Hawaii’deki Gemini North teleskopundan alınan bu görüntü, birbiriyle etkileşen bir çift sarmal gökadayı – NGC 4568 (altta) ve NGC 4567’yi (üstte) – çarpışmaya ve birleşmeye başlarken ortaya koyuyor. Galaksiler sonunda yaklaşık 500 milyon yıl içinde tek bir eliptik galaksi oluşturacaklar. Kredi: Uluslararası Gemini Gözlemevi/NOIRLab/NSF/AURAGörüntü işleme: TA Rektörü (Alaska Üniversitesi Anchorage/NSF’nin NOIRLab’ı), J. Miller (Gemini Gözlemevi/NSF’nin NOIRLab’ı), M. Zamani (NSF’nin NOIRLab’ı) & D. de Martin (NSF’nin NOIRLab)

Hawaii’deki Gemini North teleskobu tarafından yakalanan andıran yeni bir görüntü, çarpışmaya ve birleşmeye başlayan bir çift etkileşimli sarmal gökadayı (NGC 4568 ve NGC 4567) ortaya koyuyor. Bu gökadalar karşılıklı çekim alanları tarafından birbirine dolanmıştır ve sonunda yaklaşık 500 milyon yıl içinde tek bir eliptik gökada oluşturmak üzere birleşeceklerdir. Görüntüde ayrıca 2020’de tespit edilen bir süpernovanın parlayan kalıntıları da görülüyor.

NSF’nin NOIRLab’ı tarafından işletilen Uluslararası Gemini Gözlemevi’nin ikiz teleskoplarından biri olan Gemini North, Başak takımyıldızı yönünde yaklaşık 60 milyon ışıkyılı uzaklıkta bir kozmik çarpışmanın ilk aşamalarını gözlemledi. İki görkemli sarmal gökada, NGC 4568 (altta) ve NGC 4567 (üstte), evrendeki en muhteşem olaylardan birine, bir galaktik birleşmeye maruz kalmaya hazırlanıyor. Şu anda, bu gökadaların merkezleri hala 20.000 ışıkyılı uzaklıkta (Dünya’dan Samanyolu’nun merkezine olan mesafe kadar) ve her gökada hala orijinal, fırıldak şeklini koruyor. Ancak bu sakin koşullar değişecek.

NGC 4568 ve NGC 4567 bir araya gelip birleştikçe, düello yapan yerçekimi kuvvetleri yoğun yıldız oluşum patlamalarını tetikleyecek ve bir zamanlar görkemli yapılarını çılgınca çarpıtacak. Milyonlarca yıl boyunca, galaksiler sürekli sıkılaşan döngüler halinde birbirlerinin yanından geçerek, uzun yıldız ve gaz fışkırmaları çekerek, bireysel yapıları o kadar iyice karışana kadar, kaostan tek, esasen küresel bir galaksi ortaya çıkana kadar. Bu noktada, bu sistemdeki gaz ve tozun çoğu (yıldız oluşumu için yakıt) kullanılmış veya havaya uçmuş olacaktır.

Hawaii’deki Gemini North teleskobu tarafından yakalanan yeni bir görüntü, birbiriyle etkileşen bir çift sarmal gökadayı – NGC 4568 ve NGC 4567 – çarpışmaya ve birleşmeye başlarken ortaya koyuyor. Bu gökadalar karşılıklı çekim alanları tarafından birbirine dolanmıştır ve sonunda yaklaşık 500 milyon yıl içinde tek bir eliptik gökada oluşturmak üzere birleşeceklerdir. Görüntüde ayrıca 2020’de tespit edilen bir süpernovanın parlayan kalıntıları da görülüyor. Görüntüler ve Videolar: Uluslararası İkizler Gözlemevi/NOIRLab/NSF/AURA/F. Summers (STScI), G. Besla (Columbia Üniversitesi) ve R. van der Marel (STScI)Görüntü İşleme: TA Rektörü (Alaska Üniversitesi Anchorage/NSF’s NOIRLab), J. Miller (Gemini Observatory/NSF’s NOIRLab), M. Zamani (NSF’s NOIRLab)Müzik: Stellardrone – A Moment of Stillness

Bu birleşme aynı zamanda Samanyolu ve en yakın büyük galaktik komşusu Andromeda Galaksisi yaklaşık 5 milyar yıl içinde çarpıştığında ne olacağının bir önizlemesi.

NGC 4568’in genişleyen sarmal kollarından birinin merkezindeki parlak bir bölge, 2020’de tespit edilen ve SN 2020fqv olarak bilinen bir süpernovanın solmaya devam eden parıltısıdır. Yeni İkizler görüntüsü, 2020’de alınan verilerden üretilmiştir.

Gökbilimciler, onlarca yıllık gözlemleri ve bilgisayar modellemesini birleştirerek, artık bunun gibi sarmal gökadaların birleştirilmesinin eliptik gökadalar haline geldiğine dair ikna edici kanıtlara sahipler. NGC 4568 ve NGC 4567’nin sonunda, aynı zamanda Başak Kümesi’nde bulunan eliptik bir gökada olan daha olgun komşuları Messier 89’a benzemesi muhtemeldir. Yıldız oluşturan gazın kıtlığı ile Messier 89, artık minimum yıldız oluşumu sergiliyor ve esas olarak daha eski, düşük kütleli yıldızlardan ve eski küresel kümelerden oluşuyor.

İkizler Kuzey Görüntüsü'nde çarpışan galaksiler göz kamaştırıyor

Hawaii’deki Gemini North teleskopundan alınan bu görüntü, birbiriyle etkileşen bir çift sarmal gökadayı – NGC 4568 (altta) ve NGC 4567’yi (üstte) – çarpışmaya ve birleşmeye başlarken ortaya koyuyor. Galaksiler sonunda yaklaşık 500 milyon yıl içinde tek bir eliptik galaksi oluşturacaklar. Görüntüde ayrıca 2020’de tespit edilen bir süpernovanın parlayan kalıntıları da gösteriliyor. Kredi: Uluslararası Gemini Gözlemevi/NOIRLab/NSF/AURAGörüntü işleme: TA Rektörü (Alaska Anchorage Üniversitesi/NSF’nin NOIRLab’ı), J. Miller (Gemini Gözlemevi/ NSF’den NOIRLab), M. Zamani (NSF’den NOIRLab) ve D. de Martin (NSF’den NOIRLab)

Gemini North teleskobunda ileri teknoloji, İkizler Çok Nesneli Spektrograf Kuzeyi(GMOS-N) ve Maunakea zirvesinin üzerindeki kuru hava, gökbilimcilerin bu muhteşem görüntüyü yakalamasını sağladı.

Görüntü, NOIRLab’ın İletişim, Eğitim ve Katılım ekibi tarafından, projenin bir parçası olarak elde edildi. NOIRLab Eski Görüntüleme Programı.


Sarmal gökada NGC 772, aşırı gelişmiş bir sarmal kola sahiptir


Astronomi Araştırmaları için Üniversiteler Birliği tarafından sağlanmıştır

Alıntı: İkizler Kuzeyinde çarpışan gökadalar göz kamaştırıyor görüntü (2022, 10 Ağustos) https://phys.org/news/2022-08-colliding-galaxies-dazzle-gemini-north.html adresinden alındı

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı verilmiştir.uzay-1