Roscosmos’un bir parçası olan Keldysh Center, Ordu-2022 Uluslararası Askeri-Teknik Forumu’nda KM-75 Hall motorlarına ve ID-200KR iyon motorlarına dayalı ağır jeo-durağan uzay araçları için düzeltme sistemleri sundu.Devlet kurumunun basın servisinin belirttiği gibi, KM-75 motoruna dayanan ağır coğrafi uydular için düzeltme sistemi, neredeyse üç olan 810 V’luk bir hızlanma voltajına sahip Hall tipi bir motora dayanan dünyadaki ilk sistemdir. yabancı analoglardan kat daha yüksek ve çalışma sıvısından (ksenon) %40’a varan tasarruf sağlıyor. KM-75 motoru, bu sınıftaki Hall motorları arasında en yüksek özgül itici gücü sağlar. Motor, kaynağın tam onayı ile tam bir zemin deneysel test döngüsünden geçti.

ID-200KR motorunu temel alan ağır jeo-durağan uzay araçları için düzeltme sistemi, bir iyon motoruna dayalı bu tipteki ilk yerli sistemdir. ID-200KR motoru, bu sınıftaki Hall motorlarına kıyasla belirli bir dürtüde önemli bir kazanç sağlar. Karbon-karbon kompozit malzeme kullanımı motorun ömrünü önemli ölçüde artırabilir.

Bu sistemler uzay aracının yörüngesini “kuzey-güney” ve “batı-doğu” yönünde düzeltmek için tasarlanmıştır. Motorlara ksenon çalışma sıvısı sağlamak için güç tüketimi, ağırlık ve genel boyutlar açısından benzersiz özelliklere sahip bir akış kontrol ünitesi kullanılır.

Hall iticisi, harici bir manyetik alanın varlığı ile karakterize edilen en yaygın elektrikli roket motorlarından biridir. Katot ve anot arasında potansiyel bir fark uygulandığında, pozitif plazma iyonları hızlanır ve reaktif itme oluşturulur.genel-22