Bellek tanılama aracı MemTest86’nın arkasındaki şirket olan PassMark Software, özellikle DDR5 bellek için yardımcı programa gelen önemli bir yükseltmeyi ortaya koyuyor. Artık kullanıcılar, hatalı bellek modülleri hakkında görsel bilgileri görebilir ve sırayla, kullanıcıların ayrı bellek bloklarında bulunan bozuk modülleri izlemesine olanak tanır.

PassMark’ın MemTest86 Güncellemesi, DDR5 Bellek için Modül ve DRAM Tanılama Getiriyor

PassMark Software, Twitter’da “MemTest86’da yeni bir bellek testi çağının geldiğini” açıkladı. Yeni özellik, seçilen DDR5 sistemlerinde “hatalı bellek modülünün ve çipin doğrudan tanımlanmasına” izin verecek. Crucial DDR5-4800 bellek modülünü ve bir hatanın kullanıcılara nasıl görüneceğini gösteren güncellenmiş yazılımın bir örneği verilmiştir.

PassMark Software’in MemTestX86 aracı için son güncelleme, bu Ocak ayında yapıldı. Yeni güncellemenin, Intel ve AMD’nin 2022’nin son çeyreğinde önemli masaüstü platformu özelliklerini ve güncellemelerini piyasaya sürmesiyle aynı zamanda ortaya çıkması bekleniyor.

PassMark Software, AMD ve Intel’in en yeni sürümlerine denk gelen iki hafta içinde bir V10 yayınlayacak. Twitter ileti dizisinde şirket, görüntülerdeki referans sisteminin DDR5 olduğunu ve Alder Lake işlemcili bir Z690 anakartın çift kanal modunda DDR5 RAM DIMM’lerle birleştirildiğini açıklıyor.

Görüntü Kaynağı: PassMark Yazılımı (Twitter)

Şirket, eklenen yükseltmelerin sayısının, halihazırda yayınlanmış olan MemTest86’dan (sürüm 9.5) farklı bir sürüm değil, tam bir sürümü haklı çıkardığını hissetti. Şirketin önündeki en büyük engel, bellek adresi kod çözme işlevini işlevsel hale getirmekti. Şirket, en yeni DDR5 uyumluluğunu desteklemek için üç aydan fazla süren yazılımı tersine çevirmek zorunda kaldı.

…çok sayıda deneme yanılma ve çok sayıda RAM çubuğu.

Intel, şirketin 13. Nesil Core işlemcileri olan yeni Raptor Lake-S serisini piyasaya sürecek ve AMD, piyasaya sürüldüğünde DDR5-5600 bellek desteğiyle yeni Raphael Ryzen 7000 serisi işlemcilerini piyasaya sürecek. Şu anda kullanıcılar mevcut 9.4 1000 yapısını ücretsiz olarak şu adresten indirebilir: ComputerBase’in web sitesiancak DDR5’in önümüzdeki birkaç hafta içinde piyasaya sürülmesi için tartışılan destekten yoksun olacak.

Haber kaynakları: Bilgisayar Tabanı, PassMark Yazılımı (Twitter)genel-17