Bir ekrana işaret eden bir televizyon kumandası

Müzik her yerdedir ve eğer bir reklamda, bir filmde veya bir prestijli televizyon programında sevdiğiniz bir melodi duyarsanız, o zaman onun ne olduğunu bilmek isteyeceksiniz. Ya da belki de kafanıza bir başlık takmanız gereken bir şey takıldı. Parmaklarımızın ucundaki dijital cihazların büyüsü sayesinde, bir cevap almak çok zor olmamalı.

Az önce hangi şarkıyı duyduğunuzu öğrenmek için uygulamalar

Bir müzik parçasını tanımlamanız gerekirse, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda uygulama vardır ve bunlar genellikle birkaç saniye içinde bir eşleşme bulabilirler – üstte bazı diyaloglar veya başka sesler olsa bile. Bu tür bir hizmete ihtiyaç duyduğunuz zamanlar için elinizin altında birkaç seçeneğe sahip olmak isteyebilirsiniz.

Google Piksel telefonlar, birlikte geldikleri Şimdi Yürütülüyor kilit ekranı widget’ı sayesinde bu konuda çok iyidir. Ayarlar’dan seçin Ses ve titreşim ve Şimdi oynuyor. aç Yakınlarda çalan şarkıları tanımlayın geçiş anahtarı ve kilit ekranı, telefonunuzun duyabileceği şarkılar için eşleşmeleri gösterecektir. Olanak vermek Kilit ekranında arama düğmesini göster manuel arama seçeneği de almak için ve Şimdi Oynatma geçmişi tanımlanan şarkıların kaydını tutmak için.

Pixel telefonlarda Şu An Çalınan geçmişi

Pixel telefonlarda Şu An Çalınan geçmişi.
Ekran görüntüsü: Şimdi oynuyor

İOS’ta, Shazam artık Apple’ın sahip olduğu gibi yerleşiktir: Ekranın sağ üst köşesinden aşağı doğru sürükleyerek Kontrol Merkezi’ni açın, ardından şarkı tanımaya ihtiyacınız olduğunda Shazam düğmesine dokunun. Düğmeyi göremiyorsanız, Kontrol Merkezi Ayarlar’dan ekleyin ve Müzik Tanıma. Shazam için ayrı bir uygulama olarak da mevcuttur. Android.

Başka bir yetenekli şarkı tanımlama uygulaması SoundHoundindirmek ve yüklemek için ücretsiz olan Android ve iOS: Bir şarkının adını ve sanatçısını bulmak, Arama sekmesindeki büyük düğmeye dokunmak kadar basittir ve isterseniz şarkıyı söyleyebilir veya mırıldanabilirsiniz. Ayrıca “bu şarkı ne?” diyerek Google Asistan’dan veya Siri’den de yardım alabilirsiniz. arka planda oynarken.

Veritabanında bir şarkı olup olmadığını kontrol edin

Uygulamalar her zaman çalışmaz ve her zaman kullanılamaz – örneğin sinemadayken – ama yine de müziği tanımlamak için başka seçenekleriniz var. Web’de, örneğin, reklamlarda, filmlerde, şovlarda ve duyulabilecek hemen hemen her yerde gösterilen müzikleri görev bilinciyle kaydeden bazı çok kapsamlı veritabanları vardır.

uygun şekilde adlandırılmış al TV Reklam Müziği, bir dizi farklı reklam hakkında bilgi içeren ve en yenileri ana sayfada ilk sırada listelenmiştir. Aradığınızı hemen göremiyorsanız, bir marka araması yapmayı deneyin. Sonra var adtunesdaha çok topluluk odaklı: Yardım istekleri gönderebilir veya başka birinin sorduğu bir şarkıyı tanımlayabilirsiniz ve reklamların yanı sıra TV şovlarını ve filmleri de kapsar.

Tunefind web sitesinin bir fotoğrafı

Tunefind, şarkıları izlemek için bir seçenektir.
Ekran görüntüsü: ayar bul

ayar bul başka bir iyi bahistir ve site TV şovlarını, filmleri ve video oyunlarını kapsar. Veritabanı çok büyük ve insanların son zamanlarda aradıklarına göz atma veya kendi aramanızı yapma seçeneğiniz var. Televizyon şovları sizin için faydalı bir şekilde bireysel bölümlere ayrılmıştır ve doğru parçayı bulduğunuzdan emin olmak için hızla YouTube veya Spotify’a atlayabilmeniz için dahil edilen dinleme bağlantıları vardır.

ayrıca belirtmek isteriz Hangi şarkı, ilgilendiğiniz kişiselleştirilmiş bir müzik listesi oluşturmanıza ve özelleştirmenize olanak tanır. Müzikler, göründükleri filme veya TV şovuna göre ayrılır ve tek tek şovlar için güncellemelere abone olarak şarkı listelerini alabilirsiniz. ne aramak istediğini bile bilmeden önce. Tunefind’de olduğu gibi, dinleme bağlantıları veritabanına gömülüdür, böylece istediğiniz akış hizmetini bir tıklamayla başlatabilirsiniz.

Film müziğini bul

Belirli bir müzik parçasını nerede duyduğunuza veya kulağa nasıl geldiğine bağlı olarak izlemenin daha birçok yolu vardır. İlgili televizyon programı veya filme eşlik eden film müziği için en sevdiğiniz müzik akışı hizmetini aramayı deneyin, örneğin: Bu, bir şarkının alternatif bir versiyonunu veya bir uygulama tarafından algılanmayan daha belirsiz bir melodiyi bulmanın yararlı bir yolu olabilir. veya bir veritabanında listelenir.

Bir film ya da şov bölümüyle uğraşıyorsanız, o zaman tabii ki listede bir yerde listelenecektir. internet Film veritabanı, ve muhtemelen bu listeleme sayfalarında kullanılan müzik hakkında birkaç ipucu bulabileceksiniz. Her sayfada özel bir Film Müziği bölümü olmalıdır ve filmde veya şovda yer alan melodilerle ilgili diğer ayrıntılar Bilgiler veya kullanıcı inceleme bölümlerinde bulunabilir.

IMDb'den bir ekran görüntüsü

IMDb, film müziklerine biraz ışık tutabilir.
Ekran görüntüsü: IMDb

Vikipedi hemen hemen her şey için her zaman yararlı bir kaynaktır ve birçok film ve televizyon programı için ayrıntılı sayfalara sahiptir. Çoğu zaman, öne çıkan müzikle ilgili özel bölümler bulacaksınız ve hatta belirli melodilerin neden seçildiği veya nasıl kaydedildikleri hakkında bir arka plan bile olabilir. Diğer araştırma yollarınız hiçbir yere gitmiyorsa kesinlikle bir göz atmaya değer.

Son olarak, dayanabilirseniz, her zaman sosyal medya seçeneği vardır. heyecan belki de buradaki en iyi seçenektir: Belirli bir parkuru belirleme konusunda yardım talebinde bulunabilirsiniz, ancak bunun ne kadar başarılı olacağı takipçi sayınızın büyüklüğüne bağlı olabilir. Bir Twitter araması yapmak, sizden daha fazla takipçisi olan kişiler aynı zamanda belirli bir TV bölümünde yer alan belirli bir şarkı hakkında soru soruyorsa bazı sonuçlar getirebilir – şov ne kadar popülerse, insanların onun hakkında konuşma şansı o kadar yüksek olur.

genel-7