Houston’daki Görev Kontrol Merkezinde, Artemis 1’in Ay’a olan görevini izlemek için bir NASA personeli ekibi 7/24 hazır olacak.

Rick LaBrode 37 yıldır NASA’da çalışıyor, ancak Amerika’nın Ay’a dönme arayışının kariyerinin açık ara en önemli anı olduğunu söylüyor.

LaBrode, 1972’deki son Apollo görevinden bu yana ilk kez insanları taşıyabilen bir kapsül Ay’a gönderilecek olan Artemis 1’in bu ay içinde havalanmasına başlanan uçuş direktörü.

LaBrode, ABD uzay ajansının Houston, Teksas’taki Görev Kontrol Merkezi’nde gazetecilere verdiği demeçte, “Bu, şimdiye kadar parçası olduğum her şeyden daha heyecan verici” dedi.

60 yaşındaki AFP’ye, fırlatma arifesinin muhtemelen uzun bir beklenti gecesi ve çok az dinlenme olacağını söyledi.

Mission Control’ün ikonik dev ekranlar dizisinin önünde, “Çok heyecanlı olacağım. Fazla uyuyamayacağım, bundan eminim,” dedi.

Mürettebatsız bir test uçuşu olan Artemis 1, faaliyete geçtiğinde dünyanın en güçlüsü olacak devasa Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketinin ilk patlamasına sahip olacak.

Orion mürettebat kapsülünü Ay’ın yörüngesine itecek. Uzay aracı, Dünya’ya dönmeden önce 42 gün uzayda kalacak.

2024’ten itibaren, astronotlar aynı yolculuk için Orion’da seyahat edecek ve ertesi yıl, en erken, Amerikalılar bir kez daha Ay’a ayak basacaklar.

Görev Kontrolü, NASA tarihinin ikonik bir parçasıdır

Görev Kontrolü, NASA tarihinin ikonik bir parçasıdır.

Artemis 1 süresince, yaklaşık bir düzine NASA personelinden oluşan bir ekip, günün 24 saati Görev Kontrol’de kalacaktır. Merkez, etkinlik için yenilenmiş ve güncellenmiştir.

Takımlar bu an için üç yıldır prova yapıyorlar.

Lansmandan hemen sonra Orion’un yörüngesinden sorumlu olacak uçuş dinamikleri subayı Brian Perry, “Bu tamamen yeni bir anlaşma – yepyeni bir roket, tamamen yeni bir uzay aracı, tamamen yeni bir kontrol merkezi” dedi.

Yıllar boyunca sayısız uzay mekiği uçuşunda çalışan Perry, AFP’ye göğsüne vurarak “Size söyleyebilirim, kalbim tum tum, tum tum olacak. Ama odaklanmak için çok çalışacağım.”

Ay havuzu

Görev için Görev Kontrolüne yapılan yükseltmelerin ötesinde, Johnson Uzay Merkezi’nin tamamı Artemis hakkında Ay’ın biraz üzerinde.

200 fit uzunluğunda, 100 fit genişliğinde ve 40 fit derinliğinde dünyanın en büyük kapalı yüzme havuzu olan dev astronot eğitim tankının ortasına siyah bir perde dikildi.

Sözde Nötr Yüzdürme Laboratuvarı’nın bir tarafında, batık durumdaki Uluslararası Uzay İstasyonu’nun bir maketi var.

NASA'nın dev astronot eğitim havuzu, Uluslararası Uzay İstasyonunun bir kopyasını ve simüle edilmiş bir ay yüzeyini içeriyor

NASA’nın dev astronot eğitim havuzu, Uluslararası Uzay İstasyonunun bir kopyasını ve simüle edilmiş bir ay yüzeyini içeriyor.

Öte yandan, akvaryum dekorasyonlarında uzmanlaşmış bir şirket tarafından yapılan dev model kayalarla, ay ortamı yavaş yavaş havuzun dibinde yeniden yaratılıyor.

Laboratuvarın başkan yardımcısı Lisa Shore, “Havuzun dibine kumu koymaya ancak son birkaç ay içinde başladık. O büyük kayayı iki hafta önce aldık” dedi. “Her şey bizim için çok yeni ve geliştirme aşamasında.”

Suda, astronotlar ağırlıksızlığa yaklaşan bir his yaşayabilirler. Ay’a yapılacak nihai yolculuklar için eğitim almak için, simülasyonların Ay’ın altıda bir yerçekimini kopyalaması gerekir.

Havuzun üzerindeki bir odadan astronotlar, ay yüzeyinde yaşayacakları dört saniyelik iletişim gecikmesiyle uzaktan yönlendiriliyor.

Altısı zaten eğitim almış ve altısı da Eylül ayı sonuna kadar yapacak. İkinci grup, Artemis misyonları için NASA tarafından yapılan yeni uzay giysilerini giyecek.

Laboratuvarın ofis şefi John Haas, “Bu tesisin en parlak dönemi, hala uzay mekiği uçurduğumuz ve uzay istasyonunu monte ettiğimiz zamandı” dedi.

O zamanlar, bugün yaklaşık 150’ye kıyasla, her yıl tam uzay giysili astronotlarla 400 eğitim yapıldı. Ancak Artemis programı laboratuvarı yeni bir aciliyetle doldurdu.

AFP tesisi ziyaret ettiğinde, mühendisler ve dalgıçlar Ay’da bir arabanın nasıl çekileceğini test ediyorlardı.

NASA astronotu Victor Glover, Uluslararası Uzay İstasyonunda zaman geçirdi ve şimdi ABD uzay ajanı için eğitim üzerinde çalışıyor.

NASA astronotu Victor Glover, Uluslararası Uzay İstasyonunda zaman geçirdi ve şu anda ABD uzay ajansının Ay’a dönüşü için eğitim üzerinde çalışıyor.

‘Yeni altın çağ’

Havuzdaki her seans altı saate kadar sürebilir.

Astronot Victor Glover, AFP’ye verdiği demeçte, “Bu, iki kez maraton koşmak gibi ama ellerinizde” dedi.

Glover, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda altı ay geçirdikten sonra geçen yıl Dünya’ya döndü. Şimdi, her çeşit simülatöre adanmış bir binada çalışıyor.

Görevinin “prosedürleri ve donanımı doğrulamaya” yardımcı olmak olduğunu söyledi, böylece NASA nihayet Ay’a mürettebatlı görevlerde yer alacak Artemis astronotlarını belirlediğinde (Glover bu listede olabilir), “gitmeye hazır olabilirler. “

Astronotlar, sanal gerçeklik kulaklıklarını kullanarak, görevlerin ineceği Ay’ın Güney Kutbu’nda karanlık koşullarda yürümeye alışabiliyor.

Güneş orada ufkun üzerinde zar zor yükselir, bu da görünürlüğü bozan her zaman uzun, koyu gölgeler olduğu anlamına gelir.

Astronotların ayrıca Orion kapsülü gibi yeni uzay aracına ve gemideki donanıma da alışması gerekiyor.

Amerikalıları Ay'a geri götürecek olan NASA'nın Orion kapsülünün bir kopyası

Amerikalıları Ay’a geri götürecek olan NASA’nın Orion kapsülünün bir kopyası.

Komutan koltuğunda oturan simülatörlerden birinde personel, gelecekteki ay uzay istasyonu Gateway ile kenetlenmek üzere eğitiliyor.

Uzay merkezinin başka bir yerinde, dört kişi için yalnızca 316 fit küp (dokuz metreküp) ölçen Orion kapsülünün bir kopyası kullanılıyor.

Orion programının müdür yardımcısı Debbie Korth, AFP’ye verdiği demeçte, “Burada çok sayıda acil çıkış eğitimi yapıyorlar.”

On yıldan fazla bir süredir Orion üzerinde çalışan Korth, Houston’daki herkesin Ay’a dönüş ve NASA’nın geleceği için heyecanlı olduğunu söyledi.

“Kesinlikle, yeni bir altın çağ gibi hissediyorum” dedi.


NASA’nın yeni Ay roketi 29 Ağustos’ta fırlatılacak


© 2022 AFP

Alıntı: NASA Ay’a dönüşe hazırlanırken tüm sistemler Houston’a gidiyor (2022, 15 Ağustos) 15 Ağustos 2022 alındı ​​https://phys.org/news/2022-08-houston-nasa-moon.html

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı verilmiştir.



uzay-1