Alibaba, Tencent ve ByteDance gibi Çinli teknoloji devleri, yetkililerin sektör üzerindeki gözetimini güçlendirmesiyle benzeri görülmemiş bir hareketle bazı ürünlerinde kullanılan algoritmaların ayrıntılarını bir devlet düzenleyicisine sundu.

Ülkenin İnternet bekçisi Cuma günü, şirketlerin kullanıcılar hakkında bilgi toplamak ve içerik veya hizmetleri tanıtmak için kullandıkları 30 algoritmanın bir listesini yayınladı.

Teknoloji şirketleri tarafından kullanılan algoritmalar küresel olarak yakından korunuyor, ancak Mart ayında Çin, verilerin kötüye kullanımıyla ilgili endişeler arttıkça firmaları bu araçları açıklamaya zorlayan düzenlemeler çıkardı.

Pekin, son yıllarda, düzenleyiciler devreye girmeden önce yıllarca kontrolden çıkmış bir büyüme ve süper büyük tekellerin ortaya çıkışını gören teknoloji sektörü üzerinde geniş kapsamlı bir kısıtlamaya girişti.

Hong Kong Üniversitesi’nde hukuk profesörü Angela Zhang, Mart ayında yayınlanan kuralların, şirketlerin ulusal güvenliği, sosyal istikrarı tehdit edebilecek veya aşırı hoşgörüyü teşvik edebilecek faaliyetlerde bulunmamalarını sağlamalarını gerektirdiğini söyledi.

AFP’ye verdiği demeçte, “Bu hizmet sağlayıcıların, uygunluğu sağlamak ve kayıtlarını ilgili makama dosyalamak için düzenli olarak öz değerlendirme yapmalarını gerektiriyor” dedi.

En son düzenlemelerin hedefleri, Çin’in Twitter benzeri platformu Weibo’dan teslimat hizmeti Meituan ve ByteDance’in kısa video uygulaması Douyin’e kadar uzanıyor.

Mart düzenlemeleri, kuralların yerel hizmet sağlayıcılar için geçerli olduğunu söylüyor, yani Douyin’in Çin dışında faaliyet gösteren uluslararası kuzeni TikTok, bilgi paylaşmak zorunda kalmayacak.

Çin Siber Uzay İdaresi tarafından Cuma günü yayınlanan liste, algoritmaların nasıl çalıştığını ve hangi ürünler için kullanıldığını kısaca açıklıyor.

Örneğin, Alibaba’nın popüler e-ticaret platformu Taobao, kullanıcıların göz atma ve arama geçmişine dayalı olarak ürünler öneren bir algoritmaya sahipken, Douyin, kullanıcının içerikle ne kadar süre etkileşimde bulunduğu gibi faktörlere dayalı olarak önerilerde bulunuyor.

Siber uzay yetkilileri, tavsiye hizmetleri için kullanılan algoritmaların güvenlik değerlendirmelerini yapmak için kamu güvenliği ve piyasa denetimi departmanlarıyla birlikte çalışır ve düzeltme talep edebilir.

Yönetmelikte ayrıca hizmet sağlayıcıların reşit olmayanlar arasında bağımlılığı teşvik edecek algoritmalar kullanmamaları veya kullanıcıların alışkanlıklarına göre işlem fiyatlarını belirlememeleri belirtilmektedir.

Suçlular uyarılabilir, para cezasına çarptırılabilir veya başka cezalarla cezalandırılabilir.

Teknoloji firmalarının yazılımlarını düzenleyicilere ne ölçüde ifşa ettiği belirsizliğini koruyor.

Zhang, “Bu noktada, Çinli veri düzenleyicilerinin bu teknoloji firmalarına algoritmalarını değiştirmeleri için açık gereksinimler getirmiş gibi görünmüyor. Aksine, düzenleyiciler muhtemelen bilgi toplama aşamasındalar,” dedi.
genel-8