Belki de Batı’da Apple’ın tasarımlarını soymasıyla tanınan Çinli teknoloji şirketi Xiaomi, iki ayaklı prototip bir robotu tanıttı: kaygan görünümlü CyberOne.

Bot geçen hafta tanıtıldı ve kısa bir demodan yola çıkarak, bir sahnede yürümekten biraz daha fazlasını yapabilir. Ancak CyberOne, Xiaomi gibi uzman olmayan bir şirket için robot geliştirmenin mevcut durumunu bize gösteriyor. ve oldukça benzer görünen iki ayaklı bir bottan ne bekleyebileceğimiz konusunda değerli bir bağlam sunuyor: Tesla’nın bu yıl 30 Eylül’de bir prototip olarak tanıtılması nedeniyle çok heyecanlı Optimus robotu.

Xiaomi’nin resmi özelliklerine göre, CyberOne 52 kg (114 lbs) ağırlığında ve 177 cm yüksekliğinde (bu 5 fit 8 inç – resmi olarak CyberOne’ı bir kısa kral). 3,6 km/sa azami hıza sahiptir (bu, ortalama yürüme hızının hemen altında 2,2 mildir) ve açılıp kapanabilen ancak daha hünerli hareket etmekten aciz görünen bir çift eldiven benzeri el ile birlikte gelir.

Bot, navigasyon için sekiz metreye kadar mesafelerde derinlik algılama yapabilen bir tür yapay görme sistemine sahip ve Xiaomi, muhtemelen yüz ifadelerini ayrıştırmak için bir tür AI sistemi kullanarak insan duygularını “algılayabildiğini” iddia ediyor. (Burada önemli bir not: uzmanlar, bu tür duygu tanıma yapay zekasının esasen bilimsel olmadığını ve Microsoft gibi bazı teknoloji devlerinin bu nedenle bunları sunmayı bıraktığını söylüyor.)

İşte CyberOne’ın çok fazla yürüdüğü ve düştüğü eğlenceli bir video. CyberOne’ın kendini toparladığını asla görmediğimizi belirtmekte fayda var (çünkü kesinlikle yapamaz).

Son teknoloji robotik söz konusu olduğunda, CyberOne, özellikle şaşırtıcı yetenekler sunmayan, takdire şayan bir şekilde kaygan bir pakettir. Hareketlilik açısından Boston Dynamics’in iki ayaklı kreasyonları tarafından geride bırakılıyor ve algılama ve işleme açısından özellikleri o kadar da dikkat çekici değil. Öyleyse neden inşa ettin?

Peki, üzerinde IEEE Spektrumu, robot muhabiri Evan Ackerman akıllıca Xiaomi’nin CyberOne’ın amacı konusunda oldukça açık sözlü olduğuna dikkat çekiyor. Şirket, bir basın açıklamasında CyberOne’ı “sembol Xiaomi’nin teknolojik bir ekosistemi kuluçkaya yatırmaya olan bağlılığı” ve bot üzerinde çalışmanın “doğurmak diğer alanlarda daha fazla uygulama senaryosuna” (benimkine vurgu yapın). Başka bir deyişle: CyberOne bir pazarlama aracı ve daha geniş Ar-Ge çalışmaları için bir platform ve Xiaomi yakın zamanda bir robot uşak inşa etme sözü vermiyor.

Ancak, yemek zilini çalan bir uşak gibi, bu sözler bu analizdeki diğer robota dikkat çekmelidir: Tesla’nın Optimus’u.

Tesla’nın kurucusu Elon Musk, Xiaomi’ye kıyasla sahip olmak bir robot uşak yapmaya söz verdi. şirket ne zaman spandex takım elbiseli adam İnsansı bot geçen yıl ortaya çıktı, Musk makinenin “lütfen bir mağazaya gidin ve bana aşağıdaki yiyecekleri alın” gibi karmaşık insan komutlarını yerine getirebileceğini söyledi. o zamandan beri bu tür iddiaları tekrarladıyakın zamanda Tesla Optimus’u “tekrarlayan, sıkıcı ve tehlikeli görevlerde insanların yerini alacak” “genel amaçlı insansı bir robot” olarak nitelendirdi.

Tesla’nın Optimus botu, Xiaomi’nin CyberOne’ına yüzsüz bir benzerlik gösteriyor.
Resim: Tesla

Tesla’nın CEO’su için her zamanki gibi Musk, dinleyicilerin hayal gücünü özgür bırakmak için zaman çizelgelerini birleştirir ve gelecekteki olası teknoloji ile mevcut yetenekler arasındaki ayrımı bulandırır. Ancak açık olalım: Tesla yakın zamanda “genel amaçlı” bir robot satmıyor.

Geçen yıl yazdığım gibi, bunun gibi vaatler en son teknolojinin bile yapabileceğinin çok ötesinde. Robotlar, evet, temel işleri yapabilir, ancak fabrikalardaki endüstriyel robotlar ve robot elektrikli süpürgeler gibi kısıtlı ve özel senaryolarda. Genel amaçlı bir bot oluşturmaya gelince, Xiaomi’nin CyberOne’ı, ne bekleyeceğine dair çok daha gerçekçi bir resim sunuyor.

Daha önce de söylemiştim, Tesla’nın bir prototip insansı robot yapıp ortaya çıkaracağına inanıyorum. Xiaomi’nin CyberOne’ı gibi, önceden ayarlanmış demolarda yürüyebilecek ve konuşabilecek ve bazı daha gelişmiş el hareketi veya kaldırma yetenekleri gösterebilecek (örneğin, iki ayaklı ve 18 kilograma kadar kaldırabilen Agility Robotics’in Digit botu gibi) . Ama kesinlikle yakın zamanda yiyeceklerinizi satın almayacak. CyberOne’ın gösterdiği gibi, hem pazarlama hem de araştırma amaçlı bir robot yapmak eğlenceli ve üretken. Ama keşke Elon Musk, bu teknolojiden gerçekte ne bekleneceği konusunda Xiaomi kadar dürüst olabilseydi.genel-2