Bulut, veri merkezi büyümesinin yavaşlayabileceği endişeleri üzerine ABD'li yonga üreticilerine takılıyor

Çip endüstrisinin en güçlü sektörü olan bulut ve veri merkezleri, bir sonraki sorunu olabilir: İşaretler, büyümenin bu dönemde bir sütun olan şeyde yavaşlayabileceğini gösteriyor. Kovid tüketiciler bulut tabanlı eğlenceye kaydoldukça ve şirketler ofislerini yeniden donattıkça.

Analistler, bulut piyasasının son on yılda daha fazla işletmenin teknolojiyi benimsemesiyle öne çıkmasından bu yana nadiren uzun süreli bir ekonomik gerileme yaşamak zorunda kaldığını ve bunun durgunluk kanıtı olup olmadığını veya ekonomik bir şehir merkezinde vurulacağını tahmin etmeyi zorlaştırdığını söylüyor.

Big Tech şirketleri, 40 yılın yüksek enflasyonunun tüketiciler üzerinde baskı oluşturduğu ve ekonomistlerin durgunluk sinyallerini tartıştığı için, reklamverenlerin cüzdanlarını sıkılaştırdığını söylüyor.

Bernstein analisti, “Yatırımcılar, bir sonraki ayakkabının düşmesinden endişe ediyor” dedi. Stacy RasgonFacebook ve Snapchat beğenilerine zarar veren bir reklam kuraklığının veri merkezi yatırımlarında kesintileri teşvik edebileceğini de sözlerine ekledi.

Big Tech, bu kazanç sezonunda daha yavaş yıllık bulut geliri büyüme oranları bildirdi – Alphabet Inc’in Google Cloud’u yüzde 8 puanın üzerinde düştü, Microsoft Corp’un Azure’ı yüzde 6 puan düştü ve Amazon.com’un AWS’si bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 3 puanın üzerinde düştü.

YipitData’nın araştırma direktörü Nathaniel Harmon, bulut pazarının gelir artışının hala önemli olduğunu söyledi, ancak Avrupa gibi bölgelerde sürünen zayıflıklar olduğunu belirtti.

Üç şirket ayrıca pandemi sırasında veri merkezi ekipmanını daha uzun süre tutacaklarını, bazı durumlarda paradan tasarruf etmek için üç yıldan altı yıla kadar tutacaklarını söyledi.

“Veri merkezi kapasitesi harcamalarını kısacaklarsa, bu daha az çip demektir. Intel veya AMD,” dedi Forrester Research’teki Glenn O’Donnell Araştırma Direktörü.

Bu endişe, Intel Corp’un veri merkezi ve AI grup işinin, bildirilen son üç aylık kazançlarda yaklaşık 2 milyar dolar eksik Wall Street tahminlerine göre %16 düşüşle 4,6 milyar dolara düşmesiyle daha da arttı.

Ve geçen hafta Micron Technology Inc, beklenenden daha kötü bir görünüm konusunda uyardı ve bu sefer sadece PC’lerde ve akıllı telefonlarda değil, aynı zamanda bulutta da sorun olduğunu ekledi.

Ancak Micron’un baş iş yetkilisi, sorun yaratan bulut pazarının daha yavaş büyümesi kadar basit değil. Sumit Sadan, Reuters’e söyledi. Sorunun bir kısmı, sunucuların kurulmasını engelleyen ve diğer yongaların yığılmasına neden olan bazı yongaların eksikliğiydi – otomatik yonga sıkıntısına benzer bir durum.

Göre Richard Barnett, Supplyframe pazarlama müdürü, sunucu tedarik zincirindeki envanterler rekor seviyelerde, ancak önemli parçalar eksik. “Bir sunucu için 500 bileşenin gerekli olduğunu ve 10 veya 20 kullanılamayan parçanın tamamlanmasını engellediğini varsayalım.”

Yine de Sadana, ekonomiden endişe duyan şirketlerin chip satın alma konusunda da daha tutucu davrandıkları konusunda uyardı.

Forrester’dan O’Donnell, bunu teknoloji sektöründe gördüğünü söyledi. “Müşterilerimizle harcama planları hakkında konuşurken birçoğu, bilirsiniz, musluğu kapatmayacağız, ama biraz kapatacağız” diyor. söz konusu. “Bunun bir kısmının Dell ve Hewlett Packard Enterprise gibi şirketlerden elde edilen kazançlara da yansıdığını göreceksiniz.”

Yöneticiler ve analistler bulut pazarındaki daha yavaş büyümenin etkisini tartışırken, yeni teknoloji için özelleştirilmiş sunucularda uzmanlaşan Super Micro Computer Inc., kendi kendini süren arabalar ve meta-evren gibi gelişmelerin hala yeni dalgalar getirdiğini söyledi. talep etmek.

Super Micro’nun pazarlama ve ağ güvenliğinden sorumlu başkan yardımcısı Michael McNerney, “Projeler laboratuvar projelerinden dağıtıma geçerken çok fazla bastırılmış büyüme var” dedi.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9