Teknoloji genellikle zamanla değer kaybeder. Ancak arada sırada kalabalığın arasından sıyrılan koleksiyonlar var. Bazı eski cep telefonları bile artık gerçekten değerli. TECHBOOK, bugün hangi modellerin çok para kazanabileceğini gösteriyor.

Hala çekmecede eski cep telefonlarınız var mı? Belki orada gerçek nadirlikler vardır. Çünkü birkaç model bugün koleksiyoncuların rağbet gören öğeleri ve birkaç bin Euro değerinde. Hala orijinal ambalajınız varsa, en fazla parayı alabilirsiniz. Sizi bugün gerçek para kazandırabilecek yedi değerli cep telefonuyla tanıştırıyoruz.

Değerler hakkında notlar

Bu noktada, burada listelenen her cep telefonunun satıldığında belirtilen tutarı elde etmesi gerekmediğini belirtmek isteriz. Bu tür müzayede ve satışlarda her zaman olduğu gibi, elde edilecek değer arz ve talebe bağlıdır – büyük ölçüde dalgalanabilen iki faktör. Ancak, aşağıdaki modeller geçmişte yüksek oranda işlem görmüştür.

1. Motorola DynaTAC 8000x – günümüzün en değerli cep telefonlarından biri

Gerçek bir kemik ve her akıllı telefonun atası: Motorola DynaTAC 8000x. Bugün Taş Devri’nden kalma bir cihaz gibi görünen şey, dünyanın ilk gerçek cep telefonu. Patent, cihaz on yıl sonra neredeyse 4000 ABD dolarına satışa çıkmadan önce 1973 gibi erken bir tarihte tescil edildi. Devasa 800 gram ağırlığındaydı, pili bir saat dayandı ve ardından yeniden şarj olması on saat sürdü. Ekranda sadece rakamlar görülebiliyordu. Ve o zamanın müşterileri de cihaz alırken sabırlı olmak zorundaydı – bir cihaz için bekleme süresi bir yıla kadar çıkıyordu.

Ne yazık ki, Motorola DynaTAC 8000x artık işlevsel değil, ancak tüm cep telefonlarının anası, özellikle gelecekte değer kazanmaya devam edebilir ve şimdiden birkaç bin Euro’ya satılmaktadır. Bu değerli cep telefonuna sahipseniz, biraz sabırlı olmalısınız.

Bir eBay satıcısı, 5.500 dolara bir telefon seti teklif etti.Fotoğraf: Ekran Görüntüsü Ebay

Ayrıca okuyun: Nokia, 90’ların cep telefonu efsanesini geri getiriyor

2.Nokia 8110

Nokia 8110, 1996 yılında piyasaya sürüldü ve en iyi The Matrix filmi ile tanınıyor. Kaydırıcı işlevi ve krom görünümü o zamanlar devrim niteliğindeydi. Müşteriler, o zamanlar en küçük ve en parlak cep telefonlarından biri için 1000 Euro’dan biraz daha az ödemek zorunda kaldı. Ancak bu artık işe yarayabilir, çünkü hala orijinal ambalajında ​​olan modeller orijinal perakende fiyatının üç katına kadar çıkabilir. Ancak bu değerli cep telefonunun ikinci el modellerinde fiyat düşüşü çok büyük.

Genel olarak, Nokia sahipleri için şunları yapabilirsiniz: burada web’e bakNokia’nın kendi modelinin artık nadir olup olmadığı.

Ayrıca ilginç: Disney video kasetleri sizi gerçekten zengin edebilir mi?

3. İlk iPhone

Steve Jobs, 2007’de Apple’ın ilk iPhone’unu (iPhone 2G olarak da bilinir) tanıttığında büyük bir sansasyon yarattı. 4 gigabayt (GB) depolama alanı ile iPhone 499 ABD dolarına (yaklaşık 404 Euro) mal oldu.

Bir numara artık teknik olarak yeni nesillere ayak uyduramasa da koleksiyoncular bu orijinal iPhone’u çok seviyor. Buna göre, bugün değerlidir. Aynısı burada da geçerlidir: Yeni cihazlar koleksiyoncular için çok değerlidir. Ebay’de 1000 ile 3000 Euro arasında satın alma fiyatları bulabilirsiniz.

İlk iPhone, Ebay gibi portallarda 1000 ile 3000 Euro arasında fiyatlara sunuluyor.
İlk iPhone, Ebay gibi portallarda 1000 ile 3000 Euro arasında fiyatlara sunuluyor. Fotoğraf: Ekran Görüntüsü Ebay

4. Nokia 8800 Arte Karbon

Bu kayar kapaklı telefon 2008 yılında piyasaya girdiğinde titanyum, karbon fiber ve paslanmaz çelik gibi yüksek kaliteli malzemelerden etkilenmişti. Nokia 8800’ün premium versiyonuydu. Değerli cep telefonunun zamansız tasarımı bugün hala takipçilerini koruyor. Orijinal ambalajında ​​fiyatlar 1000 Euro’yu aşıyor.

5.Nokia 3310

Muhtemelen son yılların en popüler cep telefonlarından biri ve bugün çok değerli: Nokia 3310. 2000 yılında dünyanın en çok satan cep telefonlarından biri piyasaya çıktı. Daha uzun metin mesajları gönderebilen ilk cep telefonlarından biriydi. 2017 yılında Nokia yeni bir baskı yayınladı. Yüksek dağıtım seviyesi nedeniyle telefonun değerinde bir artış ancak yeni ve orijinal ambalajında ​​olması durumunda mümkündür. Böyle bir durumda eski bir 3310 200 ila 300 avroya satılabilir.

Nokia 3310, orijinal ambalajında ​​birkaç yüz avroya mal olabilir.
Nokia 3310 orijinal ambalajında ​​birkaç yüz avroya mal olabilir Fotoğraf: Ekran Görüntüsü Ebay

6. Nokia 8800 Siroko

Bu Nokia cep telefonu, Nokia 8800’ün zarif bir versiyonudur. Yüksek kaliteli görünümü, 2007 model tasarım cep telefonunu koleksiyonerler için imrenilen bir ürün haline getirmektedir. Bu cep telefonuyla tekrar tekrar birkaç bin avro satıldı. Halihazırda daha düşük fiyatlar dolaşımda olsa bile, bu tasarımcı örneği için değerde bir artış beklenebilir.

Instagram’dan içerik bulacağınız yer burasıdır.

Sosyal ağlarla etkileşimde bulunmak veya içerik görüntülemek için izninize ihtiyacımız var.

7. Samsung SPH-N270

Bu Samsung cep telefonu muhtemelen fütürist görünümünü öncelikle Matrix Reloaded filmine borçlu. Morpheus bunu kullanıyor, bu yüzden film yapımcıları ve Koreli üretici birlikte yakın çalıştı. Samsung SPH-N270, başından beri Matrix hayranları için bir koleksiyon parçasıydı ve bugüne kadar da öyle kaldı. Ancak günümüzde değerli olan film endüstrisinden gelen cep telefonu 2003 yılından bu yana kendi değerini ikiye katladı.genel-25