ABD, Big Tech'i haber yayıncılarına içeriklerini kullanmaları için tazminat ödemeye çağırıyor

ABD’deki yerel gazete endüstrisi önerilen teklifi destekliyor Gazetecilik Yarışması ve Koruma Yasası zorlamak Büyük Teknoloji yayıncılara haberlerini çevrimiçi olarak toplamaları için ödeme yapmak.

Mevzuat, haber yayınlarına eşit bir oyun alanı sağlamayı ve yıllık içerik ücreti karşılığında toplu olarak müzakere etmelerini sağlamayı amaçlıyor. Google ve Meta (eski adıyla Facebook) dijital reklam pazarına hakim.

Gazete reklam geliri, 2005 yılında 49.4 milyar dolara ulaştığından bu yana yüzde 80’den fazla düşerek 2020’de 9.6 milyar dolara düştü. Pew Araştırma Merkezi.

Senatör, “İki partili mevzuatımız, medya kuruluşlarının haber içeriklerinden kazanç sağlayan Büyük Teknoloji şirketlerinden adil tazminat almak için iyi niyetli müzakerelere katılabilmelerini ve gazetecilerin toplulukları bilgilendirmeye yönelik kritik çalışmalarına devam etmelerini sağlıyor.” Amy Klobuchartasarının önde gelen ortak sponsorlarından biri yaptığı açıklamada.

Hem Meta hem de Google, önerilen mevzuata yanıt vermedi.

İki partili yasa binlerce yerel ve bölgesel gazeteyi kapsayacak.

Raporda, tasarının orijinal dijital haber içeriği yayınlayan ve diğer uygunluk şartlarını karşılayan yerel TV ve radyo yayıncılarını da kapsadığı belirtildi.

gibi ulusal yayınları kapsamaz. New York Times, Washington Postve Wall Street Dergisi.

Google ve Meta/Facebook, yaklaşık 250 milyar dolarlık ABD dijital reklam pazarının yaklaşık yarısını oluşturuyor. İçeriden İstihbarat.

Raporda, uygun haber yayıncılarının içeriklerini en az haftada bir güncellemesi, 1.500’den az tam zamanlı çalışanı olması ve içeriklerinin en az yüzde 25’ini mevcut kamu yararına olan konulara vermesi gerektiği belirtildi.

2019’da Facebook, içeriklerini yayınlamak için The Wall Street Journal, New York Times, Washington Post ve Chicago Tribune’e lisans ücreti ödemeyi kabul etti.

Ancak, bu yılın ikinci çeyreğinde ilk kez gelir düşüşünü açıkladıktan sonra Meta, haber yayıncılarına küratörlü hikayeleri bir araya getirmeleri için artık ödeme yapmayacağını söyledi.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9