1822’de Augustin Fresnel, ışık demetlerini reflektörlerden veya büyük dışbükey cam parçalarından daha etkili bir şekilde konsantre edebilen halkalı prizmalardan yapılmış bir lens icat etti. Bu günlerde, spot ışıklarında ve hatta çoğu VR başlığında kullanılıyorlar. Ama aslında, onları deniz fenerleri için tasarladı – asıl önemli olan icattır. bir milyon gemi kurtardığını söyledi — ve bugün Lego, kendi fresnel lensine sahip motorlu bir deniz fenerini duyurdu.

Resim: Lego

Hata yapmayın: bu bir oyuncak – ve 2.065 parçalık set için 300 dolardan oldukça pahalı bir tane de! Ancak Lego’nun yeni aydınlatmalı Motorlu Deniz Feneri, yetişkin bütçelerine yönelik modern setlerinin çoğu gibi akıllı dokunuşlarla doludur. 1 Eylül’de satışa çıkacak.

Özellikle Lego’nun, çocukken oynadığım sürgülü garaj kapısı elemanlarından deniz fenerinin üzerindeki dikey kubbeyi nasıl yeniden yarattığına bayılıyorum – kesinlikle Fresnel’in orijinal olarak yarattığı Phare de Cordouan deniz fenerinin tepesinde olanı akla getiriyor. :

FRANSA-PATRIMOINE-MER-TURİZM

Phare de Cordouan.
Getty Images aracılığıyla XAVIER LEOTY/AFP’nin fotoğrafı

Ve Lego’nun fresnel donanımlı feneri, devasa çok yönlü çeşitlilikten ziyade (bir Lego motoru sayesinde) dönen tiplerden biri olsa da, okuyorum Lego’nunki gibi olanlar yüzyılın başında yerini aldı. İşte temiz bir vintage satışta Birçok farklı türde deniz feneri lensi üreten bir cam üreticisi olan Chance Brothers’tan.

Aşağıda, pille çalışan bir ışıklı şömineye sahip kesinlikle doldurulmuş küçük deniz feneri bekçisinin evi gibi daha düzgün ayrıntılara sahip bir avuç yüksek çözünürlüklü görüntü bulun; hazine dolu bir mağara; ve bir kuş, kedi, balık ve kıyıya vuran şeffaf dalgaların olduğu küçük bir rıhtım.

Resim: Lego

Resim: Lego

Resim: Lego

Resim: Lego

Resim: Lego

Resim: Lego

Resim: Lego

Bütün bu set şu şekilde başladı: bir Lego Ideas hayran gönderimi ile Sandro Quattrini, Kim Güller Toplumda İnşa Etmeli. Aşağıda, orijinalin çalışırken nasıl göründüğünü görün ve işte onun işinin daha fazlası.genel-2