Google’ın sahibi Alphabet’te 650’den fazla çalışan, müteahhitlere kürtaj avantajları sunmasını, kürtaj karşıtı politikacılara bağışları askıya almasını ve kullanıcıları kürtajla ilgili dezenformasyon ve polis taleplerinden daha iyi korumasını talep ediyor. Talepler bu hafta Reuters tarafından görülen yöneticilere bir dilekçe ile gönderildi. ABD Yüksek Mahkemesi’nin Haziran ayında verdiği bir kararın 50 eyaletin yarısından fazlasında kürtaj ve üreme bakımına yönelik yeni kısıtlamalar getirmesi veya gündeme getirmesi nedeniyle ülke genelindeki endişeleri yansıtıyorlar.

Google, Alfabe İşçileri Sendikası grubunun düzenlediği dilekçe hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Google dahil birçok şirket, kürtaj yaptırmak isteyen çalışanlara yardımcı olmak için politikalar oluşturmuştur. Alfabe çalışanları, geçici personel ve yüklenicilerin, prosedürün yasal kaldığı eyaletlere seyahat için geri ödeme gibi bu faydaları da alması gerektiğini söyledi.

Alfabe sağlık yan kuruluşu Verily’de teknik program yöneticisi ve dilekçenin ortak lideri olan Alejandra Beatty, binlerce işçinin kürtajı kısıtlayan eyaletlerde yaşadığını tahmin ediyor.

Dünya çapında 174.000’den fazla kişiyi istihdam eden Alphabet, bazı standartlar belirlemesine rağmen, dış satıcıların politikalarını tam olarak dikte edemediğini söyledi.

Ayrıca dilekçe, Alphabet’in siyasi katkıları kürtaja erişimi kısıtlamak için kampanya yürüten gruplara ve adaylara yönlendirmemesi gerektiğini söylüyor. Daha önce en az bir kez vermeyi durdurmuştur. 2021’de, 6 Ocak’ta ABD Başkenti’ne yapılan saldırının ardından Google, ABD Başkanı Joe Biden’ın seçimi kazandığını onaylamaya karşı oy kullanan Cumhuriyetçilere bağışları durduracağını söyledi.

Davacılar, Google’da kürtajla ilgili kullanıcı aramalarının “asla kaydedilmemesi, kolluk kuvvetlerine teslim edilmemesi veya suç olarak görülmemesi gerektiğini” yazıyor.

Google, polisin aşırı olduğunu düşündüğü kullanıcı bilgileri talepleriyle mücadele etmeye devam edeceğini söyledi.

İşçiler ayrıca, yıllarca Google’ın insanları kürtajdan caydırmaya çalışan kriz gebelik merkezleri için arama sonuçlarını kaldırması gerektiğini söyleyen kürtaj savunucularının taleplerini yinelediler. Google, bildirilen yanıltıcı sonuçları kaldırdığını söyledi.

Beatty, Alphabet’in üreme haklarını korumayı COVID-19’da olduğu gibi varoluşsal bir savaş olarak görmesi ve ürün değişikliklerini denetlemek için bir görev gücü toplaması gerektiğini söyledi.

“Kapsamlı bir yanıt arıyoruz” dedi.

© Thomson Reuters 2022
genel-8