Ordu-2022 Uluslararası Askeri-Teknik Forumunda, aktif bir koruma sistemi, bir duman perdesi kurulum sistemi ve bir optik-elektronik gözetim ve nişan modülü kullanan güncellenmiş bir proje 03160 Raptor 2.0 devriye botu gösterildi.

Raptor tekneleri, sekiz yıldır Pella gemi inşa tesisi tarafından kendi tasarımlarına göre üretiliyor ve bu süre zarfında neredeyse iki düzine tekne Donanmaya devredildi. Başlangıçta, teknelerin devriye hizmeti vermesi, denizci gruplarını teslim etmesi ve karaya indirmesi, küçük hedefleri durdurması ve alıkoyması ve arama ve kurtarma operasyonlarına katılması amaçlandı.Ancak 2022’de hüküm süren yeni çalışma koşulları, geliştiricileri tasarımda değişiklik yapmaya, teknenin koruma ve savaş gücünü güçlendirmeye ve ayrıca bazı ekipmanları değiştirmeye zorladı. “Raptor 2.0”, Donanmanın açık sergisinde “Ordu-2022” forumunda ana yeri aldı.

Daha önce proje 03160 bir devriye botu olarak konumlandırılmışsa, şimdi çok işlevli bir saldırı botu. Yer değiştirme 28 tondan 30 tona yükseldi. Uzunluk 16,9 m’den 20 m’ye yükseldi Santral, toplam 1678 kW kapasiteli iki Rus CHD motoruyla donatılmıştır. Rus VD370 tazyikli su pervaneleri olarak kurulur. Hız 50’den 48 knot’a (89 km/s) düşürüldü.


Raptor 2.0, gemi kaynaklı uzaktan kumandalı bir modül ve iki güdümlü füze fırlatıcı dahil olmak üzere yeni silahlar aldı. Yarı aktif lazer güdümlü kafalı güdümlü füzelerin kullanım aralığı 8 kilometreye ulaşıyor. Bu tür füzeler insansız hava araçlarından kullanılmak üzere tasarlanmış ve ön testler aşamasındadır. Tekne ayrıca bir merkezi bilgisayar sistemi ve bir operatör iş istasyonu aldı.


“Raptor 2.0”, üretimin tam yerelleştirilmesi dikkate alınarak geliştirildi, inşaat JSC “Pella” tesislerinde yapılacak.genel-22