Accra'da bir işçi, geri dönüşüm için plastiği ayırıyor.

Accra’da bir işçi, geri dönüşüm için plastiği ayırıyor.
Fotoğraf: Cristina Aldehuela/AFP (Getty Resimleri)

Zaman büyük plastik üreticisi Coca-Cola’nın plastik krizini çözmeye çalıştığını söylediği gibi, bu ne işe yarıyor? Gerçekten gibi görünmek? Bir soruşturma Cuma günü Bloomberg tarafından yayınlanan, Gana’daki bir girişimin, dünyanın en büyük plastik üreticilerinden bazıları tarafından plastik yasaklarının tehditlerine karşı savaşmak için nasıl kullanıldığını ve bazı önemli vaatlerini yerine getirmediğini belgeliyor.

Plastik kirliliği Gana’da ölümcül bir sorun. yaratır her yıl 1 milyon pounddan fazla çöp ve sadece %5’ini geri dönüştürüyor. 2015 yılında ülkenin başkenti Akra’da meydana gelen sel baskınları 200’den fazla insanı öldürdü; Daha sonraki bir hükümet raporu, su yollarını tıkayan çöplerin selin daha da kötüleşmesine yardımcı olduğunu buldu. Trajedinin ardından plastiklerin yasaklanması için bazı çağrılar yapıldı.

Buna karşılık, bir politika danışmanı Bloomberg’e verdiği demeçte, tüketici ürünleri üreten bölgedeki şirketler “hayırın, plastiklerin yasaklanmasının gidilecek yol olmayacağına dair güçlü pozisyonu nasıl ortaya koyacaklarını” tartışmak için bir araya geldi. Web sitesinde “endüstri liderliğindeki bir koalisyon… özellikle plastik çevresinde sürdürülebilir atık yönetimi çözümlerini entegre etmek için plastik sektöründe bir paya sahip” olarak tanımlanan Özel Şirketler Tarafından Gana Geri Dönüşüm Girişimi veya GRIPE ile geldiler. kurucu üyeler girişimin içinde Coca-Cola, Dow Chemical, Guinness, Unilever ve Nestlé vardı. 2010’ların ikinci yarısında, uluslararası toplantılarda GRIPE’den olumlu bir şekilde bahsedildi ve İngiltere’den hükümet yetkilileriyle girişimlerde işbirliği yaptı.

Bununla birlikte, Bloomberg araştırmasının açıkça ortaya koyduğu gibi, Gana’daki tüketicilere yönelik pazarlama, statükoyu değiştirmek için gerçek bir çaba göstermek yerine, GRIPE’nin kuruluşundan bu yana geçen yıllarda başardığı tek şey gibi görünüyor. 2020 Avrupa Komisyonu bildiri Gana’daki geri dönüşüm durumuyla ilgili olarak, GRIPE’nin “aktif bir sosyal medya varlığına” rağmen, programdan şimdiye kadar “çok az yüksek etkili sonuçlar elde edildiğini” tespit etti.

Petrol devi Total (ki bu cesaretlendirdi izleyicilerini tek bir tweette “geri dönüşüm hareketine katılın”), iki şehirdeki benzin istasyonlarına mavi geri dönüşüm istasyonları kurdu. Ancak Bloomberg tarafından plastik şişelerin içine yerleştirilen izleyiciler, en az bir şişenin geri dönüşüm istasyonundan hiç ayrılmadığını ve şişeyi bıraktıktan dört ay sonra o istasyonu tekrar ziyaret ettiklerinde, istasyonu hala orada ve “taşacak kadar dolu” buldular. (Toplanan şişelerin geri dönüştürülmesinden sorumlu firma Bloomberg’e, kısmen Total ve Coca-Cola tarafından sağlanan GRIPE programı için sağlanan fonun azaldığını söyledi.) 2021’de GRIPE lanse Accra’da geri dönüştürülebilir malzemeler için yeni bir “kalıcı geri satın alma merkezi”; Bloomberg, merkezi insansız ve bakımsız buldu ve yerel halk onlara merkezin “aylardır terk edildiğini” söyledi.

GRIPE’deki mevcut üyelik, onlara getirdiği iyi PR’den yararlanan uluslararası holdingler için çok ucuz: Bloomberg tarafından elde edilen belgeler, yıllık üyeliğin 45.000 Ganalı Cedi veya 5.800 dolar olduğunu gösteriyor. (Nestle sadece 1.850 dolar ödüyor.) Unilever gibi büyük bir şirket için bu ihmal edilebilir bir miktar: küresel pazarlama bütçesinin %0,0001’inden az. Daha da önemlisi, GRIPE toplanan plastik için ödeme yapmıyor; bunun yerine, dış ortaklar tarafından satın alınır. Gana’da plastik şişeleri yenisine çevirebilecek bir tesisin olmaması, Avrupa’ya sevk edilmesi gereken toplanan plastik şişelerin satışını da zorlaştırıyor.

Bu araştırma, plastik krizinden en çok sorumlu olan küresel şirketlerin ve petrol şirketlerinin, yarattıkları sorunu çözmeye yardımcı oluyormuş gibi görünen kampanyaları, geciktirmek ve gerçek çözümleri zorlamak için nasıl kullanabileceklerini gösteriyor.

Ülkede bir geri dönüşüm merkezi kurmak için Gana merkezli bir plastik ürünler şirketi kuran Jeffrey Provencal, Bloomberg’e verdiği demeçte, GRIPE “ilgili tüm şirketler için bir imaj kampanyasıdır” dedi. “Sorumluluk yok. Biraz para yatırabilir ve oyunun bir parçası olduğunuzu söyleyebilirsiniz.”genel-7