Aracınızın camlarını kapattığınız renk tonu sayesinde, arabanızda sakladığınız tüm olasılıkların ve amaçların meraklı gözlerden korunduğunu düşünebilirsiniz. Ama Memphis televizyon istasyonuna göre WREGcep telefonu olan herkes, cihazdaki kamerayı açıp lensi renkli pencereye koyarak en koyu renk tonunu görebilir.
Rapor, bunun, arabaların içinde çalabilecekleri ve hızlı paraya çevirebilecekleri silah, cüzdan ve diğer değerli eşyaları arayan kötü adamlar tarafından kullanılan yeni bir araç olduğunu söylüyor. CBS iştiraki, bir telefonun kamerasının renkli bir pencereden görebildiğini doğruladı (aşağıdaki fotoğraflara bakın). Memphis’teki polisler, motorlu taşıtlardan hırsızlığın şehirdeki şiddet içermeyen en büyük suç olduğunu söylüyor. Aracınızın içinde silah bırakırsanız, polis silahı bir kutuya veya kasaya kilitlemenizi önerir.

Kolluk ayrıca, park halindeyken aracınızı kilitlemenizi, aracı iyi aydınlatma olan bir yere park etmenizi, araç alarmınızın (varsa) çalışır durumda olduğundan emin olmanızı ve evinizin etrafına güvenlik kameraları yerleştirmeyi kesinlikle düşünmenizi önerir.

Bu yasa dışı olduğu için, telefon üreticilerinin bununla övündüğünü duymuyorsunuz. Jony Ive’ın “Bir araba sahibinin arabasının renkli camlarının arkasına sakladığı her şeyi görün. X-ray otomatik gözetleme. Şimdiye kadarki en güçlü iPhone’daki en son özellik” gibi bir şey söylediğini hayal edin.

LifeProTips adlı bir alt dizin birkaç ay öncesine ait bir gönderiyi içeriyor, “Başlığın dediği gibi, telefonunuzun kamerasını renkli cama tutuyorsunuz ve içini görebileceksiniz. Fotoğraf çekmeniz veya kayıt yapmanız gerekmiyor çalışması için. Bu, gündüz ve gece çalışır.”

Bunun arkasındaki bilim, “First_half_23” tutamacına sahip bir Reddit kullanıcısı tarafından ortaya çıkarıldı ve şöyle yazıyor: “Temel fizik bize şunu söylüyor: Renkli bir camdan bakarken, daha az ortam ışığı olan taraf, daha fazla ortam ışığı olan tarafı görebilir. Kameranızı tam camın üzerine koyduğunuzda, boşluğu sıfıra indirirsiniz, böylece telefon kameranızın bulunduğu tarafı daha az ortam ışığı olan taraf yaparsınız. Bu nedenle içini görebilirsiniz.”

Artık biri park etmiş arabanızın renkli camlarının fotoğrafını çeker gibi göründüğünde neden dikkatli olmanız gerektiğini biliyorsunuz. Bu kişi telefonunun kamerasını yan camlardan birine doğru tutuyorsa, hemen polisi arayacak kadar şüphelenmelisiniz.telefon-1