Podcasting, yalnızca ABD’de bu yıl 2 milyar dolara ulaşması beklenen reklam geliri ile milyar dolarlık büyük bir endüstri olarak ortaya çıktı – bu rakam 2024 yılına kadar ikiye katlanacak. Spotify kısa süre önce podcast ölçümü ve analizi konusunda uzmanlaşmış iki şirket için yaklaşık 85 milyon dolar harcarken, Acast kısa süre önce reklamverenlere daha derin veri içgörüleri sağlayan bir “podcast’ler için IMDb” olan Podchaser’ı 27 milyon dolarlık bir anlaşmayla satın aldı.

Ancak büyük platformlar podcasting zenginlikleri avında boynuzları kilitledikçe, daha küçük oyuncular hem yaratıcılar hem de tüketiciler için podcast ortamını nasıl geliştirebileceklerine dair kendi fikirleriyle sahneye çıkmaya devam ediyor.

Bunlardan biri snipd, içeriği kopyalamak ve not alma uygulamalarıyla senkronize etmek için AI kullanan bir podcast uygulaması oluşturan İsviçreli bir girişim; otomatik olarak kitap tarzı “bölümler” oluşturur; ve bu hafta itibariyle, TikTok tarzı kişiselleştirilmiş bir özet akışında podcast vurguları sunun.

Arama ve abone olmanın ötesinde

Diğer “podcatcher” uygulamalarına benzer şekilde, Snipd, ilgilerini çeken podcast’leri arayan ve bunlara abone olan kullanıcılar tarafından çalışır – bu, gerçek suçtan tarihe ve spora kadar her şey olabilir. Ancak Snipd, dinleyicilerin küratörlüğünü yapmasına ve önemli ayrıntıların kalbine ulaşmasına yardımcı olmak için bölümlerin içeriğini nasıl analiz ettiği konusunda başka bir podcatcher’dan çok daha fazlası olmaya çalışıyor.

Örneğin, Snipd, her bölümü kendi başlığıyla gezilebilir bölümlere ayıran “bölümler” oluşturabilirken, aynı zamanda tüm gösterilerin dökümlerini de oluşturabilir.

Snipd: AI tarafından oluşturulan “bölümler” ve çeviri yazılar

Bunun da ötesinde, kullanıcılar bir bölümü dinlerken manuel olarak “snips” oluşturarak en sevdikleri anları kaydetmelerine ve her klibe not eklemelerine olanak tanıyor.

Snipd’in şu adreste bulunan en son lansmanı ile Android ve iOS Bu hafta şirket, kullanıcılara bir tür öne çıkanlar makarası sunarak iç TikTok’unu kanalize ediyor ve çok sayıda podcast’ten en unutulmaz anlar olduğuna inandığını otomatik olarak çekiyor. Ardından her klibe yapay zeka tarafından oluşturulan bir başlık atar ve bunları kullanıcıların yukarı ve aşağı kaydırarak gezinebilecekleri bir akışta sunar.

Snipd: “TikTok”tan ilham alan podcast özet akışı

Oradan, dinleyiciler her klibi kitaplıklarına kaydedebilir veya – Snipd’in sunduğu kısa bölümden duyduklarını beğenirlerse – doğrudan podcast bölümünün tamamına atlayabilirler.

Uygulamanın en son güncellemesiyle, kullanıcılardan artık Snipd’in bu önemli noktaları oluşturmak için kullandığı favori konularını (ör. “tarih” veya “müzik”) seçmelerinin istendiğini belirtmekte fayda var. Bu, bölüm akışının temel alınmadığı anlamına gelir. yalnızca Snipd’in sunduğu içeriği de çektiği için, kullanıcıların podcast aboneliklerinde düşünüyor diğer “sinyaller”in yanı sıra seçtikleri konulara göre ilgileneceklerdir.

Snipd’in kurucu ortağı Kevin Smith, TechCrunch’a “Algoritmanın amacı, kullanıcıya ilgilendikleri içeriği sunmaktır – bunun için çeşitli sinyaller kullanıyoruz” dedi. “Kullanıcının belirli bir programa abone olup olmadığı güçlü bir sinyaldir, bu nedenle gösterilen içeriğin çoğu kullanıcının aboneliklerinden gelir. Ancak, kullanıcının dinlediği, vurguladığı ve kaydettiği veya şu anda diğer kullanıcılar arasında neyin trend olduğu gibi daha birçok önemli sinyal var.”

Bu, yeni ve kullanışlı podcast’ler bulmak için yardım arayanlar tarafından olumlu bir hareket olarak yorumlansa da, yalnızca özel olarak abone oldukları içeriği görmek isteyen kullanıcıları rahatsız edebilir. Ancak Snipd, sonunda dinleyicilere, özellikle abone olmadıkları podcast’lerden klipleri filtreleme yeteneği de dahil olmak üzere, öne çıkanlar beslemelerinde hangi içeriğin göründüğü konusunda daha ayrıntılı kontroller vermeyi planlıyor.

Ayrıca Snipd’in yeni akışının, özellikle önceki iki hafta içinde yayınlananlar olmak üzere yeni yayınlanan podcast bölümlerine odaklandığını da vurgulamakta fayda var – gelecekte, Snipd’den daha eski içerikleri önermek açısından YouTube’a daha çok benzeyen bir yaklaşım benimseme planları var. ilgili ve ilginç olduğunu düşünüyor.

Snipd kullanıcıları, TikTok’tan ilham alan yeni öne çıkanlar özet akışından uzakta, bölümün ne kadar güncel olduğuna bakılmaksızın ana abonelik listelerindeki her bölüm için AI güdümlü özetlere erişmeye devam edebilir.

Uygulama, kullanıcılarından kaçının bir şova abone olduğu gibi kriterleri kullanarak daha popüler podcast’ler için otomatik olarak öne çıkanlar oluşturur. Ve yeni veya daha az popüler podcast’ler için, kullanıcılar Snipd’in sihrini çalıştırmasını manuel olarak “istekleyebilir”, böylece onlara yaklaşık 20 dakika içinde önemli noktaları, bölümleri, dökümleri ve geri kalan her şeyi verir.

Snipd: Öne Çıkanlar

yapay zeka iş başında

Ancak Snipd, “önemli noktalarda” hangi içeriği sunacağını değerlendirirken tam olarak neye bakıyor? Hangi segmentlerin diğerlerinden daha değerli olduğunu nasıl bilebilir? Smith’e göre, her şey kullanıcıların tarihsel olarak bölümlerle nasıl etkileşime girdiğiyle ilgili – hangi tür içeriğin en çok ilgi gördüğünü analiz ediyor ve ardından bu verileri yapay zeka eğitim mekanizmasına geri besliyor.

Smith, “Yapay zekamız, eski bölümlerin içeriğini analiz ederek ve bu bölümlerin hangi bölümlerinin kullanıcılarımız tarafından en çok vurgulandığını ve hangi bölümlerin vurgulanmadığını karşılaştırarak öğrenir” dedi. “Bir bölümün en anlayışlı kısımları kullanıcılarımız tarafından sıklıkla vurgulanırken, daha az ilgi çekici kısımlar genellikle atlanır ve vurgulanmaz. Yapay zekamız, bu bölümleri tanımlamak için konuşmanın gerçek içeriğini kullanmayı öğrendi ve bunları yeni bölümlerde önerebilir.”

Smith, Snipd’in AI modellerini çoğunlukla şirket içinde oluşturduğunu ve özellikle dil modelleri için, metin ve dil hakkında zaten çok şey anlayabilen GPT-3’e benzer önceden eğitilmiş büyük modellerle başladığını ekledi.

Smith, “Daha sonra bu modellere çok özel kullanım durumlarımıza göre ince ayar yapıyoruz” dedi. “Diğer modeller, tamamen sıfırdan eğitim veriyoruz.
Ardından, modelleri zaman içinde geliştirmek için kullanıcılardan gelen geri bildirim sinyallerini kullanıyoruz.”

Smith, şirketin ilk bulgularında, kullanıcıların hangi bölümü dinlemek istediklerine karar vermek için öne çıkanları kullanıyor gibi göründüğünü söyledi – bu nedenle, kendilerini yakalayacak bir şey bulana kadar çeşitli kliplere göz atacaklar ve ardından tam bölüme atlayacaklar. Sonuç olarak sorun, aşırı seçim sorunudur – Netflix’in abonelerin izleme alışkanlıklarına göre yeni dizileri izlemesini “önermesine” ve ana menü ekranında gösterinin bir önizlemesini sunmasına benzer şekilde, Snipd yardımcı olmaya çalışıyor. dinleyiciler podcast gürültüsünü filtreleyin.

“Kullanıcılarımız bazen 100’den fazla programa abone oluyor, özellikle Lex Fridman Podcast’i ya da Tim Ferriss Gösterisi”dedi Semih. “Bu bölümler beş saate kadar sürüyor. Bu, dinleyicilerin en çok ilgilendikleri kısımları keşfetmelerini son derece zaman alıcı hale getiriyor.”

Bilginin kilidini açmak

Bazı araştırmalar gösteriyor Dinleyicilerin %74’ü podcast’leri “yeni bir şeyler öğrenmek” için tüketirken, bu oran “eğlenmeyi” ana motivasyon olarak belirten %71 ve rahatlamayı belirten %51’dir.

İşte bu yüzden Snipd’in kendi kendine belirttiği misyonu, podcast’lerde “bilginin kilidini açmak”.

Smith, “Çözmekte olduğumuz temel sorun, podcast’lerden bilgi edinmek” dedi. “Podcast’lerde bilgi ile etkileşim kurma yolculuğunun tamamına bakıyoruz ve onu geliştirmeye çalışıyoruz. En iyi içeriği keşfetmekten, onu tüketmeye, kullanıcının hatırlamak istediği bilgiyi kaydetmeye, onu arkadaşlarıyla paylaşmaya kadar.”

En son uygulama güncellemesinden önce, Snipd çoğunlukla kullanıcıların daha sonra tekrar ziyaret edebilmeleri için karşılaştıkları belirli bilgi bilgilerini vurgulamasına ve kaydetmesine odaklanmıştı. Bu nedenle, uygulama kulaklıklarla uyumludur, bu nedenle koşucular (örneğin) otomatik olarak oluşturulan bir başlık, özet ve döküm içeren bir klip oluşturmak ve kaydetmek için kulaklıklarındaki düğmeye üç kez tıklayabilir. Ve nasıl verildi popüler podcast’ler sürücülerle birlikteSnipd ayrıca son zamanlarda sunulan destek Apple’ın CarPlay’i için, kullanıcıların direksiyondayken podcast vurguları oluşturmasına olanak tanır.

Snipd, “bilgi kilidini açma” misyonunu başka şekillerde de destekler. Örneğin, kullanıcılar Snipd’yi daha sonra oku hizmetiyle entegre edebilir ve senkronize edebilir oku ve not alma uygulaması kavram podcast’lerinden bölümleri veya transkriptleri okumak istiyorlarsa. Bunun da ötesinde, kullanıcılar Snipd içeriğini Obsidian, Logseq, Bear ve Markdown’a manuel olarak aktarabilir.

Bana parayı göster

Zürih merkezli Snipd, üç kurucu ortak ve iki çalışan dahil olmak üzere beş kişilik bir ekip oluşturuyor. Uygulamanın ilk yinelemesi geçen Ağustos ayında başlatıldı ve aradan geçen aylarda şirket kabarık Erken aşamadaki İsviçre risk sermayesi (VC) şirketi Wingman Ventures ve daha önce milyar dolarlık şirketlere yatırım yapmış olan ABD merkezli VC Acequia Capital dahil olmak üzere destekçilerden “abone olunan” 700.000 dolarlık bir tohum öncesi finansman turu Kare, Pinterest ve Dilek. Smith, Snipd’in “çok uzak olmayan bir gelecekte” bir noktada bir tohum turu yükseltmeyi planladığını söyledi.

Bütün bunlar bizi finansla ilgili oldukça önemli bir soruya götürüyor – Snipd tam olarak nasıl para kazanıyor? Kısa cevap, Snipd’in henüz para kazanmadığıdır. Ancak gelecekte şirket, ücretsiz bir iş modeli benimsemeyi planlıyor. a la diğer benzer podcast uygulamaları, bu nedenle bu, bazı korkak AI destekli akıllıların bir ödeme duvarının arkasına itildiği, reklamlar veya tanıtılan içerik tarafından desteklenen temel bir ücretsiz sürüm anlamına gelebilir.

Bu aynı zamanda Apple, Spotify, Acast ve Pocket Casts gibi köklü (ve iyi finanse edilmiş) yerleşik şirketleri içeren bir pazarda gelişmenin ne kadar kolay olacağına dair soruları da gündeme getiriyor. Snipd’in AI destekli özellikleri kesinlikle temiz, ancak Snipd’in önemli bir iş kurmak için yeterince kullanıcı tabanı toplayıp toplayamayacağı açık değil. Artı, zaten orada karşılaştırılabilir şirketler var, örneğin ay ışını, kişiselleştirilmiş podcast önerileri sunmak için makine öğrenimi ve insan küratörlüğünü birleştiren bir podcast keşif uygulaması. Ve ayrıca var hava ve kulaç.fmDinleyicilerin, keşfetmeye yardımcı olarak veya en ilginç buldukları bölümleri çıkarmalarına izin vererek, podcast’lerinden daha fazlasını elde etmelerine yardımcı olma açısından benzer.

Gerçekte, Snipd yapım aşamasında bir satın alma veya satın alma olabilir. Örneğin Spotify, kendi orijinal podcast’leri için zaten transkriptler sunuyor ve podcast odaklı yeni başlayanlar için milyonlarca dolar ödemeye yabancı değil. Amazon ayrıca son zamanlarda podcast transkripsiyonlarını yayınladı.

Yoğun bir ortamda, önde gelen podcast oyuncularının değer katmak ve rekabetten farklılaşmak için yeni yollar aramaya devam edecekleri açıktır ve abonelerinin “bilginin kilidini açmasına” yardımcı olmak, tam da bunu yapmanın başka bir yolu olabilir.

Smith, “Podcast’lere dünyanın en büyük bilgi tabanlarından biri olarak bakıyoruz ve bu nedenle bilgi arayan topluluğa odaklanıyoruz” dedi. “Rakiplerimiz podcast’leri baştan sona dinlediğiniz bir müzik olarak değerlendirirken, biz onlara bir dizi bilgi açısından zengin anlar olarak bakıyoruz.”genel-24