Apple, Haritalar veya App Store gibi bazı yerel uygulamalarına daha fazla reklam ekleyerek reklam gelirini optimize etmek istiyor. Üreticinin birinci sınıf felsefesine aykırı bir strateji – ancak Xiaomi gibi diğer bazı üreticiler tarafından zaten kaşlarını çattı.


  • Söylenti, gazeteci Mark Gurman’ın en son haber bülteninden geliyor. Bloomberg.
  • Gurman’a göre Apple, şu anda yılda 4 milyar dolar olan reklam gelirini üç katına çıkarmak isteyebilir.
  • Apple’ın fikri, iOS ve iPadOS için yerel uygulamalarına daha fazla reklam eklemek olacaktır.

Son bülteninde, Bloomberg gazetecisi Çok sayıda Apple sızıntısıyla tanınan Mark Gurman, Amerikan devi iPhone ve iPad uygulamalarına daha fazla reklam ekleyerek reklam gelirini en üst düzeye çıkarmak istiyor.

Mark Gurman ayrıca Apple’ın Haber uygulamaları ve Hisse Senetleri uygulaması gibi bu uygulamaların bazılarında zaten reklam verdiğine dikkat çekiyor. Bunlara “görüntülü reklamlar” denir, yani NextPit gibi herhangi bir web sitesinde görebileceğiniz reklamlar gibi.

Apple, App Store’un Arama ve Öneriler sekmelerinde zaten başka reklamlar gösteriyor. Bu reklamlar, geliştiriciler tarafından uygulamalarına dikkat çekmek için satın alınır. Mark Gurman’a göre, Apple’ın daha da genişletmek istediği bu ikinci ekran türü – en azından şimdilik.

Haritalarda, kitaplarda, podcast’lerde ve Apple TV+’da reklam mı veriyorsunuz?

Bu nedenle, iOS 16 ve iPadOS 16’nın yerel uygulamalarında McDonald’s hamburgerleri veya Nike spor ayakkabı reklamları görmeyeceğiz. En azından bu bir şey. Ancak Apple, şirketlerini ve ürünlerini öne çıkarmak için belirli geliştiricilere veya şirketlere ayrıcalıklı alan veya “yuvalar” satabilir.

Mark Gurman, Apple’ın satın alınan sonuçları Apple Haritalar aramasına yerleştirmek için dahili olarak test ettiğinin söylendiğini açıklıyor. Bu nedenle, bir restoran veya dükkan sahibinin, bir kullanıcı iyi bir adres aradığında işine öncelik vermesi için Apple’a ödeme yapması düşünülebilir.

iOS 16’nın yeni özelliklerinden biri, Apple Haritalar’daki “Sokaklara Bak” olarak adlandırılan ve ilgi çekici noktaları belirli bir adreste 3D ve 360° olarak görüntülemenizi sağlayan özelliktir. Sonunda Apple, bu senaryoda tesislerini daha belirgin hale getirmek için perakendecilerden ücret alabilir. Ama tabii ki bu benim açımdan tamamen spekülasyon.

iPhone'da iMessage

Yakında Apple’ın yerel uygulamalarında reklam görecek miyiz? / © DenPhotos/Shutterstock

arasında Bloomberg gazetecisi ancak Apple’ın araştırabileceği başka örnekler de veriyor. Örneğin, AppStore’da ek reklam alanı tahsisi. Örneğin, bir geliştirici, uygulamasının üst sekme veya üçüncü taraf uygulama indirme sayfaları gibi arama sekmesi dışındaki yerlerde görünmesi için ödeme yapabilir.

Apple, kullanıcı arayüzü reklamlarına daha ucuz bir abonelik sunarak akış hizmeti Apple TV+ için Netflix ve Disney+’a benzer bir model bile benimseyebilir.

Her durumda, bu strateji henüz Apple tarafından resmi olarak onaylanmadı. Reklamcılığın, Apple’ın daha da genişletmek için bakacağından emin olduğu potansiyel bir gelir kaynağı olduğu inkar edilemez. Ancak, birinci sınıf kullanıcı deneyiminin, yani reklamsız olmasının, iOS ve Apple ekosisteminin en önemli satış noktalarından biri olduğu göz önüne alındığında, böyle bir yaklaşımın ne kadar tutarlı olduğu da merak edilebilir.

Reklam açısından MIUI’ye benzer bir kullanıcı deneyimi yaşamak için bir iPhone’un bedelini kim öder?

Şu anda Apple’ın uygulama izleme şeffaflığı göz önüne alındığında, bu sorun daha da hassastır. özellikle Almanya’da hukuken araştırılıyor. Ve reklam ayrıca kişisel verilerin toplandığı anlamına gelir. Apple, kullanıcıların üçüncü taraf uygulamaların kimliğinizi kullanmasını engellemesine izin veriyorsa, Apple’ın bunları kendi uygulamalarında satmasını nasıl önleyebilirsiniz?genel-27