NASA, Mars’ta sesinizin nasıl çıktığını duymanızı sağlayacak yeni bir hizmet başlattı. Gerçek şu ki, Kızıl Gezegenin atmosferi dünyadan önemli ölçüde farklıdır, ancak radikal bir değişiklik olmayacaktır.Bilim adamlarına göre, ıslık veya kuş ötüşü gibi bazı tiz sesler Mars’ta neredeyse duyulmadığından, sesler Dünya’dakinden daha sessiz ve boğuk çıkacaktır.

NASA, bu farklılıkların gezegendeki atmosferin ve sıcaklığın özelliklerinden kaynaklandığını açıkladı. Ortalama yüzey sıcaklığı -63°C olan Mars, Dünya’daki ~340 m/s ile karşılaştırıldığında, yaklaşık 240 m/s olan daha düşük bir ses hızına sahiptir. Bu özellikle büyük mesafelerde belirgindir.

Ayrıca, Mars atmosferi Dünya’nınkinden yaklaşık 100 kat daha incedir ve %96 karbondioksitten oluşur. Bu nedenle, bu tür koşullar yüksek frekansları “boğulduğu” için ses daha boğuk olacaktır.

Oyunuzu buradan kontrol edebilirsiniz. Kısa bir ses veya video kaydetmeniz gerekiyor, ardından sistem sesi işleyecek ve çevrimiçi olarak dinleyebilir veya bilgisayarınıza indirebilirsiniz.genel-22