Bir meclis panelinin Salı günü Apple, Google, Amazon, Facebook, Twitter, Netflix ve Uber gibi Big Tech firmalarını rekabete aykırı uygulamalarla ilgili olarak sorguladığı bildirildi. Bir rapora göre, panel ülkede adil rekabeti sağlamak için yasal bir çerçeveyi tartıştı. Hareket, Avrupa Birliği’nin gelecek yıldan itibaren yürürlüğe girecek olan Dijital Piyasalar Yasasını geçirmesinden kısa bir süre sonra geldi. Geçen ay, meclis paneli daha önce Zomato, Swiggy, Flipkart ve MakeMyTrip dahil sekiz firmanın temsilcilerini sorguladı.

PTI tarafından hazırlanan bir rapora göre, Birlik Bakanı Jayant Sinha liderliğindeki meclis panelinin üyeleri, “iş dostu olmayan ama aynı zamanda tüketicilerin çıkarlarını da koruyan” bir yasanın yürürlüğe girmesini istediklerini öne sürmüştü.

Panel ayrıca, firmalar rapora göre ek bir düzenlemeye gerek olmadığını öne sürdükten sonra, büyük teknoloji firmalarının “uygun gördükleri şekilde düzenleme yapmayı yasa koyucuların sınırlı bilgeliğine bırakmaları” gerektiğini öne sürdü.

Salı günkü duruşmada hazır bulunan temsilciler arasında Amazon Hindistan Ülke Müdürü, Tüketici Birimi, Manish Tiwary; ve Apple Hindistan Strateji ve Politika Genel Müdürü Virat Bhatia. Facebook Hindistan Kamu Politikası Başkanı Rajiv Aggarwal; Google Hindistan Devlet İşleri ve Kamu Politikası Direktörü Archana Gulati; Netflix Hindistan Direktörü Hindistan Politikası Başkanı Ambika Khurana; Twitter Hindistan Kıdemli Kamu Politikası Direktörü Samiran Gupta; Rapora göre, Uber Hindistan ve Güney Asya Başkanı Prabhjeet Singh de panelden önce görevden alınan diğer temsilcilerdi.

Bakan toplantıdan sonra bildirildiğine göre, panel, özellikle rekabetçi davranış ve rekabetçi davranışla ilgili konuları ele alacak olan dijital pazarlar için rekabet yasasının evrimi hakkında Eylül ayının ilk haftasında beklenen bir rapor üzerinde çalışıyor. panel ayrıca fiyatlandırma, platform tarafsızlığı ve bitişik pazarlarda verilerin nasıl kullanıldığı ile ilgili konuları da inceleyecektir.

Bakan ayrıca raporun ülkenin benzersiz koşullarını dikkate alacağını, ancak “dünya çapında dijital pazarlarla ilişkili rekabet yasasını yoğun bir şekilde inceleyip dikkate alacağını” belirtti. Geçen ay AB, Google, Amazon, Apple, Meta ve Microsoft dahil olmak üzere teknoloji devlerini kontrol etmek için tasarlanmış bir dizi dönüm noktası kuralı olan Dijital Piyasalar Yasasını geçti.
genel-8