Gökyüzündeki en parlak yıldızlardan biri olan yakınlardaki kırmızı süperdev Betelgeuse, son birkaç yılda karardığı ve ardından dramatik bir şekilde yeniden parladığı için hayranlık kaynağı oldu. Şimdi, Hubble Uzay Teleskobu’ndan alınan yeni veriler, yıldızın 2019’da kütlesinin büyük bir bölümünü havaya uçurarak ışığını engelleyen ve karartma etkisine neden olan bir toz bulutu oluşturduğunu gösteriyor.

Böyle büyük bir madde yığınının patlaması, güneşimizde ve diğer yıldızlarda görülen koronal kütle atımı olaylarına benzer, ancak çok, çok daha büyük olan, yüzey kütle atımı olarak adlandırılan nadir bir olaydır. Yüzeydeki kütle atımı, standart bir koronal kütle atımının neredeyse hayal edilemez 400 milyar katı büyüklüğünde bir kütleyi patlattı ve yıldızın yapısında ve davranışında büyük değişiklikler yarattı.

Bu çizim, kırmızı üstdev yıldız Betelgeuse’nin görünür yüzeyinin büyük bir parçasının devasa kütle atımının ardından parlaklığındaki değişiklikleri gösteriyor. Kaçan malzeme, Dünya’dan görüldüğü gibi yıldızı geçici olarak daha sönük gösteren bir toz bulutu oluşturmak için soğudu. Bu benzeri görülmemiş yıldız sarsıntısı, canavar yıldızın astronomların 200 yıldan uzun süredir ölçtüğü 400 günlük salınım periyodunu bozdu. İç kısım şimdi bir tabak jelatin tatlısı gibi sallanıyor olabilir. NASA, ESA, Elizabeth Wheatley (STScI)

Hubble verileri, bu çizimi oluşturmak için yer tabanlı teleskoplardan gelen verilerle birlikte kullanıldı ve yıldızın kütlesini atıp büyük bir toz bulutu oluşturduğunda parlaklığının ne kadar dramatik bir şekilde değiştiğini gösterdi. Bu olay, Betelgeuse gibi ömrünün sonuna doğru gelmekte olan ve sonunda süpernovaya dönüşecek olan dev kırmızı yıldızların hayatlarına dair yepyeni bir bakış açısıdır.

Harvard ve Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden baş araştırmacı Andrea Dupree, “Daha önce bir yıldızın yüzeyinde büyük bir kütle atımı görmemiştik” dedi. Beyan. “Tamamen anlamadığımız bir şeyler oluyor. Hubble ile doğrudan gözlemleyebileceğimiz ve yüzey ayrıntılarını çözebileceğimiz tamamen yeni bir fenomen. Yıldızların evrimini gerçek zamanlı olarak izliyoruz.”

Dupree ayrıca, olayın Betelgeuse’nin yapısı üzerinde izini bıraktığını, iç mekanın özellikle garip davrandığını ve “bir tür zıpladığını” söyledi. Yıldızdan savrulan maddenin kütlesi ayımızın kütlesinin birkaç katıydı ve kaybı yıldızın parlaklık titreşim hızını da değiştirecek. Daha önce, Betelgeuse 400 günlük bir döngü boyunca yavaş yavaş parladı ve karardı, ancak şimdi bu döngü bozuldu ve bilim adamları yıldızın gelecekte nasıl gelişeceğinden emin değiller.


genel-19