Telekom Bakanı Ashwini Vaishnaw Perşembe günü telekom servis sağlayıcılarından spektrum tahsis mektuplarının yayınlanmasından sonra 5G lansmanı için hazırlanmalarını istedi. İlk olarak, Telekom Departmanı (DoT) radyo dalgalarının başarılı teklif sahiplerinin peşin ödeme yaptığı aynı gün spektrum atama mektupları yayınladı.

Vaishnaw, Twitter’da “5G Güncellemesi: Spektrum atama mektubu yayınlandı. TSP’lerin 5G lansmanına hazırlanmalarını talep ediyor” dedi. DoT, yakın tarihli bir açık artırmada kazandıkları spektrum için Bharti Airtel, Reliance Jio, Adani Data Networks ve Vodafone Idea gibi hizmet sağlayıcılardan yaklaşık 17.876 rupi Rs ödeme aldı.

Ülkenin şimdiye kadarki en büyük telekom spektrumu açık artırması, Mukesh Ambani’nin Jio’su 87.946.93 rupilik bir teklifle satılan tüm hava dalgalarının neredeyse yarısını ele geçirmesiyle 1.5 lakh crore değerinde rekor bir teklif aldı.

Bharti Enterprises kurucusu ve başkanı Sunil Bharti Mittal, şirketi Bharti Airtel’in DoT’ye ön ödeme yaptıktan sonra birkaç saat içinde bir spektrum tahsis mektubu aldığını söyledi.

“DoT ile 30 yılı aşkın ilk elden deneyimimde, bu bir ilk! Olması gerektiği gibi bir iş. İş başında liderlik-Telekomün tepesinde ve başında. Ne Değişim! Bu ulusu dönüştürebilecek değişim – gelişmiş bir ulus olma hayallerini güçlendirin” dedi Mittal.

Airtel, 3,5 GHz ve 26 GHz bantlık bir pan-Hindistan ayak izini güvence altına alarak ve 43.039.63 crore için düşük ve orta bant spektrumunda radyo dalgaları satın alarak 19.867.8 MHz spektrum elde etti.

“Airtel, spektrum aidatları için 8,312,4 rupi ödedi ve belirlenen frekans bantları için tahsis mektubu saatler içinde sağlandı.

Mittal, “E bandı tahsisi, söz verildiği gibi spektrumla birlikte verildi. Yaygara Yok, Takip Yok, Koridorlarda Koşmak Yok ve Uzun İddialar Yok. Bu, işte tüm ihtişamıyla iş yapmanın kolaylığıdır,” dedi.

Airtel, bu ay 5G hizmetini başlatacağını söyledi.

Tüm telekom operatörleri 20 yıllık taksitle ödeme yapmayı tercih ederken, Bharti Airtel dört yıllık taksite eşdeğer 8.312.4 Rs ödedi.

Reliance Jio, 7.864,78 milyar Rs, Vodafone Idea 1,679,98 milyar Rs ve Adani Data Networks 18,94 milyar Rs ödeme yaptı.

Gautam Adani’nin grubu, halka açık telefon hizmetleri sunmak için kullanılmayan bir bantta 400 MHz için 211.86 crore değerinde teklif verdi.

Adani Group sözcüsü, “8 Ağustos 2022’de Adani Data Networks Ltd, Telekomünikasyon Departmanına (Kablosuz Planlama ve Koordinasyon Kanadı) 18.9 crore Rs ödeme yaptı. Bu, 20 eşit yıllık taksitten ilki” dedi.

Ficci Kıdemli Başkan Yardımcısı Subhrakant Panda, 5G spektrum açık artırma sürecinin kolaylığı, hızı ve şeffaflığının, çok daha iyileştirilmiş ‘İş Yapma Kolaylığı’nın canlı bir örneği olduğunu söyledi.

Hindistan Sanayi Konfederasyonu (CII), merkezi bakanlıklar arasındaki onay süreçlerinin daha hızlı ve daha sorunsuz hale geldiğini söyledi.

“Düzenleyici süreç ve prosedürlerin rasyonelleştirilmesini ve dijitalleştirilmesini amaçlayan bir dizi kolaylaştırıcı reform, temel düzeyde sonuçlar vermeye başladı. Reform önlemleri, bir işletmenin tüm yaşam döngüsünü baştan sona, tüm önemli bileşenleriyle ilgilenerek kapsar. iş yapma kolaylığı,” dedi CII Genel Müdürü Chandrajit Banerjee.

Assocham Genel Sekreteri Deepak Sood, 5G spektrumunun kesintisiz ve hızlı müzayedesinde ve tahsisinde açıkça görüldüğü gibi Hindistan’ın iş yapma kolaylığının son birkaç yılda önemli ölçüde iyileştiğini söyledi.

Sood, “Başbakan Narendra Modi’nin dinamik liderliği altında şeffaf bir düzenleyici ortamla birleştirilen bir dizi reform, küresel ve yerli yatırımcılar tarafından dikkat çeken bir EODB ile sonuçlandı.” Dedi.


genel-8