Birkaç gün önce, Hindistan hükümetinin Çinli üreticilerin ve akıllı telefon markalarının ürünlerini 12.000 Rs altında satmalarını yasaklamaya karar verdiğini iddia eden bir rapor ortalıkta dolaşmaya başladı.

Konuya yakın birkaç kişi, buna benzer bir önerinin tartışıldığını iddia etti. Hintli telefon üreticilerini desteklemek için ve onlara kaybettikleri pazar payının bir kısmını geri alma fırsatı verin.

Hatta Pekin habere tepki gösterdiÇin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Çin ile Hindistan arasındaki ticari ve ekonomik işbirliğinin doğası gereği karşılıklı yarar sağlaması gerektiğini söyledi.

Ancak konuyla ilgili ortaya çıkan son rapor, hükümetin böyle bir yasağı planlamadığını iddia ediyor.

İlk raporlar, hareketin Çinli devleri dünyanın en büyük ikinci mobil pazarı olan Hindistan’daki ekonomik telefon pazarından çıkarmaya yönelik olduğunu öne sürdü. Ek olarak, kararın Realme ve Transsion gibi yüksek hacimli markaların bölgesel tedarikçileri azaltacağına dair artan endişelerle aynı zamana denk geldiği söylendi.

Çin yapımı akıllı telefonlar, Hindistan akıllı telefon pazarına hakim oldu ve Xiaomi, 2022’nin ikinci çeyreğinde pazarın büyük bir bölümünü ele geçirdi.

Vivo’nun gönderileri yüzde 17,4 artarak 5,9 milyon adede yükselirken, Realme’nin gönderileri yüzde 23,7 artarak 6,1 milyon adede yükseldi ve yüzde 17,5 pazar payı kazanmasına yardımcı oldu. Samsung ve diğer birkaç Çinli olmayan şirket tarafından elde edilen bir miktar payla, Çinli akıllı telefon üreticileri şu anda düşük maliyetli akıllı telefon segmentine veya 15.000 Rs’nin altındaki fiyat segmentine hakim durumda.

Bu yılın başlarında Hindistan hükümeti Oppo, Vivo ve Xiaomi gibi Çinli telekomünikasyon şirketlerini kara para aklama, gümrük ve vergi kaçakçılığı iddialarıyla soruşturmaya başladı. Kapsamlı bir soruşturmanın ardından, ED yakın zamanda suçlamada bulundu Xiaomi, Vivo ve Oppo da dahil olmak üzere birçok Çinli şirkete karşı da vergi kaçakçılığı iddiasıyla dava açıldı.genel-5