Fransa, Rusya ile birlikte Hindistan’ın Venüs’e fırlatmayı planladığı bir yörünge aracı inşa etme planlarından vazgeçti. Bu, Rusya Bilimler Akademisi’nin IKI Gezegensel Fiziği Bölüm Başkanı ExoMars projesini desteklemek için Rusya Bilimler Akademisi Uzay Araştırma Enstitüsü (IKI) Müdür Yardımcısı Oleg Korablev tarafından TASS’a duyuruldu.Cihaz, Venüs’ün atmosferini spektroskopi ile incelemek için tasarlanmıştır. Bazı bileşenlerin Fransız olması gerekiyordu.

Bu soru [с компонентами] tüm hazırlık aşamalarını yürütmeye karar verdik, tedarikçi arıyoruz, her şey yolunda. Ne yazık ki Fransız Uzay Ajansı’nın inisiyatifiyle artık bu projeye katılmak istemiyorlar ama her şeyi kendimiz satın alabiliriz.“, – dedi Korablev.

IKI RAS Müdür Yardımcısı, bu seçeneğin Roscosmos ile zaten kabul edildiğini belirtti. Anahtar unsur olan dedektör Rus yapımı olacak. “Prensipte Çinli bir muadili de var ama şimdi Rus muadili kullanmak istiyoruz.“, – dedi Korablev.

Ona göre, Fransız tarafı başlangıçta dedektörün satın alınması için ödeme yapmayı planladı. “Roskosmos tüm bunlara anlayış ve özlemle yaklaştı. Rusya’nın bu bileşenleri satın alacağı yeni tahminler, maliyetler üzerinde anlaştık. Ve buna göre, Fransız üretimi değil”, – IKI RAS’ın Müdür Yardımcısını ekledi.

Bu arada, Hindistan’ın Venüs misyonu şüphelidir. Lansman, istasyonun Venüs yörüngesine girişi olan Aralık 2024 için planlandı – 2025 için, Dünya ve Venüs birbirine yakın olacak ve Venüs’e minimum yakıt tüketimi ile ulaşmak mümkün olacak. Başlatma penceresi çok sınırlıdır. Bir sonraki uygun başlatma penceresi yedi yıl sonrasına kadar olmayacak – 2031’de.

Korablev’e göre, şu anda Hindistan’ın Venüs’e ilk görevinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusunda kesin bir bilgi yok. “Ne zaman olacağına tam olarak karar verene kadar Hintli ortaklara bağlı. Ve o hiç olacak. Görev tamamlanmadı“, – dedi.

IKI RAS Müdür Yardımcısı ayrıca, Rusya Federasyonu’nun gelişimi için gereksinimlerin çok yüksek olması nedeniyle Rus tarafının daha önce açıklanan tarihe kadar cihazı hazırlamak için zamanının olmayabileceğini söyledi. “Ne yazık ki, cihazın oluşturulmasıyla ilgili çalışmalar herhangi bir aşamada değil. Çünkü Roskosmos, Hindistan projesinin onaylanmaması nedeniyle henüz bize finansman sağlayamıyor. Bu anı bekliyoruz ve zaman daralıyor. Belki Hindistan’da bir yılda ev aletleri yapabilirler ama biz yapamayız. Rus cihazları ve bileşenleri için gereksinimler çok yüksek olduğundan, bileşenlerin sözde sertifikasyonu vardır, bunları satın almak o kadar kolay değildir. Bu nedenle döngümüz daha uzundur. Genel olarak, bu nedenle, elbette gözlemlenirse, bu lansman tarihi ile biraz çelişiyoruz.“, – dedi Korablev.

Hindistan Uzay Araştırmaları Örgütü daha önce Hint uzay aracının Venüs’ün yüzeyindeki süreçleri inceleyeceğini, sığ yüzey altı stratigrafisi yapacağını, atmosferin yapısını ve dinamiklerini analiz edeceğini ve güneş rüzgarının Venüs iyonosferi ile etkileşimini keşfedeceğini bildirmişti.genel-22