Haziran 2008'de Cedar Rapids, Iowa'daki Kirkwood Community College'daki Hayvan Sağlığı Teknoloji Merkezi'ne bir kedi düştü.  Merkez, Sedir Nehri şehri sular altında bıraktıktan sonra bulunan veya terk edilen evcil hayvanlar için kuruldu.

Haziran 2008’de Cedar Rapids, Iowa’daki Kirkwood Community College’daki Hayvan Sağlığı Teknoloji Merkezi’ne bir kedi düştü. Merkez, Sedir Nehri şehri sular altında bıraktıktan sonra bulunan veya terk edilen evcil hayvanlar için kuruldu.
Fotoğraf: Joe Raedle (Getty Resimleri)

Bir orman yangını, sel veya fırtına bir topluluğa çarptığında, hasar çok geniş kapsamlıdır: Evler ve altyapı tahrip olabilir, insanlar tahliye etmek zorunda kalabilir ve evcil hayvanlar bazen kaybolur veya geride bırakılır.

Bu hafta yayınlanan bir araştırma PLOS İklimi İklimle ilgili afetlerin yakınındaki barınaklardaki kedi ve köpek sayısının olaydan bir yıl sonrasına kadar arttığını tespit etti. Araştırmacılar, bu felaketler ile barınak hayvanlarındaki artış arasında bağlantı kurmak için Federal Acil Durum Yönetim Ajansı (FEMA) ve Barınak Hayvanları Sayımı (SAC) verilerine baktılar.

Arizona Üniversitesi’nde halk sağlığı doçenti olan Heidi Brown, bir köpek sahibi olarak, evcil hayvanların iklim felaketlerinden nasıl etkilendiği hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğini söyledi. “İnsanlar mücadele ederken, hayvanlarıyla mücadele ediyorlar” dedi. “Afetlere uyum sağlayan ve hazırlanan şehirleri ve devletleri düşündüğümüzde, buna insan ve hayvan tepkilerini gerçekten entegre etme açısından ne görüyoruz?”

Brown, 2013’ten 2018’e kadar FEMA ve SAC’den gelen verileri analiz etti. İncelenen ilçeler, bu süre zarfında kasırgalar ve yangınlardan sonra federal yardım talep edenlerdir. Afet türü, barınaklardaki köpek ve kedi sayılarını farklı şekilde etkiledi. Kasırgalardan sonra, barınaklar, fırtına ayıyla başlayan ve bir yıl sonra devam eden bir köpek akını gördü. Yangınlardan sonra, barınaklarda kedilerde keskin bir artış ve artış görüldü ötenazi kedi sayısında. Çalışma, kedilerin bir orman yangınından sonra ötenaziyi garanti edecek kadar yaralanma olasılığının daha yüksek olduğunu öne sürüyor.

“Naif, ben bir köpek sahibiyim. benim kedim yok Ateşin kediler üzerindeki etkilerine şaşırdım” dedi Brown. “Kedilerin gizleme içgüdüsü var ve köpeklerin daha çok koşma tepkisi var … bu şeylerin gerçekleştiği bağlamı anlamak son derece önemlidir.”

Afet bölgelerinden evcil hayvanlarla tahliye etmeye çalışan kişiler için bazı korumalar vardır. Evcil Hayvan Tahliye ve Taşıma Standartları veya evcil hayvan yasası, 2006 yılında Katrina Kasırgası’ndan sonra geçti. Yasa, evcil hayvanların tahliye planlarında dikkate alınmasını gerektiriyor, ancak ABD’deki birçok ilçe hala etkili planlardan yoksun Bu, farklı hayvan türlerini hesaba katar. ve göre CDC’ye, bazı Kızılhaç tahliye merkezleri hayvanların içeri girmesine izin vermiyor.

Çalışma, evcil hayvanların kendi güvenlikleri ve onlara sahip olan kişilerin zihinsel sağlıkları için tahliye planlarında dikkate alınması gerektiğini savunuyor. Çalışmanın girişinde, araştırmacılar bir 2017 raporu doğal afetler sırasında ve sonrasında evcil hayvan sahiplerinin evcil hayvan olmayanlara göre daha düşük TSSB seviyelerine sahip olduğu bulunmuştur. “Biz uğraşırken ve yanıt verirken zihinsel sağlığımız için çok önemliler. [to emergencies]”dedi Brown. “Geçmişte kendilerini kurtarmakla hayvanlarıyla beklemek arasında seçim yapacak insanlar var.”genel-7