Kripto kredi ve finansal hizmetler şirketleri, 2008’de web3 finansal sistemi ile daha geniş pazarlar arasında birçok paralellik çizerek, Terra stablecoin’in çöküşünden bu yana endüstrinin en son tartışmalarının ön saflarında yer aldı. Ancak tüm protokoller eşit oluşturulmaz ve Bu fiyaskonun ardından büyük kayıplar yaşayanların çoğu, gerçekten de geleneksel piyasa yapıcılara benzer şekilde çalışan merkezi kuruluşlardır.

bu hafta Zincirleme tepki, en büyük merkezi olmayan kripto borsalarından birinin arkasındaki ekip olan Uniswap Labs’ın baş işletme görevlisi Mary-Catherine (MC) Lader ile röportaj yaptık. Röportajın tamamını aşağıdan dinleyebilirsiniz.

Lader, Uniswap’ın kendisinin UNI belirtecinin sahipleri tarafından yönetilen vesayetsiz, açık kaynaklı bir protokol olduğunu açıkladı. Bu yapı, Uniswap’ı, kullanıcıların varlıklarını kendi adlarına gözetim altında tutan Celsius ve Voyager gibi “merkezi finans” platformlarından ayırır.

Lader’in çalıştığı kurum olan Uniswap Labs, kendini Uniswap protokolünün üzerine inşa etmeye ve geliştirmeye adamış bir ekip.

Lader, “Uniswap Labs ortadan kalkarsa ve tüm ekibimiz gidip başka şeyler yaparsa, o zaman temel protokol var olmaya devam edecek” dedi.

Lader, merkezi bir borsada, sorumlu kuruluşun tipik olarak alımları, satımları, teklifleri ve diğer teklifleri izleyen ve bunlarla eşleşen merkezi bir limit emir defterine sahip olduğunu söyledi. Merkezi borsa daha sonra, işlemleri eşleştirmek ve uygulama fiyatlarını belirlemek için teknolojiyi geliştirmek karşılığında her siparişten bir pay alıyor.

“TUniswap’ın temel inovasyonundaki temel fark, herkesin herhangi bir şey için bir pazar yaratmasına izin vermesidir ve [let] Bir borsada piyasa yapıcı olmak için merkezi ve belirli ekiplere güvenmek yerine herkes piyasa yapıcı olur” dedi.

“Bunun anlamı, bir grup insan ve geliştirdikleri teknoloji tarafından yönetilmek yerine, bir şeyleri değiş tokuş etmenize izin verme faaliyetinin tamamı, herhangi biriyle değiş tokuş yaparsınız ve bu tür açık- Uniswap Protokolü’ndeki kaynak yazılım, “dedi Lader. Fiyatlar, Uniswap Protokolünün kendisi aracılığıyla algoritmik olarak belirlenir ve kullanıcıların platformdaki token takas etmek için ödediği %0,3 ücret, şu anda platformdaki likidite sağlayıcılarına tahakkuk ederken, protokolün kendisi bir kesinti yapmaz, diye ekledi.

Bununla birlikte, Uniswap topluluğu şu anda UNI token sahiplerine ödeme yapılmasını sağlayacak bir protokol ücreti ekleme önerisini düşünüyor; bu, merkezi olmayan borsanın kârlılığa giden yolunun nasıl görünebileceği hakkında soruları gündeme getiren bir tartışma.

“Protokolün merkeziyetsiz olmasını sağlayan kısım da bu, tüm bunların açık ve şeffaf bir şekilde gerçekleşmesidir. [through] Lader, bundan fayda sağlayacak veya bundan etkilenecek tüm insanların ağırlığını koyabileceği bir yönetim forumu” dedi.

Lader ile yaptığımız röportajın devamını Chain Reaction podcast’inde dinleyebilirsiniz. Chain Reaction’a abone olun Elma, Spotify veya her hafta bize yetişmek için tercih ettiğiniz alternatif podcast platformunuz.genel-24