Hintli bilim adamları, aylık rekor bir verimlilikle deniz suyundan uranyum çıkarmak için bir filtre oluşturdular. Makale Enerji ve Çevre Bilimi dergisinde yayınlandı.Mühendisler, organometalik bir çerçeve üzerinde çeşitli fonksiyonel gruplara sahip iyonik bir makro gözenekli filtre oluşturdular. Etkisi Mumbai’deki Arap Denizi’nden toplanan deniz suyu üzerinde test edildi. Adsorban, sadece 25 günde gram başına 28.2 mg’lık rekor bir uranyum emme kapasitesi gösterdi. Bu, şimdiye kadar bildirilen tüm ticari olarak mevcut filtreler arasında mutlak bir rekordur.

Artan enerji talebi ve küresel iklim değişikliği nedeniyle deniz suyundan büyük ölçekli uranyum madenciliği artık her zamankinden daha gerekli. Ancak tortular neredeyse tükendi ve yeni oldukça seçici ve hızlı emici, uranyumun doğal deniz suyundan verimli bir şekilde çıkarılması için potansiyel bir aday olabilir.

Çalışma, Hindistan Bilim Eğitim ve Araştırma Enstitüsü, Nanobilim ve Nanoteknoloji Merkezi ve Su Araştırma Merkezi çalışanları tarafından gerçekleştirildi.genel-22