketin esnek olmayan çalışma anlayışına (tekrar) isyan etmesine sempati duymak kolay.

Esneklik çalışanları güçlendirir ve güvenden bahseder

Esnek çalışma, yalnızca üretken olduğunu kanıtlamakla kalmadı, aynı zamanda daha iyi iş/yaşam dengesi açısından önemli faydalar sağladı. Kurumsal başarıya yön veren tüm bireylere, ekiplere ve işlevlere uygun, herkese uyan tek bir yaklaşımın olmadığı gerçeğini kabul eder.

İş/yaşam dengesi ihtiyacı pandemi sırasında çok daha belirgin hale geldi. Direnç vardı. Çalışanlar, yaptıkları işin tanınmadığını hissetmekle kalmayıp, işverenlerin onları gece gündüz her an arayabileceklerini düşündüklerinden şikayet ettiler.

Çalışanlar ayrıca çok daha iyi bir iş/yaşam dengesi (yönetimi bir kez hallettikten sonra) bildirdiler, bu da pahalı yolculuklardan kaçınmalarını, aileleriyle kaliteli zaman geçirmelerini ve daha iyi odaklanmanın keyfini çıkarmalarını sağladı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu şekilde çalışmaya devam etmek istiyorlar.

Ancak esnek çalışma uygulamalarına yapılan tüm odaklanmaya rağmen, bunlar çalışan refahı ve kurumsal sosyal sorumluluğa çok daha büyük bir odaklanmanın sadece bir parçasıdır. Yeni çalışma dünyası, neredeyse kesinlikle yeni çalışma modellerini desteklemek için aşırı dijital süreçlerle karakterize edilecektir.

Dijital araçlar, uzaktan çalışan refahını destekleyebilir mi?

Önemli olan? Bazı önemli görüşler şurada mevcuttur: Future Workplace 2021 İK duyarlılık anketikıdemli İK liderlerinin %68’inin çalışan refahını desteklemenin önemini anladığını belirledi.

Bu tam olarak nedir? Tabii ki, finansal ve istihdam güvenliğini kapsar, ancak aynı zamanda zihinsel ve aile sağlığı ve iş/yaşam dengesi dahil olmak üzere çeşitli sağlık koruma katmanlarını da kapsar.

Uzak ekiplere bu tür bir desteği sağlamanın zorluğu, bazı şirketleri çalışanlarını desteklemek için dijital çözümlere yatırım yapmaya itiyor. Bazıları kurumsal erişime yatırım yaptı meditasyon uygulamaları Sakin gibi; diğerleri aktivite ve egzersizi teşvik edici hizmetlere abone olurlar. Trendin bir başka ilginç örneği de İngiliz firmasından geliyor tek kutuile ortaklık yapmış olan Mintago personele finansal ve emeklilik yönetimi ve danışmanlık hizmetleri sağlamak.

Yöneticiler de oldu daha empatik bir yaklaşım benimsemeye teşvik edildi ekiplerine – özellikle çevresinde strese bağlı devamsızlıklarverilen içinde bulunduğumuz son derece stresli ortampandemi, enflasyon, çevre sorunları ve jeopolitik belirsizlikle sarsılıyor. Ruh sağlığını güçlendirmeye yönelik bir başka yaklaşım da, giderek artan şekilde çalışan çalışanları desteklemektir. sosyal amaç için hareket etmenin yollarını aramakyerel topluluk nedenlerine zaman katkıda bulunmak.

Apple, çalışanlarına bu şekilde gönüllü olmaları için ücretli izinler sunan birçok büyük firma arasında yer alıyor. Bunu yapmak üçlü fayda sağlar – çalışanlar iyi şeyler yapar, topluluklarıyla tanışır ve etkileşime girer ve yeni bir şey dener. Bu çalışan bağlılığını artırır ve refah duygularını besler. Ayrıca personel tutmayı destekler.

Amaç ihtiyacı

Sonuçta amaç çok önemli. BYOD’nin, ilk işveren direncinin, çalışan seçimine yönelik artan istek tarafından basitçe aşıldığı erken başlangıcını düşünün. Bugün, böyle bir seçim bir İK zorunluluğu haline geldi.

Mobiliteye geçiş, tartışmasız son birkaç yılda ekonominin en azından bir kısmının korunmasına yardımcı oldu. Aynı zamanda, uzaktan ve esnek çalışma uygulamalarının doğal özerkliği, iş hakkında farklı düşünmeye başladığımız anlamına geliyordu. Bu sadece sözleşmeye bağlı saatleri yerine getirmek veya tanımlanmış hedeflere ulaşmak değildi.

Çalışan seçimi, işimizi yapmak istediğimiz cihazları kullanmamız, kendi benzersiz yaşamlarımızı yönetmemizi sağlayan çalışma modellerini benimsememiz ve hedeflere ulaşmaya odaklanmamız anlamına geliyordu. Bu yaklaşım amaç, özerklik ve güvenle doludur.

Alternatif bir yön

Apple, insanları haftada üç gün ofislerine geri alma amacının, işbirliği kültürünü geliştirmek olduğunu söylüyor, ancak şirkette çalışanların çoğunun ürün tasarımına çok az katılımı olduğu düşünüldüğünde, bu doğru görünmüyor. Bu, bunu, şirketin ekiplerini doğası gereği yetkisiz hale getiren kapsamlı bir görev haline getiriyor. künt Apple’ın temel amacı. Ne de olsa bu, “The Crazy Ones”ın yaratıcı gücünü açığa çıkaracak teknolojiyi sunan şirket.

Şirketin alabileceği başka bir yaklaşım, ancak yalnızca üst seviyesi tarafından bilinen nedenlerden dolayı, sendika bozan İK değil, bağlantı için amaçlı fırsatlar geliştirmektir. Bu, hibrit alanda herkesin katıldığı toplantıları içerebilir. Farklı iç ağları teşvik etmeyi içerebilir. Çalışanlara, gerçek zorlukları tartışabilecekleri ve tanımlayabilecekleri, hatta şirket dışındakileri bile, fark yaratabilecekleri alanlar sağlamaya kadar uzanabilir. Bu da bir işbirliğidir.

Belirli saatlerde mi yoksa belirli bir alanda mı sınırlandırılması gerekiyor? (Numara.)

Brian Elliott şirketinde Gelecek Forumu on LinkedIn, işbirliğini artırmaya yönelik daha iyi bir yaklaşımın “insanlara sanal olarak bağlantı kurma yolları sağlamak, aynı zamanda ekipler arasında bağlantı kurmak için nedenler elde etmek olduğunu öne sürüyor: sanal ve gerçek yaşam seçenekleriyle tam kapsamlı toplantılar planlamak, [and] Çalışan Kaynak Gruplarına ve yerel gönüllü faaliyetlere katılımı teşvik edin.”

Bu yaklaşım, çalışan refahı ile ilgili birçok kutucuğu işaretler. Bu, gerçekten esnek çalışma pratiğini kucaklayan bir dünya görüşüdür.

Sabit işyerinin bir kaynak haline geldiği kaçınılmaz geleceğe uyum sağlar ve çoğumuzun zaten günlük olarak deneyimlediği karma ilişkiler ve işbirliği platformunun değerini kabul eder.

Sonuçta sadece internetten tanıştığımız arkadaşlarımız var. Onlarla işbirliği yapmıyor muyuz?

Dijital araçların yeni iş yerinin temelini oluşturacağını biliyoruz – çünkü onları zaten kullanıyoruz. Bu araçlar ayrıca gelecekteki işbirliği alanını güçlendirmeye yardımcı olacaktır. Su soğutucuları artık isteğe bağlı ve herkese uygun değil.

lütfen beni takip et heyecanya da bana katıl AppleHolic’in barı ve ızgarası ve Elma Tartışmaları MeWe’deki gruplar.

Telif Hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.

genel-13