Yayınlandı :

İtfaiyecilerin orman yangınlarıyla daha etkin bir şekilde mücadele etmelerini sağlamak için birçok yüksek teknoloji ürünü cihaz Fransa’da yoğun araştırmalara konu olmaktadır. İklimin evrimi yangınları desteklerken, Fransız bilim adamlarından oluşan “Feux” Araştırma Grubu da mega orman yangınlarının gerçek zamanlı davranışını daha iyi anlamak ve tahmin etmek için çalışıyor.

Giderek daha sık ve yoğun kuraklık dönemleriyle yarışan küresel ısınmanın sonuçları, her yıl binlerce hektar orman tütüyor. Ekosistemler harap oluyor, manzaralar yok oluyor ve evlerimiz bazen alevler içinde kalıyor. Orman yangınlarının nasıl yayıldığını ve geliştiğini daha iyi anlamak için birçok Fransız ve Avrupalı ​​bilim insanı Araştırma Grubuna katıldı. Işıklar “. Araştırmacıların amacı, yapay zeka programları geliştirmek itfaiyecilerin canlı tahminde bulunmalarına ve yerinde mega yangınların evrimi. Ancak Lorraine Üniversitesi’nde öğretmen-araştırmacı Anthony Collin, bilim adamlarının itfaiyecileri cehennem ateşinden koruyacak yeni teknolojiler geliştirmek için de seferber olduklarını söylüyor.

“Orman yangınının yayılmasını modellemek çok zordur. Bu, biz bilim adamlarının stokastik dediğimiz bir süreçtir, yani birçok rastgele veriyi içerir. Örneğin, yanan ve coğrafi konumuna göre değişen bitki örtüsünün doğası ile ilgili olarak. Ayrıca yangından etkilenecek farklı türler hakkında da bilgi eksikliğimiz var. Ayrıca, bilgisayar modellerimizin işlemesi gereken felaket mahallindeki malzeme miktarıyla ilgili birçok bilinmeyenle karşı karşıyayız. Ayrıca, bu rastgelelik meteoroloji alanını etkiler ve yerde on metre mertebesinde bilgi okumaları gerektirir.

Bu nedenle “Feux” Araştırma Grubu, meteorologlar gibi farklı bilimsel disiplinleri ve ayrıca sahadaki bitki örtüsünün su stresi seviyesi hakkında bilgi sahibi olacak ekolojistleri bir araya getiriyor. Araştırma grubu fizikçileri, kimyagerleri ve aynı zamanda matematikçileri içerir, çünkü tüm verilerin ilgili olması için istatistiksel olarak işlenmesi gerekir. Bu nedenle, tüm bilim alanları, etkili bir yangınla mücadele stratejisi tanımlamaya ve bir orman yangınının davranışı ve evrimi hakkında güvenilir bilgisayar modelleri oluşturmaya yardımcı olmaya çağrılır. Ayrıca, müdahalelerini aşırı koşullarda gerçekleştiren itfaiyecilerin korunması konusunda araştırma yapan birkaç akademisyeniz. Örneğin, termal radyasyonu engelleyebilecek kasklar ve ayrıca alevlere ve yüksek sıcaklıklara dayanıklı yeni kıyafetler. Diğer araştırma alanları, su miktarını optimize etmek için itfaiyecilerin yangın hortumları gibi ekipmanlarıyla ve aynı zamanda bir orman yangınını daha hızlı kontrol altına almak için projelendirmede en etkili olacak damlacıkların boyutuyla ilgilidir. »

Her iki yangından birinin insan ihmalinden kaynaklandığını unutmayın. Kötü kontrol edilen tarım ve ev işleri, Yollara atılan izmaritler ve taşınan mangallar yangınların başlıca nedenleridir.. Bilerek yangın çıkaran kundakçıların suçlarından bahsetmiyorum bile. 1960’lardan bu yana Fransa’da 160’tan fazla itfaiyeci, su bombacısı pilotu, jandarma ve gönüllü hayatını kaybetti.canları pahasına ormanlarımızı alevlerden kurtarmaya çalıştıkları için.

Sorularınız veya önerileriniz varsa, bize yazabilirsiniz. [email protected]genel-10