Son yıllarda iş zekası (BI) araçlarında veya ham verileri analiz edip karar vermede kullanılmak üzere bilgiye dönüştüren araçlarda patlama oldu. Yatırımlar bunlar artıyor, ancak şirketler hala “veri odaklı” olmak için mücadele ediyor – en azından bazı anket sonuçlarına göre. NewVantage Partners’ 2022 anket baş veri ve analitik görevlilerinin bulundu yarısından azı (%47,4) veri ve analitik üzerinde rekabet ettiklerine inanıyor. En büyük engelleyiciler olarak şirket kültürünü ve verilerin ezici büyümesini ve ayrıca veri sahipliği ve mahremiyetle ilgili endişeleri gösterdiler.

Colin Zima, BI araçlarını benimseyen işletmelerin üstesinden gelmesi gereken başka bir büyük zorluk olduğuna inanıyor: zayıf kullanılabilirlik. Bir kuruluşta verilerle çalışmayı basitleştirmeyi amaçlayan bir BI platformu olan Omni’nin kurucu ortağı ve CEO’sudur. Bu nedenle, Zima inanılmaz derecede tarafsız olmayabilir. Ancak öte yandan, Google’da Arama kalitesi ekibinde ve Looker’da baş analitik sorumlusu ve ürün başkan yardımcısı olarak çalışmış, veri analizi topluluğunda uzun süredir yer almaktadır.

“Her çalışanın bir veri kullanıcısı olmasının beklendiği bir çağda, temelleri yapmak hala çok zor: Birçok farklı sistemde veri aramak veya veri ekibinin veri çekmesini beklemek veya yapılandırılmış sorgu dilini öğrenmeye zorlanmak ( SQL) soruları yanıtlamak için,” dedi Zima. “Gerçek şu ki, iş kullanıcıları işlerini daha iyi yapmak için harika, basit araçlara ihtiyaç duyuyor ve veri ekiplerinin bu süreci yönetmek ve temel raporlamayı tamamlayan yüksek değerli işler yapmak için güçlü araçlara ihtiyacı var.”

Zima, 2022’nin başlarında, başlangıçta katılmadan önce Looker ve Stitch’te birkaç yıl geçiren Jamie Davidson ve Chris Merrick ile birlikte Omni’yi ortak başlattı. Zima, üç kurucu ortağın, veri ekiplerinin temel iş raporlama süreçlerini tamamlayan “yüksek değerli” işler gerçekleştirmesini kolaylaştıran bir ürün oluşturma konusundaki ortak arzusuyla teşvik edildiğini söyledi.

“İnsanların merkezi bir platform kullandıklarında yaptıkları bazı acı verici ödünleşimler var – değişiklik yapmak çok ağır geliyor, bu yüzden insanlar analist araçları veya diğer nokta çözümleriyle tamamlıyordu ve bu parçalanma sadece hızlandı. Bu, veri çalışanları ve iş ekipleri veya hızlı hareket etmek isteyen kişiler ile yönetim kurulu raporlamanız arasında ödünleşimler – ve gerçekten gerginlik – yaratıyor” dedi. “Eski BI platformları, ekipleri güvenilir, merkezileştirilmiş veriler etrafında birleştirirken, yine de ağır bir ön veri modelleme süreci anlamına geliyordu. Omni ile, anında tatmin edici analitik ile olgun kurumsal BI’nın güvenilirliği ve yönetimi arasındaki boşluğu dolduruyoruz.”

Yatırımcılar, Box Group, Quiet ve Scribble’ın katıldığı bir tohum turu ve Birinci Tur ve GV’nin katılımıyla Redpoint liderliğindeki 17.5 milyon dolarlık A Serisi dahil olmak üzere, başlangıç ​​için 26.9 milyon dolar taahhüt eden Omni’nin vizyonuna inanıyor. Konuya aşina bir kaynağa göre, Omni’nin para sonrası değerlemesi 100 milyon dolara yakın. Gelirlere gelince, Zima, pazara açılma çabalarına yönlendirileceklerini söyledi; Omni’nin hala tohumu harcamadığını iddia ediyor.

Zima, Omni’nin yukarıda bahsedilen Looker ve Tableau gibi mevcut BI araçlarıyla karşılaştırılabilir olduğunu söylüyor. Ancak platform, veritabanlarıyla iletişim kurmak için kullanılan dil olan ham SQL’i de alabilir ve onu modellenmiş bileşenlere ayırabilir. Omni’nin yerleşik araçları, SQL’den veri modelleri ve bileşenleri oluşturarak bir “korumalı alan” veri modeli oluşturur ve kullanıcıların metrikleri tüm kuruluşun kullanabileceği resmi, paylaşılan modele yükseltmesine olanak tanır. Bunun ötesinde, Omni, sorguları hızlandırmak ve kullanıcılar (ve işverenleri) için maliyetleri yönetmek için veritabanında “otomatik kümeler” çalıştırır.

“Çoğu şirketin yekpare, merkezileştirilmiş BI araçlarıyla yapmak zorunda kaldığı uzlaşma, çalışanların ve ekiplerin temel yolların dışında çalışmasına engel olmalarıdır. Bu, bir iş akışını tamamlamak için ya veri kullanmama ya da Excel gibi gölge BT’de ya da yalıtılmış analitik araçlarda katlama seçeneği bırakıyor” dedi. Ona göre, araştırma öneriyor kuruluşların kabaca yarısının kaliteli verileri kullanmak ve bunlara erişmek için mücadele ettiğini gösteriyor. Omni, BT ve iş birimleri arasındaki bu boşluğu doldurarak, sorunları çözmek için yalnızca izole araçları döndürmek yerine yönetilebilir ademi merkeziyetçiliği teşvik ederek BT’ye daha fazla kontrol sağlayan bir sistem kuruyor. Sonuç olarak bu, tüm iş mantığı ve veri kontrolünün BT ve veri ekipleri tarafından tutulabileceği ve gözlemlenebileceği ve adalarda bırakılmak yerine çekirdek sistemlere düşünceli bir şekilde entegre edilebileceği anlamına gelir.

Bir kriz sırasında bir şirket kurmak kolay değil, ancak Zima, kurucularının Omni’nin yatırımcılarıyla uzun süredir devam eden ilişkileri nedeniyle Omni’nin birçok yönden izole edildiğini söylüyor. Makroekonomiden bağımsız olarak, bu yılki ana odak noktası işe alma ve müşteri kazanımı olacak, diyor Zima — Omni, platformun halka açık lansmanını işaret eden bugünden önce yalnızca beş geliştirme ortağıyla çalıştı. Omni’nin şu anda yaklaşık 16 çalışanı var ve bu sayıyı 2023 yılına kadar %25 artırmayı planlıyor.

İşin püf noktası, Y42, Metabase ve MachEye gibi sonuncusu iki yıl önce tohum finansmanında 4.6 milyon dolar toplayan rekabet karşısında büyümeyi sürdürmek olacak. Daha da ürkütücü olanı, geçen Mayıs ayında 120 milyon dolar hasılat yapan bir iş zekası ve analitik firması olan Pyramid Analytics. Ayrıca Noogata, Fraktal Analitik var, eğilimLatentView ve Mu Sigma.

Zima, şirketler araçlarını konsolide etmeye ve “veri yığınlarını düzene sokmaya” çalışırken, aşağı pazarın rakipleri pahasına Omni’nin lehine çalışmasını bekliyor.

“[Omni] paylaşılan bir veri modelinin tutarlılığını SQL özgürlüğü ile birleştiren tek BI platformudur… [and] tek seferlik hızlı çalışma ve yönetilen model arasındaki bu erdemli geri bildirim döngüsünü mümkün kılar,” dedi Zima. “Tezimizin temel bir parçası, iş zekasında kalan temel zorluğun, çoğunlukla nokta çözümlerden oluşan tüm yüzey alanını ele almak ve birleştirmek… Bulut veri çağının ortaya çıkışı [opens] performansı proaktif olarak optimize etmek gibi yeni, daha iddialı olasılıklar sunuyor.”genel-24