Apple Watch’un kalp atış hızı monitörü, elektrokardiyogram (EKG), düşme algılama ve kan oksijen sensörü gibi özellikleri sayesinde epeyce hayat kurtardığını biliyoruz. Bunların tümü, vücutlarında bir sorun olduğunda kullanıcıları uyarabilir. Ve şimdi Texas Heart Institute’deki araştırmacılar, araştırmalarını yayınladılar. Teksas Kalp Enstitüsü Dergisi (aracılığıyla Sağlıklı Elmam) bu, Apple Watch’u kalp krizleri için olası bir erken uyarı aracı olarak incelemenizi önerir.

Apple Watch, sahip olduğunuz semptomların kalp krizi sonucu olduğunu doğrulayabilir

İstatistikler oldukça iç karartıcı. Her 40 saniyede bir, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir kişi miyokard enfarktüsü (MI) yani kalp krizi geçiriyor. Kişinin yaşaması veya ölmesi, tedaviye başlamadan önce geçen zamanla çok ilgilidir. Ne yazık ki, MI’lı kişilerin %50’den fazlası, semptomları ilk hissettikten sonraki bir saat içinde, acil serviste veya hastaneye ulaşmadan önce ölmektedir.

Araştırmacılar, Apple Watch’taki EKG sensörünün, MI semptomları ortaya çıktığında tıbbi yardım alması için kullanıcıya bir bildirim göndermek için bir araç olarak yararlı olabileceğini keşfettiler. Bir MI semptomlarını hisseden çoğu insan, semptomların ciddiyetini hemen kavrayamayacak, muhtemelen bunu gaz veya başka bir iyi huylu sorun olarak yazmayacaktır. Ancak Apple Watch’taki EKG, riski analiz edebilir ve kullanıcıya en kısa sürede doktora gitmesi gerektiğine dair net bir uyarı gönderebilir.

Genellikle, birinin kalp krizi geçirip geçirmediğini doğrulamak için hastanede 12 derivasyonlu bir EKG çekilir. Ancak Apple Watch’un yalnızca tek bir lead EKG’si vardır. Sonuç olarak, Apple Watch’ın hastanede alacağınız 12 kurşun sonucunun yerini alması beklenmiyor. Bunun yerine, saatin üzerindeki EKG sensörü, evde veya hastanenin yakınında olmayan başka bir yerdeyken hızlı ve kirli bir okuma yapmak için kullanılabilir.
Ancak Apple Watch’un birden fazla lead kullanarak EKG çekmesini sağlamanın birkaç yolu vardır. Apple Watch’un arkasını karnın çeşitli yerlerine koyarak ve sağ işaret parmağıyla dijital kurma koluna dokunarak altı EKG lead okuması kaydedilebilir. Bu, Apple Watch’un MI’yı tespit etme vaadi gösterdiğini söyleyen Teksas Kalp Enstitüsü’ndeki araştırmacılar tarafından not edildi. Başka bir çalışma, Apple Watch’un “rutin klinik uygulamalarda standart 12 derivasyonlu EKG’nin ayrılmaz bir parçası” olan derivasyon I, II ve III için doğru okumalar üretebildiğini buldu.

Kalp krizini tespit edebilen doğru 3 kurşun EKG’yi almak için Apple Watch nasıl kullanılır?

Apple Watch, her zamanki gibi kurşun I okumasını alabilir. II. kurşun için, “saat sol alt karına, sol uyluğa veya sol ayak bileğine yerleştirilebilir ve II. kurşun, sağ işaret parmağı saatin tepesine yerleştirerek kaydedilebilir; III. kurşun sol işaret parmağını tepenin üzerine yerleştirerek aynı şekilde.” Rapor, standart 12 derivasyonlu EKG ile olumlu bir şekilde karşılaştırıldıklarından, birden fazla çalışmanın bu okumaların doğruluğunu onayladığını ve sonuçların “tanı için uygun” olduğunu belirtiyor.

Rapor şöyle devam ediyor: “Kardiyologlar, Apple Watch EKG sinyallerinin %90’ından fazlasını kör bir şekilde ilgili standart EKG lead’lerine doğru bir şekilde tahsis edebildiler. Bu sonuçlar, I’den III’e kadar olan lead’lerin Apple Watch tarafından kaydedildiğini gösteriyor. doğru ve standart bir EKG’deki kayıtlarıyla oldukça karşılaştırılabilir.” Aşağıdaki diyagramı inceleyin.

Aradığımız tek şey, hissettiğimiz semptomların ciddi bir şeyler olduğunu ve göz ardı edilmemesi gerektiğini gösterebileceğini doğrulayacak bir şey. Apple Watch, bunu sizin için yapabileceğine dair söz veriyor: Teksas Kalp Enstitüsü Dergisi.

Ancak, bazı sorunlar var ve daha fazla çalışma yapılması gerekiyor. Raporda, “Veriler cesaret verici olsa da, birçok sınırlama devam ediyor ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Bununla birlikte, Apple Watch nihayetinde göğüs ağrısı veya diğer miyokard enfarktüsü semptomları olan hastalar için bir kendi kendine kontrol aracı olarak hizmet edebilir, bu nedenle önemli ölçüde tedavi süresini azaltmak ve miyokard enfarktüsü sonrası sonucu iyileştirmek.”telefon-1