Çin’in güçlü internet düzenleyicisi Çin Siber Uzay İdaresi (CAC), 12 Ağustos’ta Çinli teknoloji şirketlerinden otuz öneri algoritmasının işleyişini anlatan bir liste yayınladı. E-ticaret devi Alibaba ve eğlence uzmanı Tencent, bu bilgileri yetkililerle ilk paylaşan şirketler arasında yer aldı. Bu şeffaflık, Mart 2022’den beri yürürlükte olan ve tavsiye sistemlerinin düzenlenmesini güçlendiren bir yasanın parçasıdır.

Öneri algoritmaları, bir endişe kaynağı

CAC, Alibaba’dan altı, Tencent’ten iki, arama motoru Baidu’dan üç ve TikTok’un ana şirketi ByteDance’den yalnızca bir algoritma hakkında bilgiye erişti. Binaen CNBC, düzenleyicinin belgesinde yer alan ayrıntılar çok incedir. Örneğin ByteDance, TikTok’un Çin versiyonu olan Douyin algoritmasının, tıklamalar ve beğeniler gibi davranışsal verilere dayanarak kullanıcıların ilgilenebileceği videolar, ürünler ve hizmetler önermek için kullanıldığını basitçe açıklıyor.

Aynı kategoride

Arka planda bir iPhone ile Tim Cook

Apple, uygulamalarında daha fazla reklam istiyor

Öneri algoritmaları, birkaç yıldır Pekin’in endişelerinin merkezinde yer alıyor. Hükümet, Çinli teknoloji devleri tarafından yapılan ultra rekabetçi kullanımı sınırlamaya çalışıyor. İkincisi, her kullanıcıyı tam olarak hedeflemek için bazen yapay zeka ve büyük veri tabanlı teknolojileri kullanır ve bu da yeni teknoloji sektörlerine birçok kısıtlama getiren bir ülkede yaygın tartışmalara yol açar.

Çin teknoloji düzenlemelerini sıkılaştırıyor

Yakın gelecekte, CAC’nin Çin’in tavsiye algoritmaları üzerinde daha iyi kontrol sağlamasına izin vermesi için bu ilk bilgi dosyalama muhtemelen yeterli olmayacaktır. en Güney Çin Sabah Postası Bununla birlikte, düzenleyicinin Tencent’in yaklaşık 1,3 milyar kullanıcısı olan WeChat mesajlaşma hizmetiyle ilgili ayrıntılara erişimi olduğunu belirtiyor. Alibaba’nın Taobao ve Tmall çevrimiçi pazar yerleri de etkilenen hizmetler arasında yer alıyor.

Bu yeni yasa ile Çin, tavsiye algoritmaları için böyle bir kayıt sistemini uygulayan ilk ülkelerden biri oldu. Ayrıca, kullanıcıların bu sistemlerden çıkmalarına izin verir ve şirketlerin yeni hizmetler sağlamak için bir lisans almalarını gerektirir. Avrupa’da, en az 2023 yılına kadar yürürlükte olmayacak olan Dijital Hizmetler Yasası (DSA), ayrımcılık ve kontrol sorunlarına neden olmakla suçlanan algoritmaların işleyişinde şeffaflık gerektiriyor.genel-16