Çin merkez bankası dijital yuan tarafından sunulan merkez bankası dijital para biriminin (MNBC) piyasaya sürülmesinden yaklaşık üç yıl sonra, Çinliler bu yeni ödeme araçlarına giderek daha fazla alışıyor. Bununla birlikte, dijital yuanın Orta Krallık’ta yaygınlaşması için, tuzaklarla dolu uzun bir yol var.

Yavaş yavaş, Çinliler dijital yuanı benimsiyor

2021’in sonunda 140 milyon Çinli dijital yuan kullanırken ve yaklaşık 62 milyar yuan harcanırken, dijital yuan kullanılarak yapılan toplam işlem son zamanlarda 83 milyar yuan yani 12 milyar avroyu aştı. Ülke çapında 4,6 milyon tüccar, alışveriş yapmak, dışarıda yemek yemek, vergi ödemek ve hatta maaş ödemek için dijital yuanı kabul ediyor.

Aynı kategoride

Google CEO'su Sundar Pichai

Google, blockchain girişimlerine 1,5 milyar dolar yatırım yaptı

Bu cesaret verici rakamlar, 2021 baharında Çin Halk Bankası (BPC) liderliğindeki bir kalkınma programının başlatılması sayesinde elde edildi. Çin MNBC’si hala test aşamasında, ancak ülke, Çin Halk Bankası’nın faaliyetlerini yasallaştırmasını sağlamak için çalışıyor. dijital para birimi. Bununla birlikte, meşru bir soru ortaya çıkıyor: Sonuçlar dijital yuanı yasallaştırma eğilimindeyken neden henüz durum böyle değil? tarafından aktarılan bir merkez bankası raporu Caixin Küresel bu soruya bazı cevaplar vermektedir.

Dijital yuanı Çin toplumuna dahil etmenin zorlukları nelerdir?

Her şeyden önce, bu deneysel aşamada dijital yuanın kullanımı, Çin’deki iki ana mobil ödeme yöntemi olan Alipay ve WeChat Pay’in kullanılmasıyla oluşturulan işlem hacimleriyle karşılaştırıldığında minimum düzeydedir. Karşılaştırma için, Alipay’in aylık işlemleri ortalama 10 trilyon yuan. Çinliler, Fransa’da bildiğimiz banka kartıyla temassız ödemeye eşdeğer hale gelen bu iki ödeme yöntemine çok bağlılar.

1 Ağustos 2022’de Çin merkez bankası dijital yuan deney bölgelerini genişletme sözü verdi. Şu anda MNBC, 15 farklı ilde bulunan 23 şehirde test ediliyor. Zorluklardan biri, dijital yuanın güvenilirliği ve kullanım kolaylığı konusunda kullanıcı güvenini oluşturmak olacaktır.

Bu nedenle, BPC, genel halkın günlük ödeme ihtiyaçlarını tam olarak karşılamak için perakende ticarete odaklanmak istiyor. Örneğin, şirketler içinde maaş ödemelerinin ve diğer işlemlerin kuruluşunu teşvik edebileceğini düşünmektedir. BPC, günlük kullanımının yanı sıra, kullanımı için kullanılan teknolojilerde bir adım daha atılması gerektiğini düşünmektedir.

Tüm Çinlilerin devasa işlem hacmini yönetmek için anında olmasa da saniyeler içinde tahmin edilen bir işleme kapasitesine ulaşmayı hedefliyor. Veri merkezleri ve sunucular, yalnızca dijital yuanı işlemek amacıyla oluşturulmalıdır.

Çin merkez bankası, Pekin’e dijital yuan etrafında düzenleme yaratması için meydan okuyor

Dijital yuanın Çin’de resmi bir para birimi haline gelmesi amaçlandığından, bu para birimi için mevcut uluslararası standartlar ve Çin yasaları geçerlidir. Ancak Çin Halk Bankası, bazı paragrafların dijital yuanın gereksinimlerine uyarlanması gerektiğini düşünüyor.

Geçen Mart, dijital yuanın güvenliğini sağlamak için yasal yapılara başvurdu. Bu nedenle Çin, kullanıcı gizliliğini korumak ve kara para aklama ve terör finansmanı gibi yasa dışı faaliyetlerle mücadele etmek için dijital yuan çevresindeki mevzuatı güçlendirmeyi planlıyor.

Yetkililer, dijital yuanın anonimliğini sağlamak için, kullanıcıların kişisel bilgilerinin kullanımı etrafında bir mekanizma oluşturmak da dahil olmak üzere düzenlemeleri iyileştirmeyi planlıyor. Amaç, herhangi bir kuruluşun, yasa dışı veya şüpheli işlemler durumunda yalnızca risk analizi ve izleme amacıyla kullanıcı bilgilerine erişim talep edebilmesidir.

Dünya çapında giderek daha fazla ülke merkez bankası dijital para birimlerine giriyor. Son zamanlarda, Avustralya merkez bankası birkaç yıl sürmesi gereken MNBC projesinin başladığını duyurdu.genel-16