Bu hafta itibariyle Meta, Messenger’daki yazılı konuşmaların ve çağrıların uçtan uca şifrelemesini uygulamak için test aşamalarına başlayacak. İçinde Bir deyim 11 Ağustos’ta yayınlanan Meta’da ürün yönetimi direktörü Sara Su, şirketin güvenlik ve kullanıcı gizliliğini vurgulamak istediğini söylüyor. Mark Zuckerberg’in 2019’da bahsettiği ve bugün gerçekleşen bir vizyon. Güncelleme dalgasıyla gelecek olan bu yeni eklemeler, Instagram’da özel mesajlar için de geçerli olacak. Şifreli konuşmalar artık yalnızca kullanıcıların cihazlarına değil, aynı zamanda özel bir depolama alanına da kaydedilecek.

Messenger konuşmalarını geri yüklemek için şifreli bir depolama alanı

Meta şu anda bu özelliği şifreli konuşmaları depolamak için tasarlıyor. Bu, telefonlarının çalınması durumunda veya uyumlu yeni bir cihaz kullanmaları durumunda kullanıcıların tüm konuşmalarını kurtarmasına olanak sağlamalıdır. Bu depolama alanı bu nedenle, kullanıcı mesajlaşma kurallarına aykırı içeriği bildirmeye karar vermedikçe Meta’nın erişemeyeceğini söylediği değişimlerinin şifreli bir yedeğini almayı mümkün kılar.

Aynı kategoride

Çin bayrağı

Çin: yarı iletken sektörünü etkileyen bir yolsuzluk davasında yeni şüpheliler

Sonunda, Güvenli Depolama, Messenger’da şifreli sohbet geçmişini tutmak için varsayılan etkinleştirilmiş özellik olacaktır. Bir hatırlatma olarak, değiş tokuşların uçtan uca şifrelemesi, tanımlanmış bir grup insan arasındaki konuşmaya üçüncü bir tarafın herhangi bir müdahalesini önler. Birincil amaç, örneğin veri hırsızlığını önlemek için bir değişimin gizliliğini en üst düzeye çıkarmaktır. Yedeklemeleri kurtarmak için bir PIN kodu oluşturmak veya oluşturmak gerektiğinden, depolama ayrıca şifreleme ile korunur.

Meta, Messenger konuşmalarının üçüncü taraf bir bulut hizmeti kullanılarak geri yüklenebileceğini açıklıyor. iOS kullanıcıları, sohbet depolama alanına erişim sağlayan gizli bir anahtarı saklamak için iCloud’u kullanma seçeneğine sahiptir. Şirket, bu yöntemin yalnızca şifreyi korumaya hizmet ettiğini ve Messenger’ın şifrelemesini kullanmadığını da ekliyor.

Uçtan uca şifreleme, mesajlaşmanın geleceği mi?

Yeniliklerle ilgili parçanın büyük kısmı, bu hafta, seçilen kullanıcılar için uçtan uca konuşmaların şifrelenmesinin varsayılan olarak etkinleştirilmesinin bir test aşamasının başlangıcıdır. Şimdiye kadar, isteğe bağlı olan bu özelliğin ayarlarda etkinleştirilmesi gerekiyordu. Bu şekilde Meta, veri koruması için şifrelemenin önemini vurgulamaktadır. Firma, mesajların şifrelenmiş bile olsa her zaman raporlanabileceğini bir kez daha belirtiyor. Platformun kurallarını ihlal etmeleri durumunda gerekli önlemleri alacaktır.

Daha fazla fonksiyon geliyor. Şifreli bir mesaj silindiğinde, senkronize edilen diğer tüm cihazlarda da silinir. Buna, bir mesajı geri alma ve bir Hikayeye cevap verme yeteneği eklendi. Şifreli aramalar, kolay erişim için doğrudan Messenger arama sekmesine entegre edilecektir. Son olarak, Ray-Ban Stories bağlantılı gözlükler sesli komutları kullanarak şifreli mesajlar gönderir.

2014 yılında Facebook tarafından satın alınan WhatsApp mesajlaşma zaten şifreli mesajlar sunuyordu. Bu işlevselliğin Messenger ve Instagram’a gelmesi, bir süredir konuşulmayan bir çapraz mesajlaşmanın Meta tarafından yaratılması fikrini destekliyor.

Bununla birlikte, mesaj şifreleme ilkesinin kendisi oybirliğiyle değil. Gizliliği garanti etse de, şifreli konuşmalar bazen özellikle çocuk koruma kuruluşları tarafından kınanır. Ona göre, bu, son zamanlarda kolluk kuvvetleriyle tam olarak işbirliği yapmayı reddeden Wickr mesajlaşma hizmetinde olduğu gibi, cinsel tacizcileri kovuşturmayı daha da zorlaştıracak.genel-16