Sahra altı Afrika’da geleneksel perakende sektöründeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ’ler) operasyonlarını dijitalleştirmenin sonu yok. Yalnızca Nijerya’da, 200 milyar doları aşan bu endüstri, çeşitli büyüklüklerde 40 milyondan fazla işletmeden oluşuyor. raporlar.

Ülkedeki geleneksel perakende, yiyecek ve içecek ve bakkaliyeden kişisel bakım ürünlerine ve kırtasiye ürünlerine kadar çeşitli ürünlerin satıldığı küçük büfeler ve açık hava pazarlarından oluşmaktadır. TradeDepot, Sabi ve Omnibiz gibi B2B dijital pazaryerleri, bu işletmelerin binlercesinin üreticilerden envanter satın almasına yardımcı olurken nakit akışı, ödemeler ve sermayeye erişim için çözümler sunarken milyonlarca dolar topladı. Bu arada, başka bir girişim grubu, diğer özelliklerin yanı sıra, bu perakendecilere defter tutma ve satış izleme süreçlerinde yardımcı olacak yazılımlar ve uygulamalar sağlıyor.

PastelBir yılı aşkın süredir gözlerden uzak ikinci kategoride yer alan girişim, pan-Afrikalı risk sermayesi şirketi TLcom Capital liderliğinde 5,5 milyon dolarlık bir tohum zammı duyuruyor. Global Founders Capital (GFC), Golden Palm Investments, DFS Labs, Ulu Ventures, Plug and Play ve Soma Cap gibi diğer VC firmaları da tohum turuna katıldı. Başlangıç, geçen yıl mevcut yatırımcılarından bazılarından 620.000 dolarlık bir ön tohum topladı.

Eski adı Sabi Cash olan Pastel, Abuzar Royesh, Olamid Oladeji ve İzunna OkonkwoStanford mezunları, kurucu ortak ve büyümeden sorumlu (CGO) Okonkwo’ya göre TechCrunch ile yaptığı bir röportajda, gelişmekte olan pazarlardaki mikro ve KOBİ’ler için çözümler oluşturma konusunda benzer ilgi alanlarını paylaştılar, özellikle kendi ülkelerinden: Afganistan (Royesh). ) ve Nijerya (Oladeji ve Okonkwo).

Şirketin amiral gemisi ürünü Sabi (aynı adı taşıyan bir B2B e-ticaret pazarıyla karıştırılmamalıdır), küçük işletmelerin işlemlerini ve müşterilerini izlemesine ve yönetmesine, nakit akışları hakkında bilgi almasına, makbuz vermesine olanak tanıyan dijital bir defter tutma uygulamasıdır. ve onlara borçlu olan müşterileri etkin bir şekilde yönetin.

Nijerya’daki küçük işletmeler, bilgileri ve temel verileri önceden, kağıt veya defterlerde depolayarak yıllarca çevrimdışı kaldı. Tüm bu verimsizlikler, zaman alıcı olmanın yanı sıra hatalara yol açmakta, nakit akışını ve finansmanı etkilemektedir, bu nedenle ülkedeki her 10 küçük işletmeden dokuzu ilk beş yılda iflas etmektedir. Pastel gibi defter tutma çözümleri, bu işletmelerin süreçleri dijital olarak düzene sokmasına ve paradan tasarruf etmesine yardımcı olur.

LR: Izunna Okonkwo (CGO), Olamide Oladeji (CPO) ve Abuzar Royesh (CEO)

Okonkwo, geçen yıl başlatılan defter tutma ve müşteri ilişkileri yönetimi Pastel’in Aralık 2021’e kadar 100.000’den fazla tüccar kaydı kaydettiğini söyledi. Ücretsiz uygulamanın şu anda 45.000’den fazla aktif satıcı kullanıcısı var. Pastel, yakın zamanda tüccarların bu zincirde daha fazla değer elde etmeleri için daha fazla özellik ekledi. Ancak, birçok özelliği tek bir uygulamada bir araya getiren diğer platformların aksine, Pastel farklı bir strateji seçti ve her ürünü bağımsız hale getirdi: Hızlı Makbuz ve Pastel Finansman.

“Düşünce sürecimiz, çekişi yakaladığımız anda, bir sonraki adım bir miktar değer yakalamaktı. Bu yüzden Sabi uygulamasına özellikler ekledik ve şu anda inşa ettiğimiz şey biraz daha fazla, ”dedi Okonkwo, şirketin hepsini tek bir uygulamada birleştirmek yerine üç bağımsız platform oluşturma kararı hakkında. “Düşündüğümüz yol, diğer birçok fintech’in sahip olduğu veya peşinde olduğu süper bir uygulama oluşturmak yerine, daha platform bir yaklaşım izliyoruz, yani herhangi bir Pastel kullanıcısı herhangi birine kaydolabilir. uygulamalarımız aynı oturum açma ve sunduğumuz diğer tüm çözümlere erişme.”

Hızlı Makbuz uygulaması, işletmelere basit faturalandırma ve makbuz araçları ve 60.000’den fazla aktif tüccar kullanıcısına sahiptir. Öte yandan, işletmelere finansman sağlamak için Nijerya’da ajo adı verilen yerel tasarruf gruplarından yararlanan SwiftMoney uygulaması, Pastel Finansman aracılığıyla son üç aydır gizlice inşa edildi.

Ajo veya esusu, Nijerya’da bir grup insanın, parayı kendi adlarına depolayan bir lidere değişen aralıklarla para bağışladığı popüler bir finansal plandır. Belirli bir hedefe yönelik tasarruf yapmak veya büyük bir kredi havuzuna erişmek gibi bu faaliyete katılmak için farklı amaçları olabilir.

Pastel’deki ajo grupları, nakit toplama ve nakit yatırma formaliteleriyle uğraşmanın yanı sıra bir lidere sahiptir. [Pastel] banka hesabı, üyeler için profiller oluşturmak için uygulamayı indirir. Bu nedenle, üyelerden herhangi biri (bu durumda tüccarlar) kredilere erişmek istediğinde, lider uygulama üzerinden talepte bulunur ve vadesi geldiğinde geri ödemeleri tahsil etmeden önce parayı onlara gönderir.

Pastel ancak son zamanlarda gelir elde etmeye başladı ve bunu bu kredilere faiz ve küçük bir ücret uygulayarak yapıyor; aynı zamanda kredi finansmanı için bir şamandıra olarak kullanmak üzere tasarruflara erişimi vardır. Okonkwo, bir yıllık şirketin bu süreci tamamlamak için Ocak ayına kadar borç sermayesini artırmayı planladığını söyledi. “Kredi ürünümüzü büyütmediğimiz için şimdi artırmıyoruz. Ancak plan Ocak ayına kadar, çok daha hızlı büyüdüğümüzde, borcumuzu artıracağız veya mevcut bir borçluyla ortak olacağız ve ardından oluşturma aracı olacağız.”

ABD merkezli ve Lagos merkezli Pastel, bu iş kolunda faaliyet gösteren tek girişim değil. Son 24 ayda Batı Afrika’da Kippa da dahil olmak üzere birçok startup, Bumpa (ki son zamanlarda başlatılan Meta), OZÉ ve Bamba ile bir sosyal ticaret entegrasyonu, muhasebe araçları ve kredi ile küçük ve orta ölçekli işletmelere hizmet vermeye girişti. Okonkwo, defter tutma, envanter yönetimi ve satışları takip etme gibi hemen hemen aynı özellikleri sunarken, Pastel’in ürün odaklı yaklaşımının şirketi diğerlerinden ayırdığını savunuyor.

Kurucu ortak, “Ekip olarak, kullanıcıların çözümleri nasıl kullandıklarına ve ne istediklerine dair büyük miktarda araştırma yaptıktan sonra yinelediğimiz ürün liderliğindeki bir büyüme yaklaşımı izliyoruz” dedi. Yeni sermaye, Pastel’in ürün tekliflerini genişletmeye ve grup tasarrufları, krediler ve küçük işletmeler için ödemeler etrafında daha fazla üretkenlik ve finans yönetimi özellikleri ve araçları geliştirmeye baktığı için bu alandaki çabalarını artırmasına yardımcı olacak.genel-24