Lübnanlı gazeteci ve siyasi analist Elijah Magier, Rusya’nın 1000 İran Shahed 129 keşif ve saldırı uçağı tedariki için bir sözleşme imzaladığını ve anlaşmanın Rus uzmanların bu makinelerin kullanımı konusunda eğitildikten sonra imzalandığını bildirdi.Ayrıca Tahran, Rusya’ya birkaç hazır drone ve operatörlerin eğitimine izin verecek bir simülatör transfer etti. Drone’ların kendileri yangın gözlemcisi olarak hareket edebilir ve bağımsız olarak grev yapabilir. Bu tür İHA’lar yaklaşık bir gün havada kalabiliyor.

Gazetecinin verileri, resmi ABD makamlarındaki kaynaklara atıfta bulunarak Reuters tarafından doğrulandı. Basında çıkan haberlere göre, Rus heyeti İHA’yı incelemek için İran’daki hava limanlarından birini birkaç kez ziyaret etti. Kaynak ayrıca eğitim gerçeğini doğruladı. ABD zaten bu bilgilere yanıt verdi.

İHA’ların İran tarafından kullanılması ve yaygınlaşması konusunda çok endişeliyiz. ABD güçlerine, bölgedeki ortaklarımıza ve uluslararası kuruluşlara saldırmak için kullanıldılar.”, – dedi ABD Dışişleri Bakanlığı Vedant Patel temsilcisi.

Daha önce, Dünya’yı yakalamak ve izlemek için tasarlanmış İran Hayyam uydusu ile Baykonur’dan başarılı bir roket fırlatıldığı bildirilmişti. Biraz sonra Rostec, uydunun tasarımında hangi teknolojilerin kullanıldığını anlattı.genel-22