Bir SpaceX Cargo Dragon uzay aracı, 18 Ağustos Perşembe günü Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) ayrılacak ve NASA tüm süreci canlı yayınlayacak.

Dragon, ISS astronotlarının mikro yerçekimi koşullarında üzerinde çalıştığı 4.000 pounddan fazla malzeme ve bilimsel deneyi Dünya’ya geri taşıyacak. Yolculuğunun sonunda uzay aracı Florida yakınlarında okyanusa inecek.

“Florida kıyılarından aşağı su sıçraması, deneylerin NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Uzay İstasyonu İşleme Tesisine hızlı bir şekilde taşınmasını sağlayarak araştırmacıların Dünya’nın yerçekimine minimum örnek maruziyetiyle veri toplamasına olanak tanıyor.” NASA dedi.

SpaceX Dragon kargo ikmal uzay aracı, 25. Ticari İkmal Hizmetleri görevinde, 16 Temmuz’da Uluslararası Uzay İstasyonuna 5,800 pounddan fazla yeni bilim deneyi ve mürettebat malzemesi teslim etmek için yaklaşıyor. SpaceX Dragon kargo ikmal uzay aracı, 25. Ticari İkmal Hizmetleri görevinde, 16 Temmuz’da Uluslararası Uzay İstasyonuna 5,800 pounddan fazla yeni bilim deneyi ve mürettebat malzemesi teslim etmek için yaklaşıyor.

SpaceX’in 25. ticari ikmal görevinin bir parçası olarak 16 Temmuz’da yörünge karakoluna ulaştığında, Cargo Dragon, beraberinde 5,800 pound’dan fazla araştırma soruşturması, mürettebat malzemeleri ve istasyon donanımı getirdi.

Araç, 14 Temmuz’da Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden bir SpaceX Falcon 9 roketi tarafından yörüngeye fırlatıldı.

Ne bekleyebileceğinizi

Yavaş TV hayranları, gerçekte hem uzay aracı hem de yörünge laboratuvarı, uzayda yaklaşık 17.000 mil hızla seyahat edecek olsa da, Dünya’nın yaklaşık 250 mil yukarısında ISS’den uzaklaşan Cargo Dragon’un yumuşak gösterisinin tadını çıkaracaklar.

NASA’nın canlı akışı, birlikte Dragon’un güvenli bir şekilde ayrılmasını sağlayacak olan ISS’deki SpaceX kontrol cihazlarını ve astronotları içeren canlı ses beslemesini içerecek. Yayın öncekilere benziyorsa, uzay ajansı da izleyicilere Dragon’u eve getirmek için gereken adımlar hakkında daha net bir fikir sunan kendi yorumunu sunacak.

nasıl izlenir

Dragon’un uzay istasyonundan ayrılması ve ayrılmasının kapsamı 18 Ağustos Perşembe günü saat 10:45 ET’de başlayacak.

Yirmi dakika sonra, Hawthorne, California’daki SpaceX’teki kontrolörler, Dragon’a uzay istasyonunun Harmony modülünün ileri limanından bağlantısını kesmesi ve tesisten güvenli bir mesafeye hareket etmesine yardımcı olmak için iticilerini ateşlemesi için komutlar gönderecek.

Etkinliğin canlı yayınını bu sayfanın üst kısmındaki video oynatıcı aracılığıyla veya adresini ziyaret ederek izleyebilirsiniz. NASA’nın YouTube kanalı, aynı görüntüleri içerecek. NASA’nın mobil uygulaması da canlı yayını taşıyacak.

Cuma günü, kontrolörler Ejderhayı Dünya’nın atmosferine göndermek için çok önemli yörüngeden çıkma yanmasına komut verecek.

Eve dönüş yolculuğunun son aşamalarında Dragon, Florida açıklarında okyanusa inmeden önce inişini yavaşlatmak için paraşütler açacak. NASA, blogu aracılığıyla güncellemeler sağlama sözü vermesine rağmen, sıçramanın canlı akışını taşımayacağını doğruladı.


genel-19