Halo’nun ilk çıktığı zamanı oldukça canlı bir şekilde hatırlıyorum – gerçi bunun sizden tamamen farklı bir nedenden dolayı olabileceğinden şüpheleniyorum.

Halo: Combat Evolved piyasaya sürülmeden önce, cinsiyetimin geçmişe bakıldığında hem güzel hem de komik olan en sevdiğim hobimi nasıl etkilediğini bir kez bile düşünmeme lüksüne sahiptim. Ben, oldukça basit, video oyunları oynadım. İşte böyle olmalı, değil mi?

Harvest Moon ve Banjo-Kazooie’den MediEvil ve Diablo’ya kadar her şeyi oynadım. Tifa Lockhart ve Lara Croft gibi olmayı her şeyden çok istiyordum ve Pokemon temalı odamda Pokemon yorganının altında Pokemon pijamalarıyla uyudum. Endişelendiğim kadarıyla, video oyunlarını sevdim sadece bir sonraki kişi kadar, ama daha da fazlası. Bununla birlikte, Halo’nun ortaya çıktığı zaman, aynı zamanda gizli bir oyun hiyerarşisi olduğunu öğrendiğim zamandı – ve bu konudaki pozisyonum tahmin ettiğimden çok daha düşüktü.

Halo ilk “erkek” video oyunu olmasa da, beni bir çocuk gibi hissettiren ilk oyundu. kız, hızla “yabancı” ile eşanlamlı hale geldi. Erkek arkadaşlarımın benimle ve birbirleriyle konuşma biçiminde bir değişiklik oldu. Belki de çoğunlukla ergenlik nedeniyle olsa da, shooter türünün yükselişi nedeniyle daha da şiddetlenen bir değişim. Ve doğru kadınlık seviyesini bulmaya çalışmaktan yorulduktan sonra – erkeklerden biri olmak için kendimi sunmanın doğru yolu, aynı zamanda aranan Çocuklar tarafından – Hayatta gezinmenin en iyi yolunun, silah oyunları, birinci sınıf grafikleri veya zorluklarıyla övünen diğerleriyle birlikte bu türe içerlemek olduğuna karar verdim. Sonuçta, onlara katılamıyorsanız, onları yenin.

Zamanla, sadece adını bildiğim oyunları sığ, duygudan yoksun ve tamamen erkeksi oldukları için özden çok stil olarak eleştirmek benim için inanılmaz kolaylaştı. nasıl yaptım bilmek erkeksi miydiler? Bunun için pazarlamaya teşekkür edebilirsiniz. Toplumun video oyunlarını cinsiyete dayalı olarak belirlediğini anlamam biraz zaman almış olsa da, kızların reyonunun – alışveriş yapmam gereken bölümün – pembe olduğunu zaten biliyordum. bunu biliyordum iyi kızlar evcilik oynuyor, saçlarını fırçalıyor ve müstakbel kocalarının nasıl görünebileceğini hayal ediyorlardı. Ve bazen, bu ilgilere sahip olmak zorundaymışım gibi hissettirilmekten rahatsız olsam da, Bay Sağ’ın biraz Link’e, hatta belki de Zelda’ya benzemesini umarak, kadınsı ritüellere biraz zevkle katıldım.

Çocukların koridoru ise tam tersine kamuflajlıydı – görmesi zor ama gözden kaçırması imkansızdı. Makineler ve silahlarla, işleri yaptıran ve işleri yaptıran karmaşık adamları şekillendiren karmaşık cihazlarla doluydu. “Erkek” oyunların reklamları ve kutu resimleri, ön ve ortada duran, kir ve terle kaplanmış aksiyon figürü benzeri adamlarla erkeklerin koridoruna benziyordu. Onlar onlar yapmak bu oyunlardaki kadınlar kendilerine bir şeyler yapılmasını beklerken, kurtarılmayı, öpülmeyi ya da büyüklüğe ulaşmak için ilham vermeyi bekliyordu. Erkekler uzaylıları öldürdü, kadınlar yabancılaştırıldı.

Nintendo oyunları ve RPG’ler, özellikle JRPG’ler, tarafsız bir zemin gibi hissettim – kadınların hemen hemen Bu oyunları oynayan kadınlar çoğu zaman “beni seç” olarak adlandırabileceğiniz bir zihniyet geliştirmeye zorlansalar bile, hem oyunlarda hem de topluluklarda eşit hissettim. Ve bu zihniyeti anlıyorum; Ben kendim orada bulundum. “Diğer kızlar gibi” olmadığın için aldığın sürekli övgü sonucu gelişir. Bu, elbette, kendinizi özel hissetmenizi sağlar… ta ki diğer kızlar gibi olmanın genellikle güzel olduğunu anlayana kadar, vardır diğer kızlar gibi – bu kızlar kendilerinin bu kısımlarını paylaşmaktan kendilerini rahat hissetmiyorlar.

Oyun endüstrisi eşzamanlı olarak dahil etme yolunda daha büyük adımlar atarken, yaşlandıkça ve toplumsal yapılarla daha az ilgilenmeye başladığımda bile, erkekler tarafından pazarlanan oyunlarla ilgili bu zihinsel blok, sıkı bir şekilde yerinde kaldı. Mass Effect oynayana kadar.

Mass Effect’in Komutanı Shepard

Diziyi ilk kez erkek arkadaşımın üniversitede oynamasını izlerken duydum. Bir göz attım ve geçmişe bakıldığında çok komik olan bir tür Halo klonu olarak çabucak reddettim. Ancak erkek arkadaşım farklı olduğu konusunda ısrar etti. Mass Effect’i ilk iki kez denediğimde, denetleyiciyi indirdim ve alay ettim. Ancak üçüncü kez Chora’s Den’i geçtim ve kısa bir süre sonra içimde bir şey tıkırdadı.

Mass Effect ve Mass Effect 2’yi yaklaşık dört günde yendim. Televizyonumun önünde bir şişme yatağı patlattım ve kirli beyaz Xbox 360’ımda bir Başarı her belirdiğinde neşeyle doldum. Karakterler, dövüş, bahisler, romantik-Bir şekerci dükkanında kendimi bu maddeden hiç mahrum bıraktığıma inanamayarak ağzıma şeker kürek çeken bir çocuktum. Aslında uzayda Batman olan iki metre boyundaki dinozor benzeri bir adam için tepeden tırnağa düştüm – gerçi tanrı, Thane de cezbediciydi. Ancak bu karakterlere âşık olmanın ötesinde, bu oyunlara âşık oldum. Ve düşünmeye başladım, belki, sadece belki, bu “erkek” oyunlarında daha fazlası olabilir.

Bu yüzden Skyrim oynadım. Witcher. BioShock. Assassin’s Creed. Ölümcül Deney. Savaş tanrısı. Sınır bölgeleri. Haritalandırılmamış. Halo. Şeytanlar da ağlar. Kan yoluyla bulaşan. Ve belki de en sevdiğim, Metal Gear Solid oynadım. Görünüşlerine rağmen – ve geçmeyi ihmal edeceğim unsurlara – bu serilerin hepsinde bir güzellik vardı ve önyargılarıma nasıl meydan okudukları beni şok etti.

Yukarıdaki oyunların çoğunda romantizm ve hassasiyet anları vardır. “Yüksek oktanlı” olmasına rağmen, yansıma ve izolasyon anları vardır. Şiddetli güç fantezileri olduğum için, birçok durumda kontrolümün olmadığını gördüm. Çoğu zaman fedakarlık yapmak, hayatta kalmak ve başkalarına güvenmek zorunda kaldım. Aslında, Gears of War gibi oyunlarda ve çoğu çok oyunculu oyunlarda, arkadaşlık ve ekip çalışması çok önemlidir ve başarılı olmak için birlikte çalışma telaşı benzersizdir. Tabii, bu oyunların hepsi değil ihtiyaç bu kadar derinden algılanmak, ama biz seçenler için, bulunacak çok fazla sihir var.

Özellikle Metal Gear Solid, kamuflajlı kahraman Solid Snake beni oyunun savaşı desteklediğine inandırırken, dizinin kadın karakterleri hakkındaki söylemler gözlerimi devirirken beni şok etti. Ancak Metal Gear Solid inanılmaz derecede hassas bir seridir. Özünde, oyunlar pasifist ve meraklıdır. Ayrıca, gerçek vatanseverliğin – gerçek kahramanlığın – kendinizi kurumlara değil, insanlara adadığınız zaman olduğunu da ortaya koyuyorlar. Determinizm fikrine ve sizin için amaçlananın üzerine çıkma fikrine değiniyorlar ve aşkı inceliyorlar – en önemlisi bir savaş alanında çiçek açıp açamayacağını. Dizinin saçma sapan film göndermeleri bile çok samimi ve duygusal bir yerden geliyor. Beni yanlış anlamayın, hala bu oyunlar hakkında yapılacak çok geçerli eleştiriler olduğunu düşünüyorum, ancak bulunabilecek çok sayıda iyi şey de var.

Metal Gear Solid'in Katı Yılanı
Metal Gear Solid’in Katı Yılanı

Neredeyse tüm oyunlar fantezilerimize hitap eder – özellikle de güçle ilgili fanteziler. Ama “kadınsı” olarak etiketlediğimiz oyunların çoğunun oyunculara genellikle çok fazla güç, seçim ve kontrol sunduğunu fark ettim. Ve ilginç bir şekilde, “eril” olarak kabul ettiğimiz oyunlar genellikle tam tersine odaklanır: özveri, takım çalışması ve bağlantı. İlk başta, bu farkındalık şok edici görünüyor, ancak çok hızlı bir şekilde mantıklı geliyor: Bunlar, cinsiyet kimliğinden bağımsız olarak, her yaşayan insana rağmen, her grubun genellikle yoksun kaldığı kavramlardır.

Gerçek hayatta olduğu gibi, video oyunlarının cinsiyetini algılama biçimimizin pazarlama ve sosyalleşme yoluyla üretilmiş bir yapı olduğunu söylemek güvenlidir. Erkeklerin Video Games™’i, kızların ise Animal Crossing’i sevdikleri fikrini sürdürmek için yıllarca çok zaman ve çaba harcandı. Veya Farmville’i. Ya da pastel renklere, kara gözlü karakterlere ve çok az fiziksel zorlamaya sahip başka bir şey. Geliştiricilerin onları yapmak için harcadıkları iş miktarına, izleyicilere getirdikleri neşe miktarına veya oyuncuların onlardan çıkardığı bireysel anlam ne olursa olsun, daha az olarak kolayca göz ardı edebileceğimiz bir şey. Ancak her iki durumda da, bunların dış katmanları genellikle daha lezzetli olmak için bir cephedir – bu oyunların bu daha derin mesajları ileten ve bilinçaltı arzuları yerine getiren bir araç olarak hareket etmesine izin vermek için.

Hayat simlerinde ve flört oyunlarında mükemmel bir kadın olabilir ve her şeye sahip olabilirim. Başkalarının beni nasıl algılayacağı konusunda endişelenmeden cinselliğimi keşfedebilir ve duygularımı ifade edebilirim. Bana nasıl davranıldığını ve kabul ettiğim davranışları kontrol edebilirim. Bu oyunlarda, kendimizi hoş hissetmek için çevremizi şekillendirmek ve dünyaya biraz güzellik katmak için kendi alanımızı oymak için bize alan verilir. Ve kesinlikle herkesin onları oynamaktan fayda sağlayacağına inanıyorum. Ama benzer şekilde, “erkeksi” oyunlar oynamanın da hepimize fayda sağlayacağını düşünüyorum.

“Eril” oyunlarda bulunan bir hayatta kalma aracı olarak bağlantılar kurma fikri evrensel ve uygundur. Sonuçta, dünya daha endişe verici hale geldikçe ve biz daha çok yorulduk, çoğumuz bizi ayakta tutanın başkalarına olan bağlarımız olduğunu görüyoruz. Ayrıca, bu oyunların dayanıklılığı nasıl kutladığı ve bir kişinin bir fark yaratabileceğini cesurca ilan etmesi konusunda özellikle ilham verici bir şey var. Bu oyunların bu mesajları nasıl ilettiğine ilişkin bazı sorunlar olsa da – bazen yanlış yönlendirilen kahramanlık ve temsil eksikliği ile – bu oyunların yaptığı girişimler ve ilham verdiği duygular büyük ölçüde gerçektir.

Bu oyunların sunumu, hedeflenen bir demografiye ulaşmak içindir – ancak bununla sınırlı olmaları gerekmez. Öğrenmek ve anlam bulmak için bizim için uygun olmadığını düşündüğümüz şeyleri kucaklayabiliriz – kendimiz ve başkaları tarafından bizim için bir anlam olmadığına ikna olduğumuzda bile. Bu oyunları oynayabilir ve aksi halde maruz kalmayacağımız insanları, yerleri ve fikirleri anlamaya çalışabiliriz. Dünya, cinsiyet ya da keyfi ikilikler tarafından sınırlandırılmaktan büyülenecek çok şeyle dolu. Ve bu parçadan bir şey alırsan, umarım hepsini keşfetme özgürlüğüne sahip olduğunu biliyorsundur.

Burada tartışılan ürünler editörlerimiz tarafından bağımsız olarak seçilmiştir. Sitemizde öne çıkan herhangi bir şey satın alırsanız GameSpot gelirden pay alabilir.oyun-1