bu Kalın üst çerçeve yerine çentik bulunan iPhone X ve sonraki modeller, belirli bir yüzdeyi değil, yalnızca pil düzeyinin görsel bir temsilini gösteren pil simgesini görüntüledi, ancak üçüncü iOS 16 genel beta sürümüyle pil durumu göstergesi geri döndü (aracılığıyla 9to5Mac).

Çentikli iPhone’lar pil yüzdesi için çok az yer bırakıyordu ve kullanıcıların yüzdeyi görüntülemek için ekranın sağ üst köşesinden aşağı kaydırarak Kontrol Merkezi’ni açmasını veya Bugün Görünümünde Piller widget’ını kullanmasını gerektiriyordu.

Elbette, bu o kadar uzun sürmüyor, ancak burada ve orada kaydedilen birkaç dakika, bir cihazın kullanım ömrü boyunca toplanır. Ayrıca, iPhone 14 Pro modellerinin bir her zaman açık modda olan bu özellik, yükseltme yapmayı planlayanlar için inanılmaz derecede faydalı olacaktır.

iOS 16, pil yüzdesini bir bakışta görmeyi kolaylaştıracak.

Pil göstergesi, pil durumuna ve duvar kağıdının rengine göre renk değiştirir. Örneğin, şarj olurken simge yeşile döner ve bir şarj işareti görüntüler. Telefon düşük güç modundayken simge sarıya döner. Düşük Güç modunu kullanırken pil ölçeri de kapatabilirsiniz.

Ayarlar uygulamasında Pil bölümünde, yüzdeyi açıp kapatmanıza izin veren bir seçenek vardır. Muhtemelen yeterli alana sahip olmadıkları için iPhone 12 mini, ‌iPhone 13‌ mini, iPhone 11 ve iPhone‌ XR hariç, çentikli tüm iPhone’larda mevcuttur.
Bazı insanları rahatsız edebilecek bir şey, pil simgesinin, hücre yüzde 20’lik bir şarja kadar tükenene kadar dolu kalmasıdır; bu, simgenin beşte biri kırmızıya döndüğünde ve geri kalanı yarı saydam olduğunda. Bu, görünüşe göre Eylül ayında piyasaya sürülecek olan işletim sisteminin son sürümüyle değişebilir. iPhone 14 etkinliği.telefon-1