Fransa'daki Köpek İnsanlardan Maymun Hastalığını Yakaladı başlıklı makale için resim

resim: Shutterstock (Shutterstock)

Fransa’da bir köpek, kendi vücudundan maymun çiçeği kapmış gibi görünüyor. sahipleri, göründüğü gibi bilinen ilk insan vakası olmak-ile-ortaya çıkan viral hastalığın köpek iletimi. Köpek muhtemelen sahipleriyle aynı yatakta uyurken enfeksiyon kaptı.

A Paris, Fransa’daki Pitié-Salpêtrière Hastanesinde görev yapan bulaşıcı hastalık doktorlarından oluşan ekip yayınlanan onların raporu son Lancet’te hafta.

10 Haziran’da iki adam hastaneyi ziyaret etti. maymun çiçeği belirtileri, yani baş ağrısı, genel halsizlik ve ateş ile birlikte belirgin bir döküntü. Bu yıl dünyanın endemik olmayan bölgelerinde belgelenen maymun çiçeği vakalarının çoğunda olduğu gibi, enfeksiyonlarının da cinsel ilişki sırasında uzun süreli yakın temas yoluyla bulaştığı görülüyor. Erkekler birlikte ve bir ilişki içinde yaşıyorlardı ancak ve her ikisi de diğer erkeklerle seks yaptıktan yaklaşık bir hafta sonra döküntü geliştirdi. PCR testi daha sonra maymun çiçeğine yakalandıklarını gösterdi.

Belirtiler ortaya çıktıktan on iki gün sonra çift, köpeklerinin sağlıklı bir erkek olduğunu fark etti.yaşındaki tazı-karnında ve anüsünde benzer döküntüler ve lezyonlar göstermeye başladı. PCR testi, zavallı köpekte de maymun çiçeğinin varlığını gösterecekti ve müteakip genetik dizileme, köpekten toplanan virüsün, hastalardan birinden toplanan virüsle eşleştiğini ve esasen bulaşma zincirini doğruladığını buldu. Sahipler ayrıca düzenli olarak köpekleriyle birlikte uyuduklarını bildirdi.

Monkeypox’un Afrika’nın bazı bölgelerinde kemirgenler tarafından doğal olarak taşındığına inanılıyor, ancak yakın temas ve muhtemelen solunum damlacıkları yoluyla çeşitli memelilere bulaşabiliyor. Öyleydi ilk tanımlanan 1950’lerde Afrika’dan ithal edilen laboratuvar maymunları arasındaydı (bu nedenle biraz yanıltıcı isim). 1970’lere gelindiğinde, insanların zaman zaman enfekte hayvanlarla temastan enfeksiyonu kapabileceği gösterildi.. Bununla birlikte, bu yıl, virüs sürekli insan yoluyla her zamankinden çok daha geniş bir alana yayıldı.ile-kişi iletimi. Ve bu, bir köpekte veya herhangi bir evcil hayvanda belgelenmiş ilk maymun çiçeği vakasıdır. hayvan, rapor yazarlarına göre. (ABD’de salgın neredeyse 20 yıl önce bağlantılıydı evcil çayır köpeklerievcilleştirilmiş hayvanlar değil.)

Orada var 30.000’in üzerinde bildirilen vakalar Bu yıl, yalnızca ABD’de 11.000’den fazla insan dahil olmak üzere, dünyanın endemik olmayan bölgeleri dışında insan maymun çiçeği vakası. Ve mevcut aşılar ve tedaviler mevcutken, uzmanlar bu salgınların virüsün bundan sonra kendisini devam eden bir insan hastalığı olarak kabul etmesine izin vereceğinden korkuyor. Eğer öyleyse, maymun çiçeği öncelikle cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olarak yayılabilir, ancak zaten rapor edildi aynı hanenin üyeleri arasında cinsel olmayan bulaşma. Ve yazarlar, raporlarının olası bulaşma riski hakkında kırmızı bir bayrak görevi görmesi gerektiğini söylüyorlar. Evcil Hayvanlar.

“Bulgularımız, evcil hayvanları maymun çiçeği virüsü pozitif bireylerden izole etme ihtiyacı konusunda tartışmaya yol açmalıdır. Evcil hayvanlar yoluyla ikincil bulaşmalar hakkında daha fazla araştırma yapılması çağrısında bulunuyoruz” diye yazdılar.

Rapor, sahiplerinin köpeklerini diğer insanlardan uzak tutmaya özen gösterdiğini ve Kendi semptomlarının başlangıcından beri hayvanlar. Ancak herhangi bir hastanın sonuçları hakkında daha fazla ayrıntıya girmiyor. Bu salgın sırasındaki vakaların çoğu nispeten hafif ve kendi kendini sınırlayan nitelikte olmuştur. Bununla birlikte, insanların yaklaşık %10’unun genellikle semptomların neden olabileceği şiddetli ağrıyı yönetmek için hastaneye yatırılması gerekiyordu. Ayrıca Afrika dışında beş ölüm rapor edildi, ancak bugüne kadar Fransa’da hiçbiri olmadı.genel-7